Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 12.11.2021

Ve čtvrtek přibylo v Česku potřetí v týdnu přes 10.000 nových případů nemoci covid-19. Laboratoře jich potvrdily 10.395, což je zhruba o 2000 více než před týdnem. V porovnání s úterým a středou byl ale čtvrteční nárůst počtu nakažených koronavirem zhruba o 4000, respektive 3000 nižší. Hospitalizováno s covidem je podle dat na webu ministerstva 3557 lidí, zhruba stejně jako v předchozích dnech. Proti minulému čtvrtku jich je ale o devět stovek více.

Pražská burza oslabila, ztrácela většina hlavních emisí

Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 0,89 procenta na 1361,73 bodu. Do červených čísel se propadla většina hlavních emisí burzy. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy

V metropoli by mohla vzniknout pražská organizace Metropolitní zdravotní

V Praze by mohla vzniknout nová organizace Metropolitní zdravotní. Ta by zahrnovala některá současná zdravotnická zařízení zřizovaná Prahou, jako jsou Městská poliklinika následné péče (MNNP) a Metropolitní zdravotnický servis (MZS). Součástí nové organizace by mohly být také lékárna a centrální laboratoř v majetku města, které Praha nyní nemá. Záměr se bude ještě projednávat. Vyplývá to z informací, které na zasedání výboru pro zdravotnictví zastupitelstva hlavního města ve středu uvedl ředitel odboru zdravotnictví pražského magistrátu Martin Ježek.

Ujgurové si v Praze zvolí vedení svého kongresu, čínská strana je proti

Světový ujgurský kongres si o víkendu na valném shromáždění v Praze zvolí nové vedení. Dnes se koná konference, na které se podle webu kongresu setkají přeživší z vězení a převýchovných táborů, akademici, odborníci, diplomaté i politici. Podle Lidových novin by měl vystoupit například předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve vyjádření,uvedl, že kongresu udělil záštitu a pro část programu zapůjčil svoji rezidenci. Akci důrazně odsoudila čínská strana ve vyjádření mluvčího ambasády v ČR. Podle ministerstva zahraničí jde o soukromou akci, do které resort ani vláda nebyly zapojeny.

Pražské letiště odbavilo v říjnu přes 625.000 pasažérů, proti létu méně

Pražské letiště v říjnu odbavilo přes 625.000 cestujících. Meziročně je to asi o 81 procent víc, zároveň je to však zhruba o dvě třetiny méně než v předkrizovém období. Provoz proti letním měsícům mírně klesá. Nejvíce se v uplynulém měsíci létalo z Prahy do Amsterdamu. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Letiště v zimě nabídne lety do 92 destinací.

Policisté ze Smíchova při dvou akcích zajistili přes 1,5 kg marihuany

Přes 1,5 kilogramu marihuany zajistili v uplynulých dnech při dvou akcích policisté z pražského Smíchova. Většinu z toho našli v pytli, ve kterém se prohrabovala skupina mužů, na kterou policisté narazili 28. října v parku Na Skalce. Čtyři zadržení jsou podezřelí z přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, za což v případě odsouzení hrozí až rok vězení. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Jan Rybanský.

V Praze přibylo v uplynulém týdnu 7809 nakažených, o 1800 víc než před týdnem

Laboratoře v Praze odhalily v uplynulých sedmi dnech 7809 nakažených koronavirem, což je zhruba o 1800 víc než týden předtím. Počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel se zvýšil na 585, o týden dříve byla takzvaná incidence na hodnotě 451. Roste také počet zemřelých s onemocněním covid-19, do statistik jich v metropoli v posledních sedmi dnech přibylo 34, o týden dříve to bylo 12. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Piráti začnou hlasovat o vládní koaliční smlouvě, výsledek bude v pondělí

Celostátní fórum České pirátské strany dnes dopoledne začne hlasovat v on-line anketě o ratifikaci vládní koaliční smlouvy mezi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty a Starosty a nezávislými (STAN). Možnost hlasovat mají všichni členové strany, výsledky by měly být známé v pondělí po 22:00. Ostatní strany zastoupené v pětikoalici schválily koaliční smlouvu v závěru minulého pracovního týdne.

Vláda dnes rozhodne o dalším plošném testování ve školách

Vláda ANO a ČSSD v demisi dnes rozhodne o dalším plošném testování na covid-19 ve školách. Uskutečnit by se mělo 22. a 29. listopadu. Kabinet podle čtvrtečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) probere také návrhy zpřísňujících opatření, které budou zřejmě platit od 29. listopadu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.11.2021