Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.10.2021

Ve čtvrtek přibylo v Česku 4348 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nárůst ve volný den od března. Také je to více než minulý čtvrtek, přestože o svátcích a víkendech bývají počty zjištěných nákaz většinou nižší. V nemocnicích je s covidem 1304 lidí, proti středě je to pokles o devět pacientů. V těžkém stavu je 172 hospitalizovaných. Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 276 nakažených, incidence se tak od čtvrtka zvýšila o šest. Tento týden laboratoře zaznamenaly 20.761 nových případů nákazy. To je průměr přes 5000 pozitivních vzorků na den. Až do tohoto týdne byl poslední denní nárůst nakažených vyšší než 5000 zaznamenán před více než půl rokem, konkrétně 13. dubna. Zvyšují se rovněž počty zemřelých s koronavirem. Za čtyři dny tohoto týdne zatím ministerstvo eviduje 59 obětí. Je to více než za první dva říjnové týdny dohromady. Při dalších aktualizacích navíc údaje z posledních dní pravděpodobně vzrostou. Od začátku epidemie zemřelo v Česku s covidem 30.705 lidí. Od loňského začátku epidemie odhalily laboratoře v zemi 1,752.086 případů koronaviru. Většina lidí se už z nákazy vyléčila.

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,3 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne opět oslabily. Index PX klesl o 0,3 procenta na 1326,1 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Nejvýrazněji vzrostly akcie Komerční banky, největší pokles naopak postihl cenné papíry České zbrojovky. V předchozím týdnu index PX klesl o 2,3 procenta.

Žalobce podmíněně odložil případ dopravní nehody diplomatky Hybáškové

Státní zástupce dnes podmíněně odložil případ srpnové nehody zvláštní zmocněnkyně ministra zahraničí pro podporu Čechů do institucí EU Jany Hybáškové. Ženě stanovil zkušební dobu na rok a půl. Na dotaz to uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Hybášková se podle něj doznala, složila peníze na pomoc obětem trestné činnosti a zavázala se, že během zkušební doby nebude řídit motorová vozidla.

Pražské hřbitovy budou na Dušičky otevřené do 19:00, o víkendu do 18:00

Hřbitovy v hlavním městě, o které se stará Správa pražských hřbitovů (SPH), budou o víkendu otevřeny od 08:00 do 18:00. V pondělí 1. listopadu a v úterý 2. listopadu, tedy v den Památky zesnulých, budou hřbitovy lidem přístupné do 19:00. Dnes to sdělila mluvčí SPH Oldřiška Dvořáčková. SPH, která je příspěvkovou organizací hlavního města, spravuje 32 pohřebišť.

V Praze roste množství bioodpadu, dosud bylo svezeno víc tun než za loňský rok

V hlavním městě meziročně vzrostlo množství svezeného bioodpadu. V letošním roce to bylo do 1. října 5004 tun biologicky rozložitelného odpadu. Je to více, než kolik odvezly z domácností svozové firmy za celý loňský rok, kdy to bylo 4995 tun. Možnost celoplošného sběru bioodpadu městu ukládá zákon, avšak využití kontejneru na bioodpad není pro Pražany povinné.

ČSÚ dnes zveřejní první odhad vývoje ekonomiky ve třetím čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní první předběžný odhad vývoje ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Podle odhadů analytiků hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí stoupl o 2,8 až 3,4 procenta. Mezičtvrtletně by měl vykázat růst mírně pod dvěma procenty. Za růstem ekonomiky je podle ekonomů především spotřeba domácností a oživení investiční aktivity firem. Naopak růst ekonomiky tlumil vývoj zahraničního obchodu a průmyslu kvůli omezeným dodávkám.

Koalice Spolu představila 28členný tým pro řešení epidemie, vede ho Chlíbek

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vytvořila osmadvacetičlennou odbornou skupinu pro řešení epidemie covidu-19. Národní institut pro zvládnutí pandemie vede předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, informovala koalice v tiskové zprávě. Tvoří ho členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), praktičtí lékaři nebo zástupci státních institucí, jako jsou hygienické stanice, Státní zdravotní ústav nebo Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.10.2021