Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.10.2021

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od konce dubna. Ve čtvrtek přibylo 3638 nakažených, což je o 2102 více než před týdnem. Na rekord od letošního 20. dubna, kdy nárůst činil přes 3800 případů, počty nově nakažených vystoupaly v úterý s 3251 případy. Ve středu byl nárůst ještě vyšší a ve čtvrtek šíření nemoci dál zrychlilo. Znovu rostlo také tzv. reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci. Dnes dosáhlo hodnoty 1,79, která je nejvyšší minimálně od začátku loňského října.

Pražská oslabila podeváté v řadě, dnes se nedařilo hlavně bankám

Pražská burza oslabila podeváté v řadě, index PX dnes klesl o 0,81 procenta na 1330,19 bodu. Dolů ho táhly především akcie finančního sektoru. Elektrárenská společnost ČEZ po sedmi ztrátách v řadě dnes stagnovala. Nejúspěšnějším titulem dnes se stal operátor O2. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Soudkyně uvedla, že základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je oprávněný

Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná. Myslí si to soudkyně Dagmar Stamidisová, která spor řeší. Podle jejího předběžného právního názoru je základ nároku daný a Altnerovi dva potomci unesli v tomto směru důkazní břemeno. Ve sporu ale ještě dnes nerozhodla, zváží předvolání dalších svědků. Jednání bude pokračovat v únoru.

Pražská TSK odstraňuje po silném větru popadané stromy a větve

Pražská Technická správa komunikací (TSK) odstraňuje následky čtvrtečního silného větru. Zasahuje na stovkách míst v Praze, kde zůstaly polámané stromy, popadané větve a další nepořádek. Přesná výše škod po větrném počasí zatím nebyla stanovena. Silný vítr byl v Česku po celý čtvrtek. Na hřebenech Krkonoš dosahoval až síly orkánu, na Sněžce meteorologové zaznamenali poryv o rychlosti 162,4 kilometru v hodině.

Za sedm dní přibylo v Praze 2388 nakažených, dvakrát víc než předchozí týden

Epidemie koronaviru v Praze dál zesiluje. Za uplynulých sedm dní přibylo v hlavním městě 2388 nakažených, to je skoro o 1200 víc než předchozí týden. Zdvojnásobil se rovněž počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, k dnešku je takzvané incidenční číslo 179. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Epidemická situace v Praze kopíruje vývoj v celé republice.

Do Prahy v sobotu přijede tchajwanská podnikatelská delegace s ministry

Tchajwanská podnikatelská delegace vedená dvěma tamními ministry v sobotu zahájí svou čtyřdenní návštěvu Prahy. Tchajwanské firmy budou v České republice hledat příležitosti pro spolupráci v technologických oblastech, turismu či bankovnictví. Uskuteční se také pátá Česko-tchajwanská bilaterální ekonomická konzultace na úrovni náměstků. Na misi naváže 27. října návštěva tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua. Setkat by se měl podle dřívějších informací s předsedou Senátu ČR Milošem Vystrčilem (ODS).

Končí lhůta pro zpochybnění sněmovních voleb u soudu

Lidé mají poslední možnost zpochybnit u Nejvyššího správního soudu výsledky letošních voleb do Sněmovny nebo regulérnost hlasování. Stížnosti musí dodat dnes do 16:00. Státní volební komise žádné vážnější pochybení při volbách neodhalila, lidé přesto minulých dnech zaslali soudu stovku podnětů. Po předchozích sněmovních volbách v roce 2017 musel soud řešit 77 podání.

U soudu bude pokračovat spor dědiců právníka Altnera a ČSSD

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude pokračovat v projednávání sporu mezi dědici právníka Zdeňka Altnera a ČSSD. Dědici se po sociální demokracii domáhají odměny za právní služby, jež Altner poskytl politické straně ve při o její sídlo, Lidový dům. Podle původního zrušeného verdiktu měla ČSSD pozůstalým vyplatit přes 300 milionů korun. Strana nárok odmítá.

Začíná dvoudenní sněm Soudcovské unie, řešit bude i elektronizaci justice

V hlavním městě dnes začíná sněm Soudcovské unie ČR, který potrvá do soboty. Stavovská organizace očekává na zasedání účast zhruba 150 delegátů a hostů z řad nejvyšších ústavních činitelů, představitelů justice i zástupců sedmi evropských soudcovských asociací. Zabývat se budou mimo jiné problematikou takzvané justiční mapy, vnitřního fungování soudů a elektronizací justice.

Univerzita Karlova bude dnes volit nového rektora či rektorku

Akademický senát Univerzity Karlovy bude dnes volit nového rektora či rektorku školy. O funkci se ucházejí prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková a bývalý děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík. Současný rektor Tomáš Zima již kandidovat nemohl, protože univerzitu vedl dvě po sobě jdoucí funkční období.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.10.2021