Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.10.2021

V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal 6000. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s koronavirem je v nemocnicích 1146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. S koronavirem dosud v ČR zemřelo 30.667 lidí. Na pondělí připadá 18 obětí, nejvíce od května. Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo 82 zemřelých. Při dalších aktualizacích se ale obvykle údaje o úmrtích ještě zvyšují. Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření covidu-19, mírně kleslo. K dnešku má hodnotu 1,6, v úterý bylo o dvě setiny vyšší.

Pražský primátor jednal s ministrem Tchaj-wanu o přímém letu do Tchaj-peje

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes po jednání s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem poděkoval Tchaj-wanu za spolupráci. Primátor s Wuem jednal mimo jiné o přímé lince mezi hlavními městy Česka a Tchaj-wanu. Hřib dále ministrovi předal pamětní minci s vyobrazením pražského orloje a vyjádřil podporu členství Tchaj-wanu ve Světové zdravotnické organizaci (WHO).

Rektorem ČVUT bude i v dalším období jaderný fyzik Petráček

Rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT) bude i v dalším funkčním období jaderný fyzik a nynější rektor Vojtěch Petráček. Do funkce ho dnes zvolil akademický senát univerzity. Petráčkovo další volební období by po jeho jmenování prezidentem mělo začít v únoru příštího roku. Nejstarší technickou univerzitu ve střední Evropě by měl vést do konce ledna 2026.

Podoba pavilonu ZŠ Lipence vzejde z architektonické soutěže

Základní škola v pražských Lipencích by se měla dočkat nového pavilonu. Měla by v něm být školní kuchyně, jídelna a nové třídy pro žáky. Návrh přístavby školy by měl vzejít z architektonické soutěže, která bude vyhlášena 29. října.

Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu

Hasiči před nadcházející Dušičkami varovali před používáním nekvalitních svíček v plastovém obalu. Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může poškodit i náhrobky. Uvedli to dnes mluvčí pražských hasičů Martin Kavka a pardubických hasičů Vendula Horáková.

Pražské letiště v zimě nabídne lety do 92 destinací, přibudou i nové linky

Během zimního letového řádu, který začne platit v neděli, budou moci cestující z pražského letiště létat do 92 destinací. V nabídce budou například nové linky do Tel Avivu, Neapole, Oděsy, Kyjeva, Dubaje či Amsterdamu. Z Prahy bude během zimy létat celkem 47 aerolinek včetně Eurowings, které na letišti otevřou svou novou základnu. Dnes o tom informovalo Letiště Praha v tiskové zprávě. Letošní zimní letový řád je mírně užší než v předkrizových letech, v zimě 2019 se z Prahy létalo do více než 120 míst.

Končící mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka bude mluvit za Pražskou energetiku

Končící mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka bude od listopadu mluvit za Pražskou energetiku (PRE). Dnes to řekl dosavadní mluvčí PRE Petr Holubec, který se přesune v rámci firmy na jinou pozici, ale nadále bude aktivně činný v komunikaci a public relations. Odpovědnost za oddělení PR a kontakt s médii i s veřejností převezme podle něj Hanzelka od začátku příštího roku. Mluvčím Agrofertu byl Hanzelka téměř devět let, končí na vlastní žádost ke konci října.

Poprvé od dubna přibylo více než 6000 nakažených, v nemocnicích je 1146 lidí

V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici 6000. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s koronavirem je v nemocnicích 1146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

ČVUT si zvolí vedení na další období, kandiduje jen současný rektor Petráček

Akademický senát Českého vysokého učení technického (ČVUT) dnes bude volit rektora pro další období. Na pozici kandiduje pouze nynější rektor Vojtěch Petráček. Ke znovuzvolení musí získat nadpoloviční většinu hlasů všech 45 senátorů školy. Pokud ji nezíská, volba skončí a 24. listopadu bude nová. Další volební období rektora by po jeho zvolení a jmenování prezidentem mělo začít v únoru příštího roku. Nejstarší technickou univerzitu ve střední Evropě by měl vést do roku 2026.

Tchajwanský ministr zahraničí se dnes setká s Vystrčilem a Hřibem

Na čtyřdenní misi tchajwanské podnikatelské delegace vedené dvěma ministry dnes v Praze naváže návštěva tamního ministra zahraničí Josepha Wua. Dopoledne ho přijme šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS), který mu předá Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Odpoledne se Wu setká s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.10.2021