Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.11.2021

Od začátku epidemie se v Česku covidem-19 prokazatelně nakazily dva miliony lidí. V neděli testy odhalily 8244 případů, což je dosud nejvyšší nedělní počet. V mezitýdenním srovnání stoupl počet nakažených o téměř 2600. Na nový rekord vystoupalo incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá přes 1000 nově nakažených za poslední týden. Nejvyšší incidenci má Olomoucký kraj se 1426 případy. V nemocnicích je 4885 lidí s potvrzenou koronavirovou infekcí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Koruna v úvodu týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám

Koruna v úvodu týdne oslabila k euru ve srovnání s pátečním závěrem mírně o dva haléře na 25,44 Kč/EUR. Vůči dolaru klesla česká měna výrazněji. Pohoršila si o 16 haléřů, podle serveru Patria Online se v 17:00 obchodovala za 22,61 Kč/USD.

V Praze opět protestovali lidé proti epidemickým opatřením

V Praze dnes opět protestovali lidé proti epidemickým opatřením na akci hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Sešlo se jich asi 150. Původně mířili demonstranti i k Parlamentu, ale nakonec zvolili jinou trasu. Shromáždění v blízkosti budov Parlamentu jsou zakázána ze zákona. Magistrát navíc nepřijal oznámení akce kvůli opožděnému podání. Policisté v souvislosti s akcí nezaznamenali narušení veřejného pořádku, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Nemocnice Bulovka v Praze zakázala návštěvy na lůžkových odděleních

Fakultní nemocnice Bulovka v Praze od dneška zakázala návštěvy pacientů na všech lůžkových odděleních. Důvodem je zhoršující se epidemická situace v republice. Nemocnice to dnes oznámila na svém webu. Zákaz návštěv platí i v dalších nemocnicích v Praze. Omezení návštěv na některých odděleních platí například v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), ve Fakultní nemocnici v Motole nebo ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN).

V pražské zoo se narodilo mládě ohroženého gibona stříbrného

V pražské zoologické zahradě se narodilo mládě ohroženého gibona stříbrného, na svět přišlo v noci na sobotu. Podle ní jde o teprve čtvrté mládě tohoto primáta narozené v Česku. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije necelých 2000 dospělých jedinců, uvedla zoo.

K dnešní stávce se v Praze přidali téměř všichni zkušební komisaři autoškol

Ke stávce zkušebních komisařů pro autoškoly se dnes na pražském magistrátu přidali téměř všichni ze dvou desítek komisařů. Namísto zkoušení žáků autoškol se věnovali jiným činnostem. Část zkušebních komisařů pro autoškoly dnes zahájila dvoudenní stávku. Vadí jim kroky ministerstva dopravy, které podle nich dlouhodobě ignoruje požadavky na změny v procesu vzdělávání a státního dozoru.

Praha daruje kostel, který vlastní, středočeskému městysu Pavlíkov

Praha plánuje darovat městysu Pavlíkov u Rakovníka barokní kostel, který vlastní v jeho centru. Dnes o tom rozhodli městští radní, ještě o tom musí hlasovat zastupitelstvo. Památku dříve využívala Galerie hlavního města Prahy jako depozitář, dnes je kostel prázdný a vyžaduje rekonstrukci. Podle radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) město pro kostel nemá využití a obci schází peníze na jeho odkoupení.

Praha vykoupí za 50,6 milionu Kč od Českých drah pozemky na sídlišti Rohožník

Pražský magistrát chce za zhruba 50,6 milionu korun koupit od Českých drah pozemky, které se nacházejí na sídlišti Rohožník v Újezdu nad Lesy. Dnes o tom rozhodla rada města, ještě o tom musí hlasovat zastupitelé. Pozemky tvoří zejména zeleň a komunikace. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) je cílem ochránit obyvatele sídliště a zabránit tomu, aby parcely vykoupili spekulanti.

Praha požaduje po státu testovat školáky na covid PCR testy

Vedení pražského magistrátu požaduje po státu, aby děti ve školách byly testovány na covid-19 pomocí PCR testů. Ministerstvům školství a zdravotnictví proto úřad odešle žádost, aby byly školám testy propláceny tak, jako tomu bylo letos na jaře. PCR testování je nejefektivnější způsob, jak předejít uzavírání škol, řekl dnes novinářům radní Vít Šimral (Piráti). Trasování ve školách bude v Praze nadále individuální, kdy se školám budou věnovat konkrétní zaměstnanci hygienické stanice. Ve školách dnes začalo plošné testování antigenními testy.

