Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.11.2021

V pondělí v Česku přibylo 14.480 potvrzených případů onemocnění covid-19. Je to dosud nejvyšší pondělní přírůstek od začátku epidemie. Před týdnem bylo o skoro 3000 nově nakažených méně. V nemocnicích je podle posledních údajů 5434 lidí s prokázanou koronavirovou infekcí, nejvíc od letošního 12. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza dnes posílila, dařilo se akciím ČEZ, Komerční banky a Erste Bank

Pražská burza dnes posílila, index PX stoupl o 0,46 procenta na 1364,16 bodu. Dařilo se akciím energetické firmy ČEZ, Komerční banky a Erste Bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy a z údajů na serveru Patria Online. Nejvýrazněji dnes rostla cena cenných papírů ČEZ, a to o 0,83 procenta na 725 korun.

Praha nabídla hromadný převoz pacientů z přetížených moravských nemocnic

Praha nabídla hromadný převoz pacientů z přetížených moravských nemocnic do Prahy. Na svém twitteru to dnes uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle mluvčí záchranné služby hlavního města Jany Poštové je pro převozy připravený vůz Fénix, kterým v dřívějších dobách do pražských nemocnic z ostatních krajů pražští záchranáři převezli okolo 80 pacientů nakažených covidem-19.

Do Prahy dorazila na údržbu kol legendární lokomotiva Albatros

Do Prahy dorazila ze Slovenska legendární parní lokomotiva 498.104 Albatros. Ve svém údržbovém středisku ji České dráhy obráběj kola na podúrovňovém soustruhu. Dnes o tom informovaly České dráhy. Lokomotivní řada 498.1 drží československý parní rychlostní rekord 162 kilometrů za hodinu.

Praha 5 schválila dohodu s městem o družstevním bydlení u Radlické

Praha 5 uzavře s magistrátem memorandum o spolupráci při přípravě dvou družstevních bytových domů, které chce město postavit u Radlické ulice. Dokument dnes schválili zastupitelé městské části, zároveň odsouhlasili přípravu pravidel pro případné vlastní projekty podobného typu. Pravidla pro podporu družstevního bydlení schválilo zastupitelstvo Prahy v prosinci 2020, tento typ výstavby má rozšířit možnosti cenově dostupného bydlení pro střední třídu v metropoli.

Mezinárodní studenti v Praze čistí kameny zmizelých, připomínky obětí holokaustu

Skupina mezinárodních studentů se dnes v Praze setkala, aby vyčistila část zdejších takzvaných kamenů zmizelých – stolpersteinů, které připomínají oběti holokaustu. Cílem akce je kromě oživení památečných kamenů i připomenutí židovské historie a propojení mladých lidí, kteří se o tuto problematiku zajímají, řekl organizátor akce a člen Evropského židovského sdružení (EJA), Belgičan Ethan Bergman.

Praha si nevezme úvěr na stabilizaci částky určené na investice

Vedení hlavního města nepočítá s tím, že by si letos bralo pětimiliardový úvěr sloužící ke stabilizaci částky určené na investice. S úvěrem nepočítá ani v chystaném rozpočtu na rok 2022. Peníze si původně město zamýšlelo půjčit kvůli poklesu příjmů způsobeným pandemií nemoci covid-19 a vládním daňovým balíčkem, který začal platit letos. Praha kvůli tomu přišla meziročně o několik miliard korun. Naopak půjčit si chce město peníze na stavbu metra D.

Radnice Prahy 8 vstoupí do roku 2022 v rozpočtovém provizoriu

Radnice Prahy 8 vstoupí do roku 2022 v rozpočtovém provizoriu. Návrh rozpočtu pak projednají zastupitelé na svém prvním zasedání v příštím roce. Na dotaz to dnes uvedl starosta Ondřej Gros (ODS). V provizoriu může radnice užívat každý měsíc jen dvanáctinu schváleného rozpočtu předešlého roku a nesmí investovat. Na letošek má osmá městská část schválen rozpočet s vyrovnanými příjmy a výdaji 829,46 milionu korun. Provizorium musí ještě schválit zastupitelé Prahy 8.

V Bubnech se rozsvítí chanukové světlo jako připomínka výročí transportů

Letošní vzpomínkový cyklus k 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí, které společně připomíná několik institucí, završí nedělní rozsvícení chanukového světla na pražském nádraží Bubny. První chanukovou svíci rozsvítí vrchní pražský rabín David Peter. Akce Památníku ticha je volně přístupna veřejnosti. Svátek chanuka letos začíná poslední listopadovou neděli a končit bude v pondělí 6. prosince.

Pondělních 14.480 případů je v prvním pracovním dni týdne rekordních

V pondělí v Česku přibylo 14.480 potvrzených případů onemocnění covid-19. Je to dosud nejvyšší pondělní přírůstek od začátku epidemie. Před týdnem bylo o skoro 3000 nově nakažených méně. V nemocnicích je podle posledních údajů 5434 lidí s prokázanou koronavirovou infekcí, nejvíc od letošního 12. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Na Staroměstském náměstí stojí vánoční strom, do pátku se bude zdobit

Pracovníci firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) dnes v noci na Staroměstském náměstí vztyčili vánoční strom, který do Prahy v neděli doputoval z Dolní Černé Studnice na Jablonecku. Firma strom nejprve převezla na náměstí z deponie, kde byl od neděle uskladněn, a po půlnoci jej začala vztyčovat. Hotovo bylo kolem 03:30. Nyní budou pracovníci firmy do pátku asi 21,5 metrů měřící smrk zdobit. Slavnostní rozsvěcení letos stejně jako loni kvůli pandemii covidu-19 nebude.

Sněmovna bude volit místopředsedu, o křeslo se utkají Vondráček a Okamura

Poslanci budou dnes volit posledního, šestého místopředsedu Sněmovny. Podobně jako na schůzi ustavující se budou věnovat podle návrhu programu zejména dalším vnitřním sněmovním záležitostem. Druhá schůze dolní komory v tomto volebním období začne odpoledne.

Praha 11 by mohla prodat část akcií firmy, stavící Areál ledových sportů

Firma ALS Investors chce od Prahy 11 odkoupit část jejích akcií ve firmě AR Delta, která staví Areál ledových sportů. Za 30 procent podílu nabízí 24 milionů korun. Praha 11 by se tak mohla stát 20 procentním podílníkem v AR Delta, akcionář ALS Investors by měl 80 procent. Vyplývá to z dokumentů. Nyní mají oba akcionáři ve firmě AR Delta poloviční podíl. Zastupitelstvo Prahy 11 ale v září schválilo usnesení o revizi majetkové účasti městské části na projektu. Na konkrétním postupu se zatím zastupitelé nedohodli. Areál ledových sportů, v němž má být kryté kluziště a dráhy pro curling, se nyní staví na městském pozemku u základní školy Ke Kateřinkám.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.11.2021