Potravinové banky věří, že se v podzimní sbírce vybere alespoň 300 tun potravin

V podzimním kole potravinové sbírky, která připadá na dnešek, by se podle České federace potravinových bank mohlo podařit vybrat aspoň 300 tun potravin. Na jaře to bylo 405 tun, nyní se zapojil rekordní počet obchodů, výsledek by mohl být i lepší, uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Není podle ní ale nejdůležitější čísla překonat. Cílem je vyjádřit solidaritu. Potravinovým bankám podle ní chybějí od státu slíbené peníze na provoz. První místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) to označila za velkou chybu a vyzvala vládu, aby peníze odeslala hned příští týden. Láchová a Kovářová to dnes v Praze řekly novinářům.

V pražských očkovacích centrech na Chodově a hlavním nádraží jsou dlouhé fronty

V pražských očkovacích centrech bez registrace v obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží se dnes tvoří dlouhé fronty. Jeden ze zaměstnanců očkovacího centra na Chodově před polednem řekl, že čekací doba na vakcínu proti covidu-19 je minimálně hodinu a půl a zájem je dosud největší, co zažil. Pracovník ostrahy na Hlavním nádraží Praha odhadl dobu čekání až na několik hodin. Lidé v obou frontách, které oslovila, se vesměs shodují, že je k očkování proti covidu přinutily okolnosti, hlavně zpřísnění protiepidemických opatření.

Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují, zakázaly ale návštěvy

Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují. Mnohé ale zakázaly návštěvy. Počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 v pražských zdravotnických zařízeních se dále zvyšuje. Vyplývá to z informací, které na dotaz poskytli mluvčí nemocnic. Podle dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích v Praze zcela zaplněná kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace.

TOP 09 povede i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, neměla protikandidáta

Předsedkyní TOP 09 bude i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, na sněmu v Praze dnes ve volbě získala 163 ze 176 hlasů. Část delegátů hlasovala na dálku, sněmu se kvůli zhoršené epidemické situaci osobně účastní jen tři desítky delegátů. Pekarová Adamová dovedla TOP 09 k účasti do vlády, když se strana stala součástí koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL), která zvítězila v říjnových sněmovních volbách.

V pátek přibylo nejvíc nakažených od začátku epidemie, incidence je nejvyšší

V pátek přibylo v Česku nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22.936 nakažených, zhruba o 8700 více než před týdnem. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 929 nakažených. Takzvané incidenční číslo je tak dosud nejvyšší, od pátku vzrostlo o 82. Počet úmrtí s covidem v ČR přesáhl 32.000. Ve čtvrtek zemřelo s koronavirem poprvé od dubna více než 100 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

TOP 09 si dnes bude volit vedení, čeká se znovuzvolení Pekarové Adamové

TOP 09 si dnes na sněmu v Praze zvolí vedení na další dva roky. Očekává se, že místo předsedkyně obhájí Markéta Pekarová Adamová, která dovedla TOP 09 k vítězství ve sněmovních volbách v koalici Spolu, tedy s ODS a KDU-ČSL, a stala se předsedkyní Sněmovny. Sněm se bude kvůli zhoršené epidemické situaci v souvislosti s nemocí covid-19 konat částečně on-line. Na místě budou podle mluvčího strany Vladana Vaňka fyzicky přítomni pouze členové nejužšího vedení strany a také část kandidátů do předsednictva, kteří v sále přednesou své kandidátské projevy.

Lidé se mohou dnes ve zhruba 1300 obchodech zapojit do potravinové sbírky

Lidé se mohou dnes ve zhruba 1300 obchodech po celé České republice zapojit do podzimní potravinové sbírky, a to mezi 08:00 a 18:00. Trvanlivé potraviny a drogistické zboží mohou už od úterý do 30. listopadu darovat prostřednictvím on-line supermarketů Rohlik.cz, Košík.cz a iTesco.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.11.2021