Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.10.2021

Ve středu přibylo v Česku 5824 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2550 více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem téměř 1300 pacientů, nejvíce od 17. května. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu mírně klesl na 167 lidí. Za posledních sedm připadá v zemi na 100.000 obyvatel 270 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od středy vzrostlo o 24. Očkování ve středu podstoupilo nejvíce lidí od 24. srpna, bylo jich skoro 40.000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Pieta na Vítkově připomněla výročí vzniku státu, kvůli epidemii bez veřejnosti

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si dnes u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše. Babiš ve vyjádření pro novináře mluvil o svrchovanosti ČR, do které si země nemá nechat zasahovat, zmínil Evropskou unii.

Benzin se v Praze poprvé za sedm let dostal nad 37 Kč/l, nafta nad 36 Kč/l

Pohonné hmoty v Praze podobně jako v celé ČR dále zdražují. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v metropoli od minulého týdne vzrostla o 41 haléřů na průměrných 37,26 Kč/l. Nad hranici 37 korun za litr se dostala poprvé od října 2014. Nafta zdražila o 59 haléřů na 36,11 Kč/l. Nad 36 korunami byla v hlavním městě naposledy v prosinci 2014. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Praha má nejvyšší ceny paliv ze všech regionů v Česku.

Ve středu přibylo 5824 nakažených, hospitalizováno je téměř 1300 lidí

Ve středu přibylo v Česku 5824 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2550 více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem téměř 1300 pacientů, nejvíce od 17. května. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu ale mírně klesl na 167 lidí. Za posledních sedm připadá v zemi na 100.000 obyvatel 270 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od středy vzrostlo o 24. Očkování ve středu podstoupilo nejvíce lidí od 24. srpna, bylo jich skoro 40.000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Cestující v pražském metru čeká do 31. října výluka v části trasy C

Cestující v pražském metru čeká ode dneška do neděle 31. října výluka v části trasy C. Dopravní podnik (DPP) bude mezi stanicemi I. P. Pavlova a Muzeum a na Vyšehradě vyměňovat pražce za nové. Kromě toho budou v obou úsecích výměny kolejnice, sdělil DPP v tiskové správě. Mezi stanicemi Hlavní nádraží a Pražského povstání pojede náhradní autobusová doprava XC. Další výluka se uskuteční v příštím roce. Pražce naposledy podnik měnil ve stejném úseku letos v červenci.

Zájemci si dnes budou moci prohlédnout část rekonstruované Fantovy budovy

Na pražském hlavním nádraží dnes bude možné si prohlédnout část prostor historické Fantovy budovy. Ta je v současnosti z velké části pro veřejnost uzavřena kvůli rekonstrukci. Správa železnic ji zpřístupní při příležitosti výročí 150 let od otevření nádraží od 16:00. Večer bude následovat slavnostní videomapping s následným nasvícením zrekonstruované fasády budovy.

Některé vládní a parlamentní paláce na Malé Straně se dnes otevřou veřejnosti

Několik historických budov na pražské Malé Straně, které slouží vládě či Parlamentu, se na dnešní svátek 28. října otevřou veřejnosti. Lidé si v tradiční den otevřených dveří mohou prohlédnout jindy nepřístupné prostory Valdštejnského a Kolovratského paláce, kde sídlí Senát. Prohlídky se konají v Lichtenštejnském paláci na Kampě, který využívá pro reprezentační účely Úřad vlády ČR. Otevře se i Rohanský palác v Karmelitské ulici, v němž sídlí ministerstvo školství, i některé budovy pražského magistrátu.

Česko si připomene výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918

Česko si dnes připomene výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konat se budou tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

Firmou roku v Praze je centrum léčby cukrovky DiaVize

Firmou roku v Praze se letos stala společnost DiaVize, provozující centrum pro léčbu cukrovky a dalších endokrinologických onemocnění. Ocenění pro živnostníka roku získala Sylva Antony Čekalová, která se věnuje restaurování historických kachlových kamen. V tiskové zprávě to za pořadatele soutěže IBM Firma roku 2021 a Moneta Živnostník roku 2021 oznámil David Pavlát. Vítězové regionálních kol soutěže postupují do celorepublikového finále.

Vykolejení dvou vagonů v Běchovicích způsobilo škody za více než milion

V pražských Běchovicích včera vykolejily dva vagony nákladního vlaku. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda na vozech a železniční trati byla předběžně odhadnuta na 1,1 milionu korun. Na webu o tom informovala Drážní inspekce, která příčinu vykolejení prošetřuje.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.10.2021