Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.10.2021

V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o dvě třetiny více než před týdnem. V nemocnicích je poprvé od května přes 1000 lidí. V pondělí bylo s covidem-19 hospitalizováno 1055 pacientů, 156 z nich je v těžkém stavu. Za posledních sedm dní nyní v ČR připadá na 100.000 obyvatel 217 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od pondělí vzrostlo o 16. Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření covidu-19, naopak znovu kleslo. Z pondělní hodnoty 1,72 se snížilo na dnešních 1,62. Zvyšuje se zájem o očkování. Vyplývá to z údajů a tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza opět vzrostla, dnes o nepatrných 0,09 procenta

Pražská burza dnes pokračovala v růstu, index PX se ale vzhůru posunul jen nepatrně. Přidal 0,09 procenta na 1340,82 bodu. Posílily akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně zpevnila k euru, vůči dolaru stagnovala.

V Praze, Brně, Ostravě a Plzni se budou kvůli covidu zkoumat odpadní vody

Rozbor vzorků odpadních vod, který slouží k mapování epidemie covidu-19, se z Prahy rozšíří do Brna, Ostravy a Plzně. Státní zdravotní ústav (SZÚ) to dnes oznámil v tiskové zprávě. Monitoring splašků umožňuje získat poměrně přesné informace o výskytu viru v dané lokalitě, a to s několikadenním náskokem před klinickými příznaky onemocnění. Získaná data mohou pomoci s předstihem přijímat opatření proti šíření koronaviru.

Deratizátoři v Praze nezjistili v žádné částí zvýšený počet hlodavců

Deratizátoři Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) letos zaznamenali největší výskyt myšovitých hlodavců v okolí staveb. V žádné ze 57 městských částí nebyl v porovnání s ostatními částmi zaznamenán výrazně vyšší počet myší. PVK letos rozmístily do kanalizace 13.500 kilogramů jedu. Deratizovalo se od začátku dubna do konce října. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovena zákonem o ochraně veřejného zdraví.

V pondělí přibylo 4264 nakažených covidem, v nemocnicích je více než 1000 lidí

V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o dvě třetiny více než před týdnem. V nemocnicích je poprvé od května přes 1000 lidí. V pondělí bylo s covidem-19 hospitalizováno 1055 pacientů. V těžkém stavu je 156 z nich. Za posledních sedm dní nyní v ČR připadá na 100.000 obyvatel 217 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od pondělí vzrostlo o 16. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Míra chybovosti v rozpočtových výdajích EU se loni nezměnila

Míra chybovosti v rozpočtových výdajích Evropské unie loni zůstala na předloňských 2,7 procenta. V roce 2018 to bylo 2,6 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského účetního dvora (EÚD). Zároveň člen dvora za ČR Jan Gregor na virtuální tiskové konferenci upozornil, že dvůr během auditu za rok 2020 zjistil šest případů podezření z podvodu, které oznámil Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Žádný z případů se netýká České republiky. OLAF se rozhodl zahájit vyšetřování všech případů. V roce 2019 auditoři zjistili devět podezření z podvodu, pět jich OLAF tehdy začal vyšetřovat.

Hrad: Předávání státních vyznamenání bude odloženo z 28. října na 1. ledna

Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V tiskové zprávě o tom s odvoláním na rozhodnutí hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana informovala na hradním webu kancelář hlavy státu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.10.2021