Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1.11.2021

V neděli přibylo v Česku 2749 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší nedělní nárůst od poloviny března a zároveň téměř o tisíc nakažených víc než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem poprvé od května více než 1500 lidí. V neděli to bylo 1503 pacientů, 221 z nich bylo v těžkém stavu. Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 321 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak od neděle zvýšilo o devět.

Pražská ODS si dnes večer v hotelu Step zvolila nové vedení

Na další dva roky ji povede dlouholetý poslanec Marek Benda. Předsednictvo pražské ODS dosud vedl starosta městské části Praha 9, Tomáš Portlík. Regionální sněm také navrhl osobnosti do vedení strany. Na předsedu strany sněm nominoval Petra Fialu, na I. místopředsedu Zbyňka Stanjuru a na místopředsedu Zdeňka Zajíčka. O hlasy občanských demokratů se budou ucházet na lednovém kongresu ODS.

Pražské burze se dnes dařilo hlavně zásluhou bankovního sektoru

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX zpevnil o 0,51 procenta na 1332,86 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně bankovní tituly v čele s Erste. Opačným směrem na index působily akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z dat na webu burzy.

Studenti mohou navrhnout novou podobu budovy filharmonie v Praze

Studenti architektury a stavebních a výtvarných oborů mohou navrhnout podobu plánované Vltavské filharmonie v Praze. Architektonickou soutěž pro studenty dnes vyhlásila firma Central Group. Soutěží se mimo jiné o stáž u architekta Josefa Pleskota. Central Group o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Radnice Prahy 3 spustila síť veřejných toalet Nouzovka

Radnice Prahy 3 spustila síť veřejných toalet Nouzovka. V ní jsou zahrnuté jak klasické veřejné toalety, tak ty v restauracích či dalších podnicích nebo na dětských hřištích. Všechny jsou označené žlutou nálepkou s červeným panáčkem a panenkou a nápisem Klidně si odskočte. Lidé si mohou v Praze dojít na veřejné toalety například ve vestibulech metra.

Zájem o dobrovolné testování na covid mělo 75 procent žáků ZŠ Prahy 6

Dnešního dobrovolného testování na koronavirus se v 15 základních školách, které na svém území zřizuje městská část Praha 6, zúčastnilo 75 procent žáků těchto škol. Ve školách se testovalo PCR testy, výjimkou byla ZŠ Pod Marjánkou, kde využili testy antigenní. Školám testování platí městská část, která na to vyčlenila zhruba 1,5 milionu korun.

Personál kaváren v Praze kontroloval doklady o bezinfekčnosti, někde se omlouval

Personál pražských kaváren podle zjištění dnes většinou pečlivě kontroloval u hostů potvrzení o bezinfekčnosti. Někde se obsluha za tento požadavek omlouvala. Některé podniky informaci o tom, že od začátku listopadu musejí vyžadovat doklad o očkování, prodělání nemoci nebo negativním testu na covid-19, vyvěsily u vstupu. Zákazníci o novém opatření věděli a s prokazováním zpravidla neměli problém. Vedle toho byly i restaurace, jejichž obsluha hosty nekontrolovala vůbec, případně se jich jen zeptala, zda doklad mají.

V babyboxu radnice Prahy 6 našli novorozenou holčičku, dostala jméno Isabella

Do babyboxu radnice Prahy 6 dnes odpoledne někdo odložil novorozenou holčičku. Ve schránce byla zabalena do ručníku, podle záchranářů vážila skoro tři kilogramy, informoval mluvčí šesté městské části Jiří Hannich. Novorozené děvčátko převezla sanitka do motolské nemocnice. Dostala jméno Isabella, sdělil v tiskové zprávě zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Jde o 227. dítě z babyboxu v Česku a šesté, které našli ve schránce na budově radnice Prahy 6. Zařízení sloužící pro záchranu odložených dětí fungují v České republice od roku 2005.

