Po dopravním pekle v ulicích Prahy přichystala pirátská koalice Pražanům nepořádek v Praze v podobě přetékajících košů a popelnic, neuklizených chodníků a neposekané trávy…

Pražany trápí špína v ulicích, přetékající koše a nepořádek kolem popelnic. Radní pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN), častější svoz stanovišť tříděného odpadu, kolem kterých vznikají černé skládky například papírových kartónů, ale neřeší. Narůstající stížnosti Pražanů ale vedení Prahy nijak neřeší.

Navíc Technická správa komunikací výrazně omezila vyvážení košů na ulicích a u tramvajových zastávek. Předseda dozorčí rady TSK a zároveň náměstek pro dopravu Scheinherr (Praha Sobě) také souhlasil s tím, aby správce silniční zeleně, TSK a.s., snížil nasmlouvaný rozsah úklidu a vyvážení košů i na příští rok. Tyto kroky přesouvají finanční zátěž na městské části bez toho, aniž by to s nimi město projednalo a poskytlo jim na to prostředky. Výsledek tohoto rozhodnutí negativně ovlivňuje životní prostředí v hlavním městě i každodenní život Pražanů.

Pražská ODS proto na čtvrtečním jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhne usnesení, ve kterém bude požadovat navýšení vyvážení košů v ulicích a na zastávkách a další opatření, která přinesou konkrétní kroky ke zlepšení čistoty v pražských ulicích.

„Městské části se od začátku pandemie covid-19 potýkají s masivním nárůstem nepořádku kolem nádob na tříděný odpad. Na Praze 2 nám v podstatě denně chodí stížnosti od občanů na černé skládky kolem popelnic na tříděný odpad. Místo aby se pan náměstek Hlubuček (STAN) staral o to co má, tedy životní prostředí v Praze, vymýšlí naprosto nerealizovatelné klimatické plány za miliardy. Celá věc očividně netrápí ani primátora Hřiba. Takhle špinavá Praha snad nikdy nebyla,“ říká Alexandra Udženija, předsedkyně kontrolního výboru hlavního města a místostarostka Prahy 2.

„Náměstka Scheinherra (Praha Sobě) neustále upozorňujeme, že dostatečně nekomunikuje a nespolupracuje s městskými částmi. Tragický stav komunikací, chodníků a úklidu zeleně podél komunikací je jen další důkaz toho, že takto se město prostě řídit nedá. Neustálé snižování rozsahu objednávky hlavního města Prahy prostřednictvím TSK a.s. na tyto služby musí být okamžitě přehodnoceno. Kritický stav nastal letos po nedomyšleném rozhodnutí snížit četnost vyvážení odpadkových košů v ulicích a na tramvajových zastávkách. Vedle dopravního pekla, které v Praze zažíváme a za které náměstek Scheinherr převzal na zastupitelstvu plnou politickou odpovědnost, tady máme už několik měsíců další peklo s přeplněnými koši a nepořádkem na ulicích.“ dodává Zdeněk Zajíček, předseda klubu zastupitelů za ODS.

Autor: Redakce, ODS, Praha, ČR, 10.11.2021