Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25.10.2021

V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. To je víc než dvojnásobek ve srovnání s předchozí nedělí a nejvíc za druhý víkendový den od začátku dubna. Dál roste i počet hospitalizovaných včetně pacientů ve vážném stavu. Nemocniční péči na konci víkendu potřebovalo 885 lidí s nemocí covid-19, z toho těžký průběh má 131 z nich. Minulou neděli bylo v nemocnicích 526 nakažených a ve vážném stavu 91. Jen za uplynulý týden zemřelo s covidem 61 lidí, přitom za celé září eviduje ministerstvo 45 obětí. Za celou dobu epidemie bylo v Česku zaznamenáno víc než 1,73 milionu případů covidu-19. Naprostá většina nakažených se vyléčila a 30.625 lidí s koronavirem zemřelo.

Po předchozích devíti dnech v minusu dnes pražská burza zamířila vzhůru

Po sérii devíti poklesů v řadě dnes pražská burza zamířila vzhůru. Index PX stoupl o 0,7 procenta na 1339,56 bodu. Vzpruhou pro něj byly zejména akcie Komerční banky a energetické společnosti ČEZ. Výraznějšímu růstu indexu naopak bránily cenné papíry Avastu či banky Moneta. Koruna dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Praha chce plošné testování školáků na covid a změnu karanténních opatření

Vedení pražského magistrátu požaduje zavedení opětovného plošného testování žáků na školách na covid-19. Zároveň chce změnit karanténní opatření pro třídy, kde se vyskytne covid, a to tak, aby děti s negativním testem nemusely zůstávat doma. O opatřeních budou zástupci města jednat s Asociací krajů ČR, ministerstvy školství a zdravotnictví a rovněž s hygieniky. Novinářům to dnes řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti). V Praze kvůli covidu nařídilo na dnešek a úterý ředitelské volno 40 procent základních a 60 procent středních škol.

Požár v Malešické spalovně způsobí zpoždění chystané opravy kotle

Požár, který vypukl v minulém týdnu v Malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci z pátku na sobotu. Obě linky nyní pracují na plný výkon.

Praha spustí kampaň upozorňující dlužníky na tzv. milostivé léto

Pražský magistrát spustí kampaň upozorňující dlužníky na možnost zbavit se dluhu při tzv. milostivém létu. Zároveň bude spuštěna informační linka. Vedení Prahy zároveň vyzvalo všechny své firmy a organizace, aby začaly s dlužníky komunikovat. Kolika přesně lidí se exekuce v metropoli týká a kolik lidé dluží, nyní nelze přesně říci. Novinářům to dnes řekli radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a opoziční zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

Praha zruší od začátku příštího roku evidenci chovatelů psů

Pražský magistrát zruší evidenci chovatelů psů, kterou dosud vedl. Důvodem je změna zákona o ochraně zvířat, podle které budou všichni chovatelé povinni hlásit psy nově Ústřední veterinární správě. Magistrát v souvislosti s tím zruší také úlevu od poplatku, kterou lidé dostávali při registraci zvířete. Vyplývá to z návrhu novely městské vyhlášky, kterou dnes schválili pražští radní. Novela bude účinná od 1. ledna 2022. Poplatek za psa 1500 korun ročně, potažmo 600 korun v případě chovu v rodinných domech, budou muset lidé nadále platit.

Praha vyhlásí tendr na technický dozor stavby Dvoreckého mostu

Pražský magistrát vyhlásí veřejnou zakázku na technický dozor stavby Dvoreckého mostu, který spojí Podolí a Smíchov. Maximální cena zakázky byla stanovena na 33 milionů Kč bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Magistrát vypsal tendr na stavbu mostu za 972 milionů Kč minulý týden. Stavět by se mělo začít nejpozději v polovině roku 2022 a výstavba potrvá dva až tři roky. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy.

Přibylo přes 1800 případů covidu, nejvíc za neděli od začátku dubna

V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve srovnání s předchozí nedělí a nejvíc za druhý víkendový den od začátku dubna. Dál roste i počet hospitalizovaných včetně pacientů ve vážném stavu. Nemocniční péči na konci víkendu potřebovalo 885 lidí s nemocí covid-19, z toho těžký průběh má 131 z nich. Minulou neděli bylo v nemocnicích 526 nakažených a ve vážném stavu 91. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích

Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým. Místo současných dvou týdnů je možné opustit ji po sedmi dnech, podmínkou je ale negativní PCR test. O zpřísnění protiepidemických opatření rozhodla vláda ve středu. Reagovala tak na zrychlující tempo šíření onemocnění covid-19.

ČSSD projedná Hamáčkovu rezignaci a budoucnost strany po konci ve Sněmovně

Rezignaci předsedy strany Jana Hamáčka, hospodaření strany a pravděpodobně i termín mimořádného sjezdu budou dnes na zasedání předsednictva projednávat sociální demokraté. V Lidovém domě se sejdou dva týdny po sněmovních volbách, ve kterých dosavadní vládní strana získala 4,65 procenta hlasů a poprvé za dobu samostatné České republiky se nedostala do Sněmovny.

Zasedání Rady hl. města Praha

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.10.2021