U O2 areny v Praze otevřel nový hotel, ode dneška ho využívají první hosté

U O2 areny v Praze se dnes otevřel nový hotel s názvem Stages Hotel Prague. Nabízí 300 pokojů, první hosté už se ubytovali. Součástí hotelu je bar a restaurace, které cílí hlavně na místní klientelu – tedy lidi, kteří v lokalitě žijí, pracují nebo se účastní některé z akcí konaných v O2 areně či O2 universum. Vlastníkem hotelu je společnost Bestsport z investiční skupiny PPF, která provozuje i obě víceúčelové haly. Při slavnostním otevření to dnes řekli ředitel hotelu Otakar John a ředitel strategických projektů PPF Ladislav Chvátal.

Děti v pražských školách budou testovány na covid, město řeší rozvoz testů

Pražský magistrát připravuje testování dětí ve školách na covid-19. To by se mělo uskutečnit v příštím týdnu. Město nyní řeší rozvoz testů do městských částí a do škol. Magistrát bude se státem a dalšími účastníky řešit také změnu způsobu karantény tak, aby nemusely být uzavírány celé školy. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral. Příští týden se povinné testování na koronavirus ve školách rozšíří o dalších 23 okresů včetně Prahy, celkem se tak žáci a studenti budou testovat v 31 okresech.

Pražská ODS si zvolí nové vedení a rozhodne také o nominacích do vedení ODS

Pražská ODS si dnes večer zvolí nové vedení na další dva roky. Předsednictvo pražské ODS dosud vedl starosta městské části Praha 9 Tomáš Portlík. Regionální sněm rozhodne také o nominacích na předsedu a místopředsedy strany, kteří se o hlasy občanských demokratů budou ucházet na lednovém volebním kongresu ODS.

Podnikatelé postižení covidem mohou Prahu žádat o slevu z nájmu

Podnikatelé postižení opatřeními proti covidu-19, kteří mají provozovny v prostorech patřících městu, mohou magistrát požádat o slevu z nájmu. Slevy pro podnikatele dnes schválilo vedení města, sdělil radní Jan Chabr (TOP 09). Slevy se pohybují od 30 do 70 procent. Slevy město poskytovalo podnikatelům již v loňském roce. Rovněž zrušilo poplatky za restaurační předzahrádky nebo vytvořilo program na podporu podniků.

V některých nemocnicích v Praze nyní platí kvůli covidu-19 zákaz návštěv

Ode dneška se návštěvám uzavřela všechna lůžková oddělení nemocnice Na Homolce v Praze. Od konce října platí zákaz návštěv i ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) a na některých klinikách Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Důvodem je zhoršující se situace v souvislosti s onemocněním covid-19. Nemocnice o tom informovaly na svých webových stránkách.

Na provoz pohotovostí vydá Praha v příštím roce 39 milionů korun

Na provoz lékařských pohotovostí vydá pražský magistrát v příštím roce na 39 milionů korun, což je meziročně o čtyři miliony více. Důvodem jsou zvýšené náklady způsobené pandemií covidu-19 a zároveň nižší úhrady ze strany zdravotních pojišťoven. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Pohotovosti jsou v Praze v sedmi nemocnicích a v Městské poliklinice. Město je musí mít ze zákona.

Na opravy silnic dostane Praha letos od státu 526 milionů korun

Hlavní město dostane letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) necelých 526,1 milionu korun, což je o několik desítek milionů více než loni. Peníze jsou určeny na rozvoj a opravy komunikací. Vyplývá to z dodatku smlouvy mezi Prahou a fondem, který dnes schválili pražští radní. Částka ze SFDI pro Prahu až do loňska klesala.

