Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.11.2021

V úterý přibylo v Česku nejvíc případů nemoci covid-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479, což je zhruba o polovinu více než za předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rostl také počet hospitalizovaných s covidem-19, ale méně výrazně. Za uplynulý týden jejich množství stouplo přibližně o čtvrtinu na 4425.

Staroměstské náměstí zaplnili lidé protestující kvůli opatřením proti covidu

Staroměstské náměstí v Praze zaplnilo dnes po 15:00 podle odhadu policie 10.000 lidí, kteří protestovali kvůli opatřením proti covidu-19. Akci, která trvala zhruba dvě a půl hodiny, svolalo hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES spolu s dalšími asi třemi desítkami uskupení. Řečníci označovali rozhodování vlády zdůvodněné snahou o omezení šíření viru za protiústavní, zpochybňovali pandemii covidu-19 jako takovou a popírali smysl očkování. Vyzývali k tomu, aby se lidé nebáli bránit svobodu, kterou jim podle nich vláda vzala. V úterý přibylo v Česku nejvíc nákaz covidem-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479.

Politici a veřejnost si od rána v Praze připomínají výročí 17. listopadu

Politici i veřejnost si dnes v Praze připomínají výročí 17. listopadu. Mezi prvními přišli k památníku na Národní třídě ještě za tmy zástupci ANO v čele premiérem Andrejem Babišem, chtěli se tak vyhnout možnému střetu se svými kritiky. Za nesouhlasného pokřiku přihlížejících položil k památníku událostí roku 1989 věnec také zástupce prezidentské kanceláře. Naopak potlesku se dostalo zástupcům koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátům či Starostům a nezávislým (STAN). U Hlávkovy koleje si lidé připomněli nacistickou perzekuci studentů v roce 1939.

V úterý přibylo v ČR nejvíc případů covidu za den od začátku epidemie

V úterý přibylo v Česku nejvíc případů nemoci covid-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479, což je zhruba o polovinu více než za předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rostl také počet hospitalizovaných s covidem-19, ale méně výrazně. Za uplynulý týden jejich množství stouplo přibližně o čtvrtinu na 4425. V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva hospitalizovaných přes 4500, nejvíc od poloviny letošního dubna.

Česko si připomene výročí 17. listopadu pietními akty i demonstracemi

Česko si dnes připomene 32 let od událostí, které vedly k pádu komunismu, a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Hlavním dějištěm oslav bude tradičně Praha. Pietní akce, průvody, debaty či koncerty ke Dni boje za svobodu a demokracii a Mezinárodnímu dni studentstva budou ale i v dalších městech. Na rozdíl od loňska, kdy se kvůli šíření koronaviru konaly akce převážně on-line, budou letos akce navzdory horšící se epidemii zpět na náměstích a v ulicích. Připomínku historických okamžiků doplní debaty a demonstrace týkající se aktuálních témat, jako jsou občanská práva a opatření proti epidemii covidu-19.

Praha dala čestné občanství disidentce Daně Němcové

Čestné občanství hlavního města převzala disidentka a jedna z prvních signatářek Charty 77 Dana Němcová. Nejvyšší osobní vyznamenání udílené hlavním městem Němcové v Brožíkově sále Staroměstské radnice předal náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Němcová byla oceněna za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v protikomunistickém odboji.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.11.2021