Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.11.2021

Během pondělí přibylo v Česku 11.514 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 2250 více než před týdnem. Neustále a poměrně výrazně roste i počet lidí, kteří s koronavirem skončili v nemocnici. O zhoršující epidemické situaci vypovídá i stále rostoucí počet zachycených nákaz na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní – takzvané incidenční číslo k dnešku stouplo ze 718 na 739. Od loňského března se v Česku prokazatelně nakazilo koronavirem už víc než 1,9 milionu lidí, zemřelo 31.636 z nich. S nárůstem počtu nakažených přibývá i zemřelých. Denním maximem nynější podzimní vlny bylo 70 úmrtí z minulé středy 10. listopadu.

Slovenská prezidentka Čaputová navštívila Prahu, setkala se i se Zemanem

Prahu dnes navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Nejprve krátce po poledni navštívila v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) prezidenta Miloše Zemana, s nímž hovořila o pandemické i vnitropolitické situaci v obou zemích. Odpoledne se v Senátu setkala s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS), na jehož pozvání do Česka dorazila. Obdržela od něj stříbrnou pamětní medaili a v jednacím sále pak debatovala se studenty. Na závěr uctila památku výročí revoluce z roku 1989 u památníku na pražské Národní třídě.

Pražská burza dnes opět rostla, dařilo se akciím bank a Avastu

Pražská burza dnes opět rostla, ovšem mírnějším tempem než v pondělí. Index PX posílil o 0,24 procenta na 1383,05 bodu. Dařilo se akciím bank a také technologické společnosti Avast. Výrazně ztrácela Česká zbrojovka, se ztrátou zavřel i ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

V Praze meziročně stoupá počet turistů z Česka, oproti loňsku o 40 pct víc

V hlavním městě meziročně roste počet tuzemských turistů. Ve třetím čtvrtletí letošního roku přijelo 440.612 českých turistů, což je meziročně o 40 procent více. Oproti roku 2019 před pandemií covidu-19, to pak letos bylo o 139.438 více. Vyplývá to z údajů městské firmy Prague City Tourism (PCT), která má na starosti turismus. Na přilákání tuzemských turistů se magistrát letos i loni zaměřil v kampani V Praze jako doma. Turismus patří mezi oblasti nejpostiženější pandemií covidu-19.

Státní zástupce zrušil stíhání lidí viněných ze zřícení domu v centru Prahy

Státní zástupce zrušil stíhání obou lidí, které policie obvinila v souvislosti se zřícením části rekonstruované budovy v pražské Mikulandské ulici. Případ neštěstí, při němž se v létě 2018 zranili tři dělníci, se tak vrátil do stadia prověřování.

V pondělí přibylo 11.514 nakažených, v nemocnicích je na 4300 lidí s covidem

Podzimní vlna epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Během pondělí přibylo 11.514 potvrzených případů nemoci covid-19, to je zhruba o 2250 víc než před týdnem. Neustále a poměrně výrazně roste i počet lidí, kteří s koronavirem skončili v nemocnici. V pondělí bylo hospitalizovaných bezmála 4300, to je o 900 víc než před týdnem, zhruba o tři stovky víc oproti víkendu a nejvíc od poloviny dubna. Těžký průběh nemoci mělo 635 pacientů. O zhoršující epidemické situaci vypovídá i stále rostoucí počet zachycených nákaz na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní – takzvané incidenční číslo k dnešku stouplo ze 718 na 739, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve vybraných on-line supermarketech dnes začíná podzimní potravinová sbírka

Lidé se ode dneška prostřednictvím vybraných on-line supermarketů mohou zapojit do podzimní potravinové sbírky. Trvanlivé potraviny a drogerii mohou darovat do 30. listopadu prostřednictvím e-shopů Košík.cz, Rohlik.cz a iTesco.cz. V kamenných prodejnách se potravinová sbírka uskuteční v sobotu. Připojí se 1318 obchodů, což je rekordní počet

Slovenská prezidentka Čaputová dnes navštíví Českou republiku

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes navštíví Českou republiku. V Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN) se nejprve setká s prezidentem Milošem Zemanem, následně ji čeká přijetí v Senátu. Odpoledne také položí květiny u památníku na Národní třídě v Praze.

Piráti schválili koaliční smlouvu, mohou vstoupit do vlády

Piráti schválili koaliční smlouvu a vstup strany do vlády. Rozhodlo o tom celostátní fórum strany, oznámilo vedení Pirátů. Koaliční kabinet chtějí společně vytvořit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Pro koaliční smlouvu bylo 82,1 procenta hlasujících. Hlasování v anketě doprovázela velmi vysoká účast, zúčastnilo se jí přes 90 procent oprávněných členů a členek. Piráti byli poslední, kteří z pětikoalice účast ve vládě neschválili.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.11.2021