Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.11.2021

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 13.502 pozitivních na covid-19, což je v mezitýdenním srovnání asi o 4000 víc. V nemocnicích je podle aktuálních dat 3452 lidí s koronavirovou nákazou. Ve vážném stavu je 524 hospitalizovaných, nejvíce od dubna. Zjištěné hodnoty všech indikátorů ukazují na další významný růst virové nálože v populaci. Zemřelých s covidem je od začátku epidemie 31.289, v úterý zemřelo 56 nakažených, vyplývá ze statistiky ministerstva.

Pražská burza dnes stagnovala, ztrácel ČEZ, dařilo se Erste

Pražská burza dnes stagnovala, index PX stoupl o dvě setiny procenta na 1373,99 bodu. Ztrácely akcie energetické společnosti ČEZ nebo Komerční banky, naopak dařilo se emisím rakouské bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z informací na burzovním webu.

Z pražského Smetanova nábřeží kvůli opravám dočasně zmizí omezení

Z důvodu rekonstrukce kanalizace v Divadelní ulici a vedení objízdné trasy o víkendu dočasně zmizí ostrůvek před kavárnou Slavia na Smetanově nábřeží, který brání průjezdu aut ve směru od Národního divadla. Příští týden podle ní s předstihem skončí oprava mostu přes Divadelní.

Plošné testování ve školách v Praze zatím odhalilo 140 pozitivních dětí

Vládou nařízené plošné testování na covid-19, které se v pondělí uskutečnilo v pražských školách, zaznamenalo 1100 pozitivních antigenních testů. Následné PCR testy z nich prozatím odhalily 140 pozitivních dětí. Novinářům to dnes řekla ředitelka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová, podle které však ještě nejsou známy kompletní výsledky. V některých školách v Praze testuje město také metodu analýzy odpadních vod, která se podle zástupců zapojených městských částí osvědčila.

Pražští zastupitelé schválili program, většina návrhů opozice neprošla

Pražští zastupitelé si po zhruba tříhodinové diskusi schválili program dnešního jednání. Nedostala se na něj většina bodů, které chtěly projednat opoziční ODS a ANO. Jednalo se například o problematiku podle ODS nedostatečného svozu odpadu z kontejnerů tříděného odpadu a košů v ulicích, otázku plánované výměny přístřešků pro MHD nebo vliv růstu cen energií na náklady příspěvkových organizací či dopravního podniku.

DPP spolu s vědci testuje nové směsi trávy s nižší spotřebou vody

Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a z dalších organizací spolu s Dopravním podnikem hlavního města (DPP) na tramvajové trati v pražské Bělohorské ulici testují nové směsi travin. Cílem projektu Genofondy pro město je najít směs, která bude méně náročná na údržbu a spotřebu vody. Nyní DPP stojí zavlažování zatravněných tratí o ploše 111.000 metrů čtverečních asi 1,5 milionu korun ročně. Novinářům to dnes sdělil člen představenstva DPP a technický ředitel Jan Šurovský.

Ve středu přibylo 13.502 případů covidu, hospitalizovaných je téměř 3500

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 13.502 pozitivních na covid-19, což je v mezitýdenním srovnání asi o 4000 víc. V nemocnicích je podle aktuálních dat 3452 lidí s koronavirovou nákazou. Aktuální data sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Ve vážném stavu je podle dat na webu ministerstva zdravotnictví 524 hospitalizovaných, nejvíce od dubna. Köppl uvedl, že 491 lidí je na jednotkách intenzivní péče. Zjištěné hodnoty všech indikátorů podle něj ukazují na další významný růst virové nálože v populaci. V úterý ministerstvo evidovalo nejvyšší nárůst od 12. března, testy odhalily více než 14.500 nakažených. Zemřelých s covidem je od začátku epidemie 31.289, v úterý zemřelo 56 nakažených, vyplývá ze statistiky ministerstva.

Ceny paliv v Praze za týden opět vzrostly, zdražování ale zpomalilo

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Praze od minulého týdne opět vzrostly. Zdražování ale zpomalilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se nyní v hlavním městě prodává průměrně za 37,69 Kč, což je o 12 haléřů více než před týdnem. Nafta je průměrně za 36,63 Kč/l, zdražila tak o deset haléřů. O týden dříve se ceny zvýšily o několik desítek haléřů. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Praha má nadále nejvyšší průměrné ceny pohonných hmot ze všech regionů v Česku.

Na řadě míst Česka dnes lidé uctí památku válečných veteránů

Lidé si dnes na řadě míst v Česku připomenou památku válečných veteránů. Hlavní pietní akt se tradičně uskuteční na pražském Vítkově, se zástupci armády a vlády. Veterány uctí i pietní setkání v Brně, Ostravě, Plzni nebo v Liberci. Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu, tedy v den, kdy bylo v roce 1918 podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Loni byly kvůli pandemii covidu-19 vzpomínkové akce výrazně omezeny.

Pražští zastupitelé projednají opravu domova nebo zánik sociálního zařízení

Zastupitelé hlavního města dnes projednají rekonstrukci dvou pavilonů domova pro seniory v Bohnicích nebo ukončení provozu domova pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením v barokním zámku ve středočeských Svojšicích. Na programu je také financování lékařských pohotovostí nebo petice za bezpečnější Prahu 5. Opoziční ODS chce na jednání otevřít otázku podle ní nedostatečného svozu odpadu.

Rada vlády pro zdravotní rizika probere další protiepidemická opatření

O nových opatřením proti šíření epidemie onemocnění covid-19 bude dnes ráno jednat rada vlády pro zdravotní rizika. Její závěry by v pátek měli posoudit ministři na mimořádném zasedání kabinetu. O jakých návrzích budou dnes členové rady diskutovat, není známo. Podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) ale ve hře není uzávěra celé země. Kabinet podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nemůže nařizovat uzávěry bez nouzového stavu, proto volí režimová opatření, která chce dále zpřísňovat.

PRAHA: 31. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

31. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se koná ve čtvrtek 11.11. 2021…

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.11.2021