Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.11.2021

V neděli testy v Česku prokázaly dalších 5650 případů nemoci covid-19. V mezitýdenním srovnání je to bezmála dvakrát tolik a současně je to jeden z nejhorších nedělních výsledků za dobu trvání epidemie v zemi. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 3803 lidí s covidem, za týden počet hospitalizovaných stoupl o 855. Patnáct procent z nich, tedy 572 pacientů, je v těžkém stavu a vyžaduje intenzivní péči. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Očekává se, že podzimní vlna bude dál zrychlovat – porostou počty lidí, kteří s covidem skončí v nemocnici a denní přírůstky zřejmě budou atakovat rekordní hodnoty celé epidemie.

Pražská burza s podporou Avastu zahájila týden růstem o 1,33 procenta

Pražská burza na počátku nového týdne vzrostla, index PX stoupl o 1,33 procenta na 1379,79 bodu. Téměř šest procent přidaly akcie antivirové firmy Avast, o víc než 1,5 procenta si polepšily cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek pražské burzy. Česká koruna dnes nepatrně oslabila k euru a výrazněji vůči dolaru.

Banky poskytly v říjnu hypotéky za 40,4 miliardy Kč, mírně více než v září

Zájem o hypotéky přetrvával i v říjnu, kdy banky a stavební spořitelny poskytly nové hypoteční úvěry za 40,4 miliardy korun. Je to mírně více než v září, kdy to bylo 40,3 miliardy korun. Průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték stoupla na 2,54 procenta ze zářijových 2,41 procenta. Vyplývá to z nových statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do Hypomonitoru dodávají data na rozdíl od Hypoindexu všechny banky a stavební spořitelny na českém trhu.

V některých nemocnicích v Praze dnes otestovali své neočkované zaměstnance

V nemocnicích v Praze se začali na základě vládního opatření testovat na koronavirus zaměstnanci, kteří nejsou očkovaní. Dnes testy na covid-19 podstoupili pracovníci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podle mluvčí Jitky Zinke už k testování neočkovaných zaměstnanců přistoupili dříve.

Lanovka na Petřín se kvůli výměně kol do konce roku dvakrát zastaví

Lanovka v Praze na Petřín se do konce roku dvakrát zastaví. Důvodem je výměna kol obou vozů. První výluka je naplánovaná na čtvrtek 25. listopadu a druhá na 16. prosince. V oba dny bude provoz přerušený od 08:00 do 23:00.Podnik nejdříve vymění u vozů kola na prvních dvou nápravách a na zbylých dvou to udělá při plánované každoroční údržbě v březnu 2022.

Na fungování Toulcova dvora dá Praha v příštích třech letech 10,5 milionu Kč

Pražský Toulcův dvůr v Hostivaři dostane od hlavního města v letech 2022 až 2024 celkem 10,5 milionu korun. Peníze půjdou například na zaplacení péče o zvířata, na péči o areál nebo na aktivity pro veřejnost. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Toulcův dvůr patří hlavnímu městu, pro které centrum ekologické výchovy provozuje stejnojmenný zapsaný spolek, jenž má areál pronajatý do roku 2046.

Firma Prahy 6 SNEO podala trestní oznámení a žalobu kvůli prodeji pozemků

Společnost SNEO, jejímž jediným akcionářem je Praha 6, podala v září trestní oznámení ve věci prodeje městských pozemků u ulice Na Dračkách. V listopadu podala firma rovněž občanskoprávní žalobu na bývalé členy představenstva společnosti, kteří v něm působili v roce 2018. Na dnešním zasedání zastupitelstva Prahy 6 to oznámil radní Prahy 6 a předseda představenstva servisní firmy SNEO Zdeněk Hořánek (STAN).

Praha shromáždí a zveřejní informace o zeleni

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) připraví pro město veřejně přístupný systém sdílení informací o zeleni v metropoli, který má napomoci její údržbě. Dnes o tom rozhodli radní. O zeleň v hlavním městě se stará řada organizací, kterým dosud scházel jednotný systém sdílení informací. Vedení města také minulý týden schválilo pravidla pro výsadbu a údržbu stromů v ulicích.

Praha věnuje hygienikům milion korun, reaguje na výzvu zahltit stanice dotazy

Magistrát věnuje Hygienické stanici hlavního města milion korun na odměny pro zaměstnance. Vedení Prahy tak reaguje na výzvu iniciativy Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy, aby lidé na protest proti opatřením proti covidu-19 zahltili krajské hygienické stanice dotazy. Peníze město vezme ze své rozpočtové rezervy. Dar schválí radní na svém zasedání příští týden v pondělí.

