Síť veřejných toalet, kam si můžete zdarma dojít na WC — to je projekt Nouzovka…

Místa, která se programu účastní, jsou viditelně označená nálepkou.

Podstatou projektu Nouzovka je vytvoření sítě veřejných toalet na území Prahy 3. Týká se to jak objektů ve vlastnictví městské části, tak soukromých restaurací a kulturních zařízení. „Chceme dát lidem možnost si ve městě důstojně odskočit, protože to považujeme za základní lidské právo. Projekt je zaměřený hlavně na rodiče s dětmi, seniory, těhotné ženy nebo lidi s nejrůznějšími onemocněními. Podle potřeby ho ale může využít každý,“ říká místostarosta Ondřej Rut.

Trojka se při vzniku Nouzovky inspirovala především na Praze 7, kde existuje podobná iniciativa SOS WC. Další najdete v Plzni nebo v Brně. „Zapojení se do projektu pro mě byla z lidského hlediska samozřejmost. Pokud hosté poté zůstanou třeba na kávu nebo něco malého, bude to jen příjemný benefit,“ vysvětluje Michal Koksa, majitel Osika Restaurant.

Výčet podniků, kde si můžete zdarma odskočit:

Atrium
KC Vozovna
Prostor 39
Žižkov Beergarden
My Coffee Story
Restaurace na Třebešíně
Divadlo Ponec
Vinotéka Eva
Bar Fermé
Kino Aero
RepubliCafé
Osika Restaurant
Přehled míst najdete i na mapě.

Možnost máte také v sídlech radnice, v Infocentru a na dalších místech, jako jsou třeba dětská hřiště nebo parky. Jejich síť se bude postupně rozšiřovat. „Všechna místa, která se budou chtít zapojit, od nás dostanou žlutou samolepku. Tu lze snadno nalepit na vchodové dveře restaurací. Tím pádem budou lidé na první pohled vidět, že si zde mohou odskočit, aniž by se museli potupně někoho ptát,“ dodává předseda výboru pro územní rozvoj Matěj Michalk Žaloudek.

Autor: Redakce, Praha 3, ČR, 7.11.2021

Zdroj:

https://www.praha3.cz/aktualne-z-trojky/zpravy/potrebujete-si-odskocit-zachrani-vas-nouzovka-n1136336.htm