Během prvních tří listopadových týdnů v ulici Štefánikova na prostranstvím před kostelem sv. Václava spatřit velké kovové srdce, které je určené pro sběr prázdných plechovek…

V České republice je konzumace nápojů z plechovek populární, ale velká část obalů bohužel nekončí tam, kde by měla – totiž v šedém kontejneru. Přitom do směsného odpadu nepatří. Jelikož jsou z hliníku, jsou 100% recyklovatelné.

Hliník roztavením neztrácí na kvalitě, a z jednoho a toho samého hliníku jde tedy dokola vyrábět na fous stejné plechovky. Stačí je vyhodit do šedého kontejneru na kovy a tím zajistíme jejich recyklaci. Pražské služby mají moderní linku na roztřídění železného a hliníkového odpadu a poté je hliník odvezen do slévárny, odkud se hliníkové pláty odvážejí do firem na výrobu plechovek přímo v Česku.

Pokud tedy plechovku správně vytřídíte, možná si ji za 60 dní znovu koupíte v obchodě. Celý proces recyklace totiž trvá okolo osmi týdnů. Kovové srdce v Praze 5 ve spolupráci s neziskovou organizací Každá plechovka se počítá má na toto upozornit a vyzvat občany, aby do něj přišli vhodit prázdné plechovky. Společným naplněním srdce se budeme navzájem motivovat k třídění odpadu a k recyklaci obalů. Obojí patří k základním hodnotám moderního města.

Autor: Redakce, Praha 5, ČR, 6.11.2021

Zdroj:

https://www.praha5.cz/v-praze-5-bije-srdce-pro-plechovky/