U O2 Arény v Praze 9 by měla vzniknout nová čtvrť s 3500 byty

Místo nevyužívaných výrobních hal v blízkosti 02 Arény v Praze 9 by měla vzniknout nová čtvrť. Jejím jádrem by mělo být náměstí Emila Kolbena, vzniknout by tu měly bytové domy, školy a technické centrum. Praha 9 chce koupit pozemky od společnosti Howden ČKD Compressors a na vzniku nové čtvrti se podílet.

Klub Za starou Prahu protestuje proti demolici budovy Chemapolu

Klub Za starou Prahu protestuje proti záměru majitele zbourat budovu někdejšího podniku zahraničního obchodu Chemapol-Investa v pražských Vršovicích. Objekt dnes nese název Kodaňská Office Center. Dílo architektek Zdeny Novákové a Dagmar Šestákové z let 1967 až 1970 patří podle klubu k nejdůležitějším příkladům československé architektury z období 60. let 20. století. Proti zamýšlené demolici budovy vznikla také petice, která má tři stovky podpisů, mezi nimiž jsou architekti Emil Přikryl, David Vávra či teoretici architektury Zdeněk Lukeš či Osamu Okamura.

Výstava v Národní knihovně dokumentuje století vzájemných česko-norských vztahů

Vývoj, klíčové momenty, ale i zajímavosti diplomatického vztahu mezi Českem a Norskem připomene výstava, která dnes začíná v Národní knihovně v Praze. Sto let trvající bilaterální vztah obou zemí představuje na deseti panelech, přičemž každý panel je věnován jednomu desetiletí. Návštěvníci se na nich do 11. listopadu například také dozví, která norská firma v roce 1923 dodávala československé armádě batohy, které české dílo bylo jako první přeloženo do norštiny nebo jaká byla reakce Norska na proces s političkou Miladou Horákovou.

Zástupci Parlamentu proberou předání prezidentských pravomocí

Představitelé Senátu se dnes odpoledne sejdou se zástupci stran a hnutí, které uspěly v nedávných volbách do Sněmovny. Mají projednat další postup při předání prezidentských pravomocí během nemoci Miloše Zemana. Podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl prezident před více než týdnem převezen, nyní není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.10.2021