Turismus v Praze čelí podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) miliardovým ztrátám, které dále narůstají…

Opatření spojená s pandemií koronaviru přetrvávají. Bez rychlého a účinného řešení současného stavu lze brzy očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její ekonomiku, uvedla unie a vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k jednání. Praha podle dřívějšího sdělení Asociace hotelů a restaurací ČR tvoří 60 procent cestovního ruchu v ČR.

Před vypuknutím pandemie koronaviru, v roce 2019, navštívilo hlavního město podle prezidenta ČUCR Viliama Siveka 8,4 milionu hostů. Z toho zhruba 6,8 milionu jich bylo ze zahraničí. „V prvním pololetí letošního roku to bylo necelých 1,9 milionu hostů. Cizinců z toho bylo jen něco málo přes 286.000. Je zřejmé, že takový propad žene ke dnu celý český cestovní ruch,“ řekl.

Nutné je podle Siveka podpořit příjezdový cestovní ruch, který na rozdíl od ostatních zemí Evropské unie zůstal v ČR bez přímé podpory státu. Cestovní agentury zaměřené na příjezdový turismus podle Jiřiny Mašič z Asociace cestovních kanceláří vykázaly předloni roční obrat kolem šesti miliard korun a dalších šest miliard korun v tuzemsku jejich klienti utratili za ostatní turistické služby. Nyní jsou podle ní druhý rok prakticky „na nule“. Mašič předpokládá, že tento trend bude pokračovat nejméně do jara příštího roku.

Práci podle Miroslava Prokeše z Asociace průvodců ztratila více než třetina českých průvodců a v Praze roste počet průvodců cizinců s průkazem bez kvalifikace. Stejný průkaz přitom dostávají podle Jany Mecnerové ze Sdružení průvodců i kvalifikovaní pracovníci.

ČUCR také kritizuje usnesení Rady hlavního města k zákazu vjezdu autobusů do centra Prahy. „Stávající změna vjezdů v Praze znamená třeba u kongresů to, že místo jednoho minibusu pro 24 osob plnícího ekologickou normu EURO6, který přiveze hosty z kongresového sálu, pojede minimálně šest osobních aut taxi. To přece nedává smysl,“ řekl Jiří Vlasák z Iniciativy pro záchranu zájezdové autobusové dopravy.

Unie je spolu s dalšími asociacemi podle svého viceprezidenta Jaromíra Poláška připravena zlepšit „ekosystém“ cestovního ruchu v Praze, která je a vždy podle něj bude vstupní branou do ČR.

Přestože turismus před pandemií podle Poláška tvořil tři procenta hrubého domácího produktu ČR a do veřejných rozpočtů přinášel ročně kolem 125 miliard korun, zůstává i nadále na okraji zájmu všech politických stran. „A to je varující,“ dodal.

Autor: Redakce, ČTK, ČUCR, Praha, ČR, 16.10.2021