Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.11.2021

Laboratoře v Česku potvrdily v neděli 2996 nových případů nemoci covid-19, o den dříve jich bylo zhruba jednou tolik. V mezitýdenním srovnání byl nárůst o 230 potvrzených případů vyšší. Počet hospitalizovaných s koronavirem se proti minulé neděli ale zvýšil z 1700 na téměř 2700, přibližně 400 z nich je ve vážném stavu.

Pražská burza počtvrté v řadě posílila, pomohla jí hlavně Erste

Pražská burza v úvodu týdne posílila, a to čtvrtý den v řadě. Index PX dnes zpevnil o 0,89 procenta na 1388,05 bodu. Pomohly mu hlavně akcie bankovní skupiny Erste a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na burzovním webu

Praha pomůže lidem s dotacemi na solární panely i jejich instalací

Pražané budou moci od 1. prosince vstoupit do městské organizace Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE), která jim pomůže s instalací a provozem střešních solárních panelů. Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) následně zajistí i instalaci panelů za výhodné ceny. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu a THMP. Město plánuje fotovoltaiku instalovat také na svoje budovy, příští rok jich má být asi stovka.

Kosmičtí nadšenci mohou v Praze ode dneška vidět model Nové Prahy na Měsíci

Virtuální model Nové Prahy na Měsíci nebo koncept českého roveru LUNIAQ si ode dneška mohou prohlédnout návštěvníci ve studiu Virtuplex v pražských Horních Počernicích při letošním ročníku Czech Space Week. Novinářům je dnes představili zástupci akce a architekt Tomáš Rousek.

Antigenní testování v Praze ukázalo, že se covid-19 ve školách vyskytuje

Neočkovaní žáci pražských základních a středních škol se dnes otestovali na covid-19. Podle výsledků antigenních testů se vyskytuje nákaza ve školách u jednotlivců. Například v základní škole Antonína Čermáka v Praze 6 vyšel pozitivní výsledek 13 žákům ze zhruba 400. Na základních školách míří kvůli covidu-19 do karantény na distanční vzdělávání často celé třídy. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol. Pozitivní výsledky antigenních testů ze samoodběru budou muset ještě potvrdit přesnější laboratorní PCR testy.

Zástupci pražského magistrátu by v zámku Veleslavín chtěli hospicové centrum

Zástupci pražského magistrátu dnes jednali o využití zámku Veleslavín, kde by mohlo být hospicové centrum. Navázalo by se tím na původní využití objektu, v němž dříve fungovalo neurologické sanatorium. Nyní je podle zástupců města objekt prázdný a chátrá. Metropole chce areál do svého vlastnictví a v současnosti o tom jedná se státem, kterému zámek nyní patří.

Praha plánuje rekonstrukci domu pro seniory v Bohnicích

Pražský magistrát vypíše tendr na rekonstrukci dvou ze čtyř pavilonů domova pro seniory Nová slunečnice v Bohnicích. Dnes o tom rozhodli městští radní. Předpokládaná hodnota zakázky je 290,4 milionu korun s DPH, práce by měly začít příští rok a skončit v roce 2024. Praha provozuje 13 domů pro seniory.

Ředitelem pražských symfoniků zůstane Sobotka, rozhodli radní Prahy

Daniel Sobotka zůstane ředitelem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Dnes o tom na základě dříve vypsaného výběrového řízení rozhodli pražští radní. Dosavadní ředitel byl podle schváleného dokumentu jediný, kdo se do konkursu přihlásil. Sobotka do funkce nastoupil v roce 2013.

Praha má pravidla pro výsadbu stromů a nakládání s dešťovou vodou

Pražský magistrát chce sjednotit a zlepšit způsob vysazování uličních stromořadí a nakládání s dešťovou vodou. Ke každému z témat dnes městští radní schválili soubor pravidel, která chce město závazně stanovit svým organizacím, jako jsou Technická správa komunikací (TSK), dopravní podnik (DPP) nebo Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Dokumenty vychází z klimatické strategie města.

Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti v říjnu

Úřad práce ČR dnes zveřejní údaje o vývoji nezaměstnanosti za říjen. Podle odhadů ekonomů nezaměstnanost zůstala na zářijových 3,5 procenta nebo mírně klesla na 3,4 procenta. K tomu přispívají nadále sezónní práce a snaha firem prozatím i přes ekonomické potíže nepropouštět.

Radní Prahy projednají zimní údržbu silnic či hospodaření s děšťovou vodou

Pražští radní dnes projednají zimní údržba komunikací. Na ni by mělo být včleněno asi 841 milionů korun. Údržba se každoročně koná od listopadu do konce března následujícího roku. Radní projednají rovněž hospodaření s dešťovou vodou nebo dotaci na vybudování podchodu pod železnicí v Kbelské ulici. Radní také projednají výběr nového ředitele Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

V 31 okresech v Česku se dnes žáci otestují na covid-19

Neočkované žáky v 31 okresech čeká dnes testování na covid-19. Ministerstvo zdravotnictví tak rozšířilo počet osmi regionů z minulého týdne o další, kde se v minulém týdnu zhoršila epidemická situace. Testování by se dnes mohlo týkat zhruba 765.000 dětí, tedy přibližně poloviny žáků základních a středních škol v Česku. Pokud se odmítnou testovat a nebudou mít ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset mít při výuce roušku. Bezinfekčnost musí doložit také učitelé, kteří si ale testy musí zajistit sami. Neočkovaní pedagogové musí nosit od minulého pondělí ve výuce respirátor bez ohledu na testování.

Zasedání rady hl. města Praha

Dnes zasedá rady hlavního města Praha

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.11.2021