Praha vypíše soutěž na sídlo záchranářů, bude u Polikliniky Prosek

Pražský magistrát vypíše architektonicko-urbanistickou soutěž na podobu nového sídla pražských záchranářů (ZZS), které má vzniknout vedle Polikliniky Prosek v Praze 9. Dnes o tom rozhodli městští radní. Město zároveň připravuje memorandum s Prahou 9, která měla určené pozemky původně ve správě a nyní je převádí na magistrát. V novém sídle bude dispečink, administrativa nebo vzdělávací a výcvikové středisko záchranářů. Celkem by sídlo mělo odhadem vyjít na 1,5 miliardy korun s DPH.

Praha by se mohla starat o část D1 mezi Chodovem a Pražským okruhem

Hlavní město Praha by se mohlo začít starat o část dálnice D1 mezi jejím začátkem na Chodově a Pražským okruhem. Vedení města dnes na svém zasedání schválilo smlouvu o smlouvě budoucí, podle které by uvedenou část silnice městu darovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Silnice by se tak v tomto úseku mohla stát buď místní komunikací, nebo silnicí druhé či třetí třídy. Na Prahu by byly převedeny rovněž pozemky související s dálnicí. O převodu této části D1 na Prahu se začalo mluvit již před asi pěti lety.

Pěší by se v Praze 8 měli dostat z Palmovky do ulice Švábky

Pěší by se v Praze 8 měli nově dostat z Palmovky do ulice Švábky a na Rohanský ostrov. V plánu hlavního města je vybudovat až tři metry širokou cestu s mlatovým povrchem. Upraveno bude rovněž zanedbané veřejné prostranství mezi Palmovkou a Libeňským mostem. Na kolik cesta vyjde, bude záležet na konečné podobě projektu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Pozemky, přes které cesta povede, patří magistrátu, dopravnímu podniku (DPP) nebo je má ve správě Praha 8. Na Palmovce se v budoucnu chystá nová výstavba.

Praha připraví bytový projekt u budoucí stanice metra Nové Dvory

Prahou loni založená Pražská developerská společnost (PDS) připraví projekt stavby bytů na parcelách kolem budoucí stanice metra D Nové Dvory. Dnes o tom rozhodli radní města. V projektu má být podle odhadu asi 50 bytů. Vedení města již dříve schválilo, že PDS připraví několik dalších domů. Největší projekt v Dolních Počernicích má nabídnout 330 bytů. Město plánuje i družstevní výstavbu.

Covidem se od začátku epidemie nakazily v Česku už více než dva miliony lidí

Od začátku epidemie se v Česku covidem-19 prokazatelně nakazily dva miliony lidí. V neděli testy odhalily 8244 případů, což je dosud nejvyšší nedělní počet. V mezitýdenním srovnání stoupl počet nakažených o téměř 2600. Na nový rekord vystoupalo incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá přes 1000 nově nakažených za poslední týden. Nejvyšší incidenci má Olomoucký kraj se 1426 případy. V nemocnicích je 4885 lidí s potvrzenou koronavirovou infekcí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Covidové testy se již neuznávají, ve školách pokračuje testování

Testy na koronavirus se od dnešního dne až na výjimky už neuznávají jako covidový certifikát. V provozovnách služeb, v restauracích, na kulturních či sportovních akcích se lidé musejí prokázat dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Pokračuje také plošné testování neočkovaných žáků základních a středních škol. Ode dneška rovněž musejí zaměstnavatelé i živnostníci testovat neočkované pracovníky. Důvodem přísnějších opatření je špatná epidemická situace.

Na pražské Staroměstské náměstí dnes v noci dorazí vánoční strom

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) přiveze dnes kolem půlnoci na pražské Staroměstské náměstí vánoční strom. Po převozu jej pracovníci firmy v noci na úterý vztyčí a následně ho budou po celý týden zdobit. Slavnostní rozsvícení bude pravděpodobně v sobotu. Letošní smrk vyrostl na soukromé zahradě v Dolní Černé Studnici na Jablonecku.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.11.2021