Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 5.11.2021

Ve čtvrtek testy odhalily 8419 případů covidu. Je to třetí nejvyšší denní nárůst od března. Hospitalizovaných je 2489, nejvíc za poslední půlrok.

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 3,8 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne po třech týdnech poklesů posílily. Index PX stoupl o 3,8 procenta na 1375,8 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Nejvýrazněji vzrostly akcie Komerční banky, největší pokles naopak postihl cenné papíry likérky Stock Spirits. V předchozím týdnu index PX klesl o 0,3 procenta.

Psychiatrická nemocnice v Bohnicích bude mít svou midibusovou linku

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích bude mít svou novou midibusovou linku. Do jejího areálu bude od soboty 6. listopadu 2021 zajíždět nová linka číslo 235. Linku bude provozovat dopravní podnik (DPP). Nová linka zároveň celoročně posílí stávající spojení autobusem 236 mezi přívozem v Podhoří, Zoologickou a Botanickou zahradou v Troji a bohnickým sídlištěm.

Pražský dopravní podnik vypíše tendry na lanovku z Podbaby do Bohnic

Pražský dopravní podnik (DPP) vypíše veřejné zakázky na lanovku z Podbaby do Bohnic. První je tendr na projektanta, jejíž předpokládaná hodnota je 64,5 milionu korun. Druhou pak je zakázka na organizátora mezinárodní architektonické soutěže za 1,5 milionu korun. Vítězové by měli být známí do konce ledna 2022. Zájemci mohou své nabídky podávat do 3. prosince 2021.

Národní divadlo otevře 11. listopadu očkovací centrum

Národní divadlo otevře dočasné očkovací místo v přízemí své provozní budovy na piazzetě mezi historickou budovou a Novou scénou. Fungovat bude od 11. listopadu.

Praha – Lipence vyhlásila soutěž na podobu nového pavilonu základní školy

Městská část Praha – Lipence vyhlásila soutěž na návrh podoby nového pavilonu tamní základní školy. Účastníci architektonické soutěže by měli navrhnout přístavbu, v níž budou nová školní kuchyně s jídelnou a kmenové učebny pro žáky. Předpokládané náklady na stavbu pavilonu ZŠ jsou 75 milionů korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentů k soutěži.

Pumpu v Praze 4 přepad muž s nožem, podezřelého policie krátce poté zadržela

Čerpací stanici v Praze 4 v úterý přepadl muž s nožem v ruce a pod pohrůžkou jeho použití vymohl na zaměstnankyni vydání cigaret a několika tisíc korun. Podezřelého z loupeže policisté krátce po činu zadrželi, nyní je ve vazbě a v případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení, na webu to dnes uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

V Praze za sedm dnů přibylo 6022 případů covidu,o 1600 více než předchozí týden

Laboratoře v Praze v uplynulých sedmi dnech prokázaly 6022 nových případů nemoci covid-19, o zhruba 1600 více než předchozí týden. Počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel se od té doby zvýšil o 118 na dnešních 451. Do statistiky zemřelých s koronavirem v hlavním městě podobně jako před týdnem přibylo 11 obětí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve čtvrtek přibylo 8500 případů covidu, hospitalizovaných je nejvíc za půl roku

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 8419 nových případů onemocnění covid-19. Je to třetí nejvyšší denní nárůst od konce března. Hospitalizovaných s prokázanou koronavirovou infekcí je 2489, nejvíc za poslední půlrok. Zhoršují se také statistiky úmrtí lidí s covidem. Ve středu jich zemřelo 40, nejvíc za jediný den od 6. května. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vláda projedná minimální mzdu, covidová opatření nebo hromadné žaloby

Zvýšení minimální mzdy pro příští rok, ale i možný růst tzv. normativních nákladů na bydlení, z kterých se vypočítávají dávky, projedná dnes vláda ANO a ČSSD. Zabývat se bude i změnami koronavirových opatření. Na programu je i opakovaný návrh na zavedení hromadných žalob, kterým kabinet reaguje mimo jiné na ukončení činnosti energetické skupiny Bohemia Energy.

Lékařské konzilium posoudí zdravotní stav prezidenta Zemana

Lékařské konzilium dnes posoudí zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, který se od 10. října léčí v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Ve čtvrtek nemocnice uvedla, že Zemanův stav se zlepšil a přeložila ho z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj rehabilitačního oddělení. Prezident by se měl během dne také telefonicky spojit s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem. Návštěvy až na výjimky nemocnice kvůli zhoršující se epidemické situaci zakázala.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.11.2021