Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 24.11.2021

V úterý testy odhalily 25.864 nových případů onemocnění covid-19, nejvíc za den od začátku epidemie. Rekordní je i týdenní incidence. Za posledních sedm dní bylo v Česku potvrzeno 1061 případů koronavirové