Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.11.2021

V Česku v pondělí počet nově odhalených případů koronaviru překonal 7000, přibylo 7591 potvrzených nákaz. Je to nejvíc od konce března a zhruba o 3300 více než před týdnem. Dál stoupá i počet hospitalizovaných s covidem, v pondělí jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 1813, o 185 více než v neděli. Ve vážném stavu je 256 pacientů. Zemřelých s nákazou je od začátku epidemie 30.807, o den dříve uvádělo ministerstvo o 32 zemřelých méně. Přestože počty nově nakažených rychle rostou, jsou stále nižší než loni touto dobou, kdy ve všedních dnech přibývalo mezi zhruba 11.000 a 15.000 případy denně. Hospitalizovaných bylo loni na začátku listopadu kolem 7500 a ve vážném stavu bylo přes 1100 pacientů s covidem.

Pražská burza mírně oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ a KB

Pražská burza dnes mírně oslabila. Index PX klesl o 0,21 procenta na 1330,10 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pravoslavná církev dostala výpověď z krypty na Olšanských hřbitovech

Správa pražských hřbitovů vypověděla pravoslavné církvi smlouvu o užívání krypty na Olšanských hřbitovech v Praze. Podle správy církev kryptu, která je kulturní památkou, poškozovala a udělala si z ní sklad. Uvedl to dnes Radiožurnál. Zástupci církve podle něj výpověď odmítli jako politické rozhodnutí. Podle Deníku N důvodem výpovědi bylo mimo jiné to, že církev v kryptě pořádala hostiny.

V Praze dosud nezkrachovala žádná firma podpořená z programu COVID Praha

V Praze dosud nezkrachovala žádná firma, kterou město podpořilo z programu COVID Praha. Hlavnímu městu by se navíc mohla vrátit část peněz, které do programu vložilo. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a ředitel magistrátního odboru evropských fondů Karel Andrle. Praha do programu vložila 600 milionů Kč z evropských fondů, které byly původně určené na inovace. Podnikatelé následně mohli prostřednictvím programu získat od Českomoravské záruční a rozvojové banky (nyní Národní rozvojové banky) záruky za úvěry ve výši přes 1,6 miliardy Kč.

V podchodech pod Hlávkovým mostem v Praze 7 bude sportoviště

V podchodech pod Hlávkovým mostem v Praze 7 vznikne veřejně přístupné zastřešené sportoviště. Lidé jej budou moci využívat celoročně a přístupné bude zdarma. Nyní se prostory nedaleko metra Vltavská upravují, sportoviště by mělo být veřejnosti k dispozici asi do měsíce. Podchody zůstanou pro pěší nadále průchozí. Novinářům to dnes řekli radní hlavního města a místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková (Praha Sobě), starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě) a náměstek primátora Adam Schreinherr (Praha Sobě).


V pondělí přibylo v Česku 7591 potvrzených nákaz, nejvíc od konce března

V Česku v pondělí počet nově odhalených případů kororonaviru překonal 7000, přibylo 7591 potvrzených nákaz. Je to nejvíc od konce března a zhruba o 3300 více než před týdnem. Dál stoupá i počet hospitalizovaných s covidem, v pondělí jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 1813, o 185 více než v neděli. Ve vážném stavu je 256 pacientů. Zemřelých s nákazou je od začátku epidemie 30.807, o den dříve uvádělo ministerstvo o 32 zemřelých méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Česká spořitelna zveřejní dnes hospodářské výsledky za tři čtvrtletí

Česká spořitelna zveřejní dnes hospodářské výsledky za tři čtvrtletí letošního roku. V prvním pololetí bance stoupl čistý zisk meziročně o 43,4 procenta na 6,6 miliardy korun. Za růstem zisku byla nižší tvorba rezerv a lepší provozní výkonnost.

Zástupci Spolu a Pirátů se STAN budou jednat o společné vládě

Finální verzi vládního programového prohlášení a koaliční smlouvy by se na dnešním jednání měly přiblížit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Strany, které se na vytvoření vlády domluvily bezprostředně po říjnových volbách do Sněmovny, již dříve oznámily, že by chtěly mít dokumenty připravené k podpisu 8. listopadu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.11.2021