Základní školy zřizované Prahou 6 budou v pondělí 1. listopadu testovat své žáky na covid-19…

Testování bude dobrovolné. Školám testování zaplatí městská část, která na to vyčlenila zhruba 1,5 milionu korun. V Česku se zatím plánuje testování neočkovaných žáků po podzimních prázdninách jen v okresech, kde bude týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100.000 obyvatel. Dohodli se na tom ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO).
„Pomocí testování chceme zajistit, aby se nákaza na školách dále nešířila. Děti chceme ve školách otestovat 1. listopadu, kdy se vrátí z podzimních prázdnin,“ uvedla radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS).

Testování v ZŠ, které jsou příspěvkovými organizacemi městské části, bude dobrovolné. Děti se ho budou účastnit na základě souhlasu jejich rodičů s testováním. Školy plánují pokračovat v testování s dodavateli odběrových vzorků a laboratořemi, s nimiž na testování spolupracovaly v minulých měsících. Ve 14 ZŠ v Praze 6 tak k testování využijí PCR testy, jedna škola využije testy antigenní.

Hannich doplnil, že ke čtvrtku stoupl počet žáků škol v Praze 6, kteří jsou v karanténě, na 582. To je téměř o 80 procent více než na začátku října. Celkem v karanténě ve čtvrtek bylo 27 školních tříd, doplnil.

Cílené testování neočkovaných žáků po podzimních prázdninách v okresech, kde bude týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100.000 obyvatel, ve čtvrtek ohlásil ministr školství Plaga. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha se bude testovat 1. a 8. listopadu. Ve kterých okresech to bude, ministerstvo zdravotnictví ještě vyhodnotí.

V souvislosti se zvyšujícím se počtem osob nakažených covidem-19 se v hlavním městě v některých ZŠ prodlouží podzimní prázdniny. Rozhodnutí o udělení ředitelského volna na pondělí a úterý v příštím týdnu se v jednotlivých školách liší. Závisí to na počtu nakažených dětí covidem-19 a počtu tříd, které jsou v karanténě. Ředitelská volna budou mít například žáci ZŠ Bratří Venclíků, ZŠ Šimanovská a ZŠ Hloubětínská v Praze 14. Naopak ZŠ v Praze 6 podle Hannicha ředitelské volno mít spíše nebudou.

Epidemie koronaviru v Praze dál zesiluje. Za uplynulých sedm dní přibylo v hlavním městě podle ministerstva zdravotnictví 2388 nakažených. To je skoro o 1200 víc než předchozí týden. Zdvojnásobil se rovněž počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, k dnešku je takzvané incidenční číslo 179.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 6, ČR, 22.10.2021