Veřejné osvětlení v hlavním městě je nově zapínáno podle aktuální potřeby…

Řídit jej bude ze své holešovické centrály městská společnost Technologie hlavního města (THMP), které jej má ve správě. Dosud musela THMP zapínat osvětlení ve spolupráci s dodavatelem, tedy Pražskou energetikou (PRE). Rozsvícení tak nově nevyžaduje komunikaci s dispečinkem PRE.

„Zapínacích míst v Praze je celkem 1583. Jsou rozdělena do tří okruhů, a spínání lamp z holešovické centrály tak probíhá ve třech etapách. Jako první se rozsvítí centrum Prahy, vždy v čase západu slunce daného dne. Následně po šesti minutách širší centrum Prahy a jako poslední s odstupem dalších čtyř minut okrajová část metropole,“ řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

pražský radní Jan Chabr (TOP 09)

Tím, že THMP bude rozsvěcení lamp řídit ze své centrály, sama dokáže rychleji identifikovat problém a reagovat. „Dosud jsme o provozních stavech nebo poruše veřejného osvětlení věděli jen díky pravidelným kontrolám nebo hlášení veřejnosti skrze mobilní aplikaci Praha svítí, telefonní linku nebo e-mail,“ uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

K přechodu na zapínání osvětlení z holešovické centrály docházelo postupně od ledna letošního roku. V plném rozsahu pak funguje od začátku listopadu. V letošním roce podle THMP klesl počet hlášení poruch veřejného osvětlení od veřejnosti zhruba o 20 procent.

THMP je městskou firmou. V uplynulých letech a měsících zavedla například tzv. chytré veřejné hodiny, které jsou ovládány na dálku. Inteligentním osvětlením osadila pražské parky, kde je možné rozsvěcet lampy a regulovat intenzitu na dálku.

Autor: Redakce, ČTK, THMP, Praha.eu, ČR, 5.11.2021