Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.11.2021

Ve čtvrtek laboratoře v Česku odhalily 13.374 případů koronaviru. Je to o bezmála 3000 víc než před týdnem, ale méně než v rekordní úterý, kdy přibylo přes 22.000 nakažených, i než ve středeční státní svátek s víc než 14.000 prokázanými případy. Počet lidí, kteří s covidem skončili v nemocnicích, stoupl na 4750. Oproti předchozímu týdnu je to o tisíc víc. Skoro 700 covidových pacientů bylo v těžkém stavu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Akcie na pražské burze během týdne stagnovaly okolo 1363 bodů

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne stagnovaly. Index PX stoupl o 0,1 procenta na 1362,7 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Nejvýrazněji vzrostly akcie Moneta Money Bank, největší pokles naopak postihl cenné papíry České zbrojovky. V předchozím týdnu index PX klesl o jedno procento.

Monoklonální protilátky jsou v Praze k dispozici na 11 místech

Rizikoví pacienti s covidem-19 můžou v Praze dostat protilátkové léky na 11 místech, kromě nemocnic jde také o Ústav hematologie a krevní transfuze a Revmatologický ústav. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle vedení města je důležité, aby se pacienti rozložili mezi všechna aplikační místa a nebyla přetížena jenom některá.

Stovky lidí se v Praze rozloučily s zpěvákem a skladatelem Miroslavem Žbirkou

Stovky lidí se dnes odpoledne ve strašnickém krematoriu v Praze rozloučily se slovenským zpěvákem a skladatelem Miroslavem Žbirkou. Piety se účastnila rodina, blízcí přátelé a pozvaní hosté, mezi nimi slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dorazil také český premiér Andrej Babiš. Lidé mohli kvůli platným proticovidovým opatřením obřad sledovat na projekci před krematoriem. Na místě bylo několik stovek lidí, řada z nich dorazila s bílými růžemi jako odkaz na Žbirkův hit Biely kvet.

Pražský hotel Marriott odmítl hostit nedávnou ujgurskou konferenci

Pražský hotel Marriott odmítl hostit konferenci a valné shromáždění Světového ujgurského kongresu, které se uskutečnily minulý týden od pátku do neděle. Informaci zahraničních médií potvrdila programová manažerka kongresu Zumretay Arkinová. Konference se nakonec konala v hotelu Grandior.

Omezení vánočních trhů v Praze zatím v plánu není

Společnost Taiko, která organizuje vánoční trhy v Praze, na nich zatím počítá s doprovodným programem. Je nicméně možné, že to ještě s ohledem na epidemickou situaci přehodnotí. Jasno bude ve středu, kdy firma plánuje novinářům podobu trhů představit.Zástupci magistrátu dnes po jednání krizového štábu uvedli, že případné omezení programu je na společnosti.

Pražští celníci našli v tržnici Sapa padělky, škodu vyčíslili na 10 milionů Kč

Pražští celníci během čtvrteční kontroly tržnice Sapa v Písnici objevili tisíce kusů padělaného zboží. Šlo hlavně o oblečení, koženou galanterii, parfémy a obuv, které byly opatřeno logy renomovaných světových výrobců. Pokud by se tyto falzifikáty podařilo prodat, majitelům ochranných známek by vznikla škoda téměř deset milionů korun.

V Praze je 311.000 lidí, kteří se proti covidu neočkovali ani nebyli nakažení

V Praze je 311.000 obyvatel starších 16 let, kteří se zatím proti covidu-19 neočkovali a neprodělali ani nákazu koronavirem. Novinářům to dnes po jednání pražského krizového štábu řekl primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) s odkazem na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Kapacita očkovacích míst je podle primátora v metropoli nyní dostatečná.

Opozice v Praze 12 chce odvolání starosty a místostarosty kvůli investicím

Opoziční zastupitelé za ANO, Změnu pro Prahu 12 a Občané dvanáctky chtějí odvolání starosty dvanácté městské části Jana Adamce (Piráti) a místostarosty Jiřího Fremra (ODS), v jehož gesci jsou investice. O změnách v radě by se podle opozičních zastupitelů mělo jednat na mimořádném zasedání zastupitelstva, o jehož svolání požádali. Důvodem k odvolání je mimo jiné rekonstrukce Sofijského náměstí a stavba chodníku v parku Modřany. Podle opozice jde o nezdařené investice, které kvůli bariérám nemohou používat mimo jiné lidé s handicapem.

Nakažených v Praze dál přibývá, testy jich za týden odhalily 11.000

Testy v Praze v uplynulém týdnu odhalily 11.000 případů koronaviru, zhruba o 40 procent víc než o týden dřív, kdy se během sedmi dnů nákaza prokázala u 7813 lidí. Počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel se zvýšil na 824, o týden dříve byla takzvaná incidence na hodnotě 585. Roste také počet hospitalizovaných s covidem-19 a úmrtí s touto nemocí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví a z údajů nemocnic.

Za čtvrtek přibylo přes 13.000 nakažených, v nemocnicích je 4750 lidí s covidem

Ve čtvrtek laboratoře v Česku odhalily 13.374 případů koronaviru. Je to o bezmála 3000 víc než před týdnem, ale méně než v rekordní úterý, kdy přibylo přes 22.000 nakažených, i než ve středeční státní svátek s víc než 14.000 prokázanými případy. Počet lidí, kteří s covidem skončili v nemocnicích, stoupl na 4750. Skoro 700 z nich bylo v těžkém stavu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze se dnes uskuteční poslední rozloučení s hudebníkem Miroslavem Žbirkou

Ve strašnickém krematoriu se dnes uskuteční poslední rozloučení s hudebníkem Miroslavem Žbirkou. Vedle dalších pozvaných hostí se piety zúčastní také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se tak do Prahy vrátí po třech dnech od své oficiální návštěvy. Populární zpěvák a skladatel Miroslav Žbirka zemřel na plicní onemocnění 10. listopadu ve věku 69 let.

Vláda má schválit zbývající covidová opatření, na kterých se dohodla ve čtvrtek

Vláda ANO a ČSSD se dnes vrátí k opatřením proti šíření covidu-19, o kterých jednala ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví a další úřady dostaly za úkol připravit ke schválení konkrétní texty návrhů. I po dnešku budou pokračovat jednání kabinetu v demisi s příslušnými svazy, aby na pondělním zasedání vlády mohli ministři rozhodnout i o podobě kompenzací.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.11.2021