Univerzita Karlova představila nealkoholické pivo, bude na čepu v menzách

Pomocí vinařských kvasinek vzniká nealkoholické pivo Slušné číslo, které dnes v Praze představila Univerzita Karlova. Technologii výroby navrhli odborníci z Matematicko-fyzikální fakulty UK a z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Výhodou využití kvasinek je podle univerzity například zjednodušení výroby nealkoholického piva. Slušné číslo navazuje na dříve uvedené alkoholické pivo Pěkný číslo. Také výrobu nealko nápoje má na starosti benešovský pivovar Ferdinand.

Praha otestuje kvalitu a množství vody ve 37 studních na svém území

Pražský magistrát nechá otestovat kvalitu a množství vody ve 37 studních na území města. Cílem je zajistit náhradní zdroje vody pro případ mimořádných událostí nebo krizových situací. Náklady na otestování jsou odhadovány na 4,32 milionu Kč. Úřad nyní vypíše tendr a bude hledat firmu, která práce provede. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Magistrát zahájil v roce 2017 projekt mapování studní. V metropoli jich je celkem zhruba 12.500.

Praha si nechá vypracovat krajinářskou studii tzv. Trojmezí

Vedení hlavního města si nechá vypracovat krajinářskou studii tzv. Trojmezí, které zasahuje na jihovýchodě města do území několika městských částí. Studie popíše současný stav a zároveň v ní bude návrh, jak s územím do budoucna nakládat. Studii vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR), který na ni dostane pro příští rok asi 1,17 milionu Kč. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Končící karty MHD lítačka se po vypršení platnosti automaticky prodlouží

Cestujícím v pražské MHD, kteří vlastní kartu lítačka vydanou v roce 2018, ji nebudou muset po vypršení platnosti v roce 2022 měnit. Platnost karet jim bude automaticky prodloužena o další tři roky. Sdělil to Petr Habáň, mluvčí městské firmy Operátor ICT (OICT), která má kartu na starosti. V příštím roce vyprší platnost asi 168.000 karet. Celkem jich je v systému nyní přes 933.000. Lítačku vydává město od března 2016 a nahradila problematickou kartu opencard.

Správa železnic: Tendr k trati v Bubnech a rozhodnutí k Masarykovu nádraží

Příprava železniční trati z centra Prahy k ruzyňskému letišti se dál posunula. Správa železnic vypsala tendr za 3,8 miliardy korun na modernizaci trati z Bubnů na Výstaviště včetně nádraží, což by mělo být součástí i velké přeměny pražských Holešovic. Správa zároveň získala územní rozhodnutí na kompletní rekonstrukci Masarykova nádraží v centru metropole. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Projekty jsou součástí železnice z Prahy do Kladna, která bude mít odbočku k Letišti Václava Havla.

V neděli testy prokázaly 5650 případů covidu, skoro dvakrát víc než před týdnem

V neděli testy v Česku prokázaly dalších 5650 případů nemoci covid-19, zatímco před týdnem laboratoře odhalily 3005 nakažených. Počet nových případů koronaviru na 100.000 obyvatel za sedm dní stoupl ze sobotních 693 na téměř 718. Údaje za uplynulý den sdělil ráno mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Žáci ve 23 okresech se dnes znovu otestují na covid-19

V základních a středních školách se dnes ve 23 okresech ze 77 v Česku uskuteční další kolo lokálního testování na covid-19. Testovat se nebudou muset očkovaní a ti, kteří doloží, že covid-19 prodělali v posledních 180 dnech. Školy dostaly od státu antigenní testy určené pro samoodběr, neočkovaní učitelé si musí test zajistit sami. Testování by se podle ministerstva školství mohlo týkat asi půl milionu dětí, což je víc než třetina žáků v ČR.

Ode dneška se zpřísnila protiepidemická opatření na vysokých školách

Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí ode dneška nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů. Počínaje dneškem se také musí co týden testovat neočkovaní zaměstnanci nemocnic a dalších lůžkových zařízení. Vláda k těmto opatřením přistoupila minulý týden kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku. Nicméně některá zdravotnická zařízení na pokyn vlády nečekala a své neočkované pracovníky již testují. Na základě zpřísněných opatření se rovněž zkracuje platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní nově platí jeden den a PCR test tři dny.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.11.2021