Smartwings bude nabízet také vybraná spojení Eurowings z Prahy

Letecké společnosti Smartwings a Eurowings budou spolupracovat při nabídce letů. Český dopravce bude vybraná pražská spojení Eurowings v rámci tzv. codesharingu nabízet i prostřednictvím svých prodejních kanálů. Obě aerolinky si od spolupráce slibují posílení svých pozic v Praze. Společnosti o tom dnes informovaly v tiskové zprávě. Eurowings v minulých dnech otevřela na pražském letišti svou novou základnu.

V příštím roce Praha dá na dotace pro životní prostředí 40 milionů Kč

Pražský magistrát v příštím roce rozdělí na dotacích pro životní prostředí 40 milionů korun, což je stejně jako v minulých letech. Peníze budou určeny na projekty v šesti kategoriích, mezi kterými jsou například veřejná zeleň, vzdělávání nebo ochrana přírody. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Žadatelé se mohou o dotaci obracet na město od 6. prosince do 5. ledna 2022.

Z křižovatky Bubenské a Antonínské v Praze 7 by mohl zmizet most

Z pražské křižovatky ulic Bubenská a Antonínská u stanice metra C Vltavská by mohl zmizet most a stát se z ní běžná křižovatka. Magistrát si nyní nechá vypracovat hlukovou studii pro zamýšlené úpravy. Změna má zlepšit podobu Vltavské a přispět k lepší průchodnosti místem. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Křižovatku chce město proměnit v souvislosti s připravovanou stavbou nové budovy filharmonie na Vltavské.

Konsorcium Penty koupilo od VŠCHT pozemky na Vítězném náměstí na miliardu

Konsorcium firem Penta Real Estate, Kaprain Group a Sekyra Group koupilo od Vysoké školy chemicko – technologické (VŠCHT) pozemky v západní části Vítězného náměstí v Praze 6 za částku těsně převyšující jednu miliardu korun. Celkem získalo 20.122 metrů čtverečních, tedy převážnou část zastavitelné plochy tzv. čtvrtého kvadrantu Vítězného náměstí mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů. Penta to uvedla v tiskové zprávě.

V neděli přibylo 2749 případů covidu, v nemocnicích je více než 1500 lidí

V neděli přibylo v Česku 2749 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší nedělní nárůst od poloviny března a zároveň o téměř tisíc nakažených víc než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem poprvé od května více než 1500 lidí. V neděli to bylo 1503 pacientů, 221 z nich bylo v těžkém stavu. Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 321 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak od neděle zvýšilo o devět. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Restaurace musí kontrolovat bezinfekčnost hostů, platnost testů se zkracuje

Hospodští a restauratéři musí ode dneška kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů. Rozhodla o tom vláda kvůli rychle stoupajícím počtům lidí nakažených novým typem koronaviru. Pro většinu lidí nenaočkovaných proti covidu-19 to bude znamenat povinnost mít u sebe při návštěvě restaurace potvrzení o negativním testu, jinak by je personál neměl obsloužit. Doba platnosti testů se počínaje dneškem zkracuje na 24 hodin v případě antigenních testů a na tři dny u přesnější PCR metody. Výrazně se také omezuje okruh lidí s nárokem na bezplatný preventivní test na covid.

Lovci můžou po dva měsíce střílet zajíce, podle myslivců je jich málo

Po dva měsíce mají ode dneška lovci v Česku možnost lovit zajíce. Za poslední myslivecký rok jich ulovili 32.210, meziročně o zhruba čtvrtinu méně, uvedl dříve Český statistický úřad. Myslivecký rok končí vždy posledním březnem.

Pražští radní projednají financování pohotovostí či proměnu křižovatky

Pražští radní dnes projednají financování lékařských pohotovostí v příštím roce. Na ně by mělo jít 39 milionů korun, což je meziročně více. Na programu jednání je rovněž úprava křižovatky Antonínské a Bubenské ulici v Praze 7, podpora projektů ke zlepšení životního prostředí nebo memorandum o dostupném bydlení v Radlicích.

Rada hlavního města Praha

Zasedání rady hl. města Praha

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.11.2021