Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 20.10.2021

Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3246 případů, což je o 1739 víc než před týdnem a nejvíc za den od 20. dubna. Také lidí s covidem-19 v nemocnicích přibývá, od předchozího úterka jejich počet stoupl o dvě pětiny na 620. Stovka lidí je v těžkém stavu. Prudce roste i množství úmrtí. Za posledních sedm dní zemřelo 51 lidí s covidem-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44. Epidemie covidu-19 v Česku se podle úterního vyjádření Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Na začátku listopadu bude podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích 1200 lidí s covidem-19, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče. Ze všech nově nakažených od začátku října podle ministerstva tři čtvrtiny nebyly očkovány. Mezi hospitalizovanými staršími 16 let byly asi dvě třetiny neočkovaných a mezi zemřelými přes 50 procent lidí bez vakcinace.

Pražská burza oslabila posedmé v řadě, dolů ji opět táhl hlavně ČEZ

Pražská burza oslabila posedmé v řadě, index PX dnes klesl o 0,58 procenta na 1345,16 bodu. Dolů ho opět táhly především akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Se ztrátou ale zakončila obchodování většina titulů. Výrazněji rostly pouze cenné papíry SAB Finance. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích hoří technologie

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích hoří technologie. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Kouř je vidět z velké dálky. Na twitteru o tom informoval mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vzplanulo gumové těsnění, odpad nehoří.

Pražská plynárenská zdraží od listopadu u části svých zákazníků plyn

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží u části svých zákazníků plyn v průměru o 24,6 procenta. Zvýšení cen se nedotkne klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu.

Pražská záchranná služba je na zhoršení epidemiologické situace připravena

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) je připravena na zhoršení epidemiologické situace. Jak dnes novinářům řekl její ředitel Petr Kolouch, záchranáři již při výjezdech pozorují nárůst pacientů s koronavirem, kterých je nyní kolem 30 za 24 hodin. Při vrcholech minulých vln to bylo kolem 100 denně. Díky očkování nyní podle ředitele nebývají pacienti v těžkém stavu. Dodal, že ZZS je připravena okamžitě nasadit operační opatření, která zajistí služby bez jakýchkoliv výpadků.

Pražská záchranná služba bude hledat lékaře pro nový paliativní tým

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) bude hledat lékaře, kteří posílí její nově zřízený tým zaměřený na těžce nemocné pacienty vyžadující takzvanou paliativní péči. Ten funguje ve zkušebním provozu asi sedm týdnů pod vedením lékaře Martina Brožka a město nedávno schválilo jeho financování. Tým může pacienty stabilizovat na místě nebo dovézt do nemocnice s oddělením paliativní péče. Nyní je běžně sanitky odvážejí na urgentní příjmy nemocnic, což však nebývá nejlepší řešení.

Praha 6 uložila 3 lidem za potřísnění ruské ambasády kečupem napomenutí

Radnice Prahy 6 potrestala v přestupkovém řízení kvůli potřísnění ruské ambasády kečupem tři lidi napomenutím. Dalším dvěma účastníkům dubnového incidentu přestupek neprokázala. Proti rozhodnutí nikdo nepodal odpor, uvedla dnes Česká televize (ČT). Incident se stal v polovině dubna poté, co vyšlo najevo, že české bezpečnostní složky podezírají příslušníky ruské tajné služby ze zapojení do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Z Prahy 11 a 12 zmizely z ulic stovky vraků a nepoužívaných aut

Z ulic Prahy 11 zmizelo od loňského roku 112 vraků a dlouhodobě odstavených vozidel bez technické prohlídky. Radnice to uvedla na svém FB profilu. V Praze 12 bylo zatím podle datové mapy odstraněno 125 nepoužívaných vozidel, která blokovala parkovací místa. Lepší možnost odtahů umožnila novela zákona, která vstoupila v platnost na jaře roku 2020.

Nárůst počtu případů covidu v ČR se oproti minulému týdnu zdvojnásobil

Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3246 případů, což je o 1739 víc než před týdnem a nejvíc za den od 20. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Také lidí s covidem-19 v nemocnicích přibývá, od předchozího úterka jejich počet stoupl o dvě pětiny na 620. Stovka lidí je v těžkém stavu. Prudce roste i množství úmrtí. Za posledních sedm dní zemřelo 51 lidí s covidem-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Vláda projedná úlevy kvůli cenám energií a protikoronavirová opatření

Vláda na dnešním mimořádném zasedání projedná návrhy ministerstva zdravotnictví, které mají omezit šíření epidemie covidu-19. Resort navrhuje, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce rovněž obnovit povinné nošení respirátorů v zaměstnání. Ministři se budou zabývat také rostoucími cenami energií. Kabinet projedná novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která by měla od příštího roku snížit daň u elektřiny a plynu na nulu. Spolu s tím by měl projednat nařízení, na základě kterého domácnostem s průměrnou spotřebou do tří megawatthodin bude odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje, jde o částku maximálně 1500 korun za rok. Kroky souvisí s výrazným nárůstem cen energií.

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v září stoupla posedmé v řadě

Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba vzrostla posedmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky v září sjednaly 9602 hypotečních úvěrů za 30,57 miliardy korun. Jde opět o meziroční nárůst, ve srovnání s předchozím měsícem ale počet i objem nově sjednaných hypoték klesl.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.10.2021