Předsednictvo SPD zrušilo svou pražskou organizaci kvůli nízkému volebnímu zisku hnutí v hlavním městě…

 Pravost dokumentu, který unikl na sociální sítě, potvrdil Vítězslav Novák, který pražskou organizaci vedl. Jde podle něj o interní záležitost, členové budou přeregistrováni. Hnutí v metropoli získalo pouze jeden mandát a skončilo pod pětiprocentní hranicí zisku. „Zrušení organizace neznamená zánik členství,“ řekl předseda hnutí Tomio Okamura, členové se podle něj přeregistrují a na konferenci zvolí nové vedení.

Organizaci předsednictvo podle dokumentu zrušilo kvůli „dlouhodobým špatným volebním výsledkům a porušení dobrého jména SPD“. „Máme tam jednoho poslance, takže máme stejně mandátů jako v minulosti. Neúspěch by bylo nula poslanců. Uspěli jsme, ale to, jak bychom chtěli uspět, by mohlo být lepší,“ uvedl k hodnocení regionu Okamura.

Nový regionální klub má složit Josef Nerušil, který byl lídrem kandidátky ve sněmovních volbách, do Sněmovny se ale nedostal. Regionální konference pražské organizace se má konat až po přijetí členů a dohodě s Nerušilem jako pověřeným členem.

Nerušil kvůli kandidatuře ukončil práci na arcibiskupství. Pracoval tam v komunikačním odboru od roku 2014. Na starosti měl sociální sítě, včetně facebookového profilu kardinála Dominika Duky. Nerušilova kandidatura za SPD vyvolala kritiku v prostředí katolické církve.

SPD v minulých volbách získala 22 mandátů, v letošních jich obdržela 20 za zisk 9,56 procenta hlasů. V Praze to bylo pouze 4,59 procenta. Mandát v hlavním městě obhájil poslanec Jiří Kobza ze čtvrtého místa kandidátky s 3149 hlasy, Nováka na třetím místě volilo 365 voličů a Nerušila 1356.

Autor: Redakce, ČTK, SPD, Praha, ČR, 23.10.2021

Psali jsme zde: