Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 21.10.2021

Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a zemřelých. Ve středu přibylo 3276 případů covidu, více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím týdnem, kdy bylo za středu 1500 nově nakažených. Hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo aktuálně ke středě 726, nejvíc od 26. května a skoro o tři pětiny více než před týdnem. Za posledních sedm dní zemřelo 58 lidí s covidem-19, což je skoro o třetinu více než za celé září a více než dvojnásobek počtu úmrtí za celý srpen.

Silný vítr zkomplikoval v Praze dopravu, hasiči měli přes 460 zásahů

Silný vítr komplikoval dnes odpoledne provoz tramvají v Praze, několik linek jezdilo odklonem a téměř všechny měly zpoždění. Problémy hlásily také železnice a letiště. Zavřela se trojská zoo a zahrady u Pražského hradu, část venkovní expozice uzavřela botanická zahrada. Hasiči měli přes 460 zásahů spojených s větrem, večer ohlásili uklidnění situace. Záchranáři odpoledne evidovali kvůli větru asi deset úrazů, informovali na twitteru. Magistrát doporučil lidem nechodit do lesů a městských parků.

Pražská burza dál klesá, index PX osmou ztrátou v řadě odepsal 0,3 procenta

Pražská burza nadále klesá, dnes se index PX snížil poosmé za sebou. Ztratil 0,30 procenta na 1341,06 bodu. Dolů ho vedly akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna pokračovala v poklesu k euru i dolaru.

V Praze se v některých základních školách prodlouží prázdniny

V hlavním městě se v některých základních školách prodlouží podzimní prázdniny. Rozhodnutí o udělení ředitelského volna na pondělí a úterý v příštím týdnu se ale v jednotlivých školách liší. Závisí to na počtu nakažených dětí covidem-19 a počtu tříd, které jsou v karanténě. Vyplývá to z ankety mezi radnicemi. Vedení města na středeční tiskové konferenci spolu s hygieniky vyzvalo školy, aby zvážily možnost udělení volna, které by podle hygieny pomohlo proti šíření nemoci. Vyhlášení ředitelského volna je podle školského zákona plně v kompetenci ředitelů škol.

Praha 3 a magistrát podepsaly memorandum o náměstí Jiřího z Poděbrad

Zástupci Prahy 3 a magistrátu podepsali memorandum, podle kterého Praha převezme od městské části přeměnu náměstí Jiřího z Poděbrad. Akce se připravuje přes 20 let a podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09) by měla začít zhruba za rok. Odhadované náklady jsou 270 milionů, s ohledem na růst cen ve stavebnictví se však cena zřejmě zvýší.

Záchranáři budou dnes v Národním muzeu nacvičovat zásah proti teroristům

Policisté, záchranáři a hasiči budou dnes nacvičovat v Nové budově Národního muzea v centru Prahy zásah proti teroristům, kteří napadnou návštěvníky. Nácvik spolupráce složek Integrovaného záchranného systému při simulovaném teroristickém útoku potrvá od 19:00 do půlnoci a může dočasně v okolí muzejní budovy na rohu Vinohradské a Wilsonovy ulice omezit dopravu, řekla policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Podle ní se do akce zapojí tři stovky figurantů.

Spalovna v Malešicích bude mimo provoz několik dnů, odpad půjde na skládky

Spalovna v pražských Malešicích, kde ve středu hořela jedna z budov, bude mimo provoz několik dní až týden. Odpad se mezitím bude vozit na skládky okolo Prahy. V řádu dní by pak měly začít fungovat dvě ze čtyř linek spalovny, které běžný provoz zvládnou. Požár podle odhadu způsobil škodu v řádech nižších stovek milionů korun, příčina se zatím podle mluvčího vyšetřuje.

Rozpočet Prahy nebude případným rozpočtovým provizoriem státu ohrožen

Rozpočet hlavního města pro rok 2022 nebude případným rozpočtovým provizoriem státu ohrožen. Vedení města při sestavování svého plánu hospodaření nyní kalkuluje pouze s penězi na školství a výkon státní správy. U zbylých oblastí počítá s předfinancováním výdajů ze svých rezerv. Následně tyto výdaje pokryje převody ze státního rozpočtu v průběhu roku. Vedení města nyní sestavuje návrh rozpočtu na příští rok, který by měli městští zastupitelé projednat a schválit letos v prosinci.

Ceny paliv v Praze dál prudce stoupají, benzin je už skoro za 37 Kč za litr

Ceny pohonných hmot v Praze v uplynulém týdnu dále prudce stoupaly. Cena za litr benzinu se už blíží téměř ke 37 korunám za litr. Nejprodávanější benzin Natural 95 ve městě od minulé středy zdražil v průměru o 71 haléřů na 36,85 koruny za litr a nafta o 83 haléřů na 35,52 koruny. Benzin je tak nyní v Praze nejdražší od listopadu 2014 a nafta od prosince 2014. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Praha má také nadále nejvyšší ceny paliv ze všech regionů v Česku.

V Praze začne pět veletrhů o zvířatech, hrách, hračkách i potřebách pro děti

V pražských Letňanech dnes souběžně začne pět veletrhů. Na své si přijdou milovníci hraček a her, rybaření, ale také chovatelé domácích zvířátek či nastávající rodiče. Půjde o veletrhy For Pets, For Fishing, For Games, For Babies a For Toys.

Sněmovna v předvolebním složení dneškem končí, opouští ji ČSSD a KSČM

Sněmovna v předvolebním složení dnes končí. Poslední den v roli poslanců stráví mimo jiné zástupci ČSSD a KSČM, kterým se v říjnových volbách nepodařilo v dolní parlamentní komoře udržet. S kanceláří předsedy Sněmovny se rozloučí Radek Vondráček (ANO). Do ustavující schůze Sněmovny v povolebním složení, která začne 8. listopadu, bude jedinou funkční parlamentní komorou Senát.

Ve spalovně v Malešicích hořela technologie, odhad škody je stovky milionů korun

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích včera odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.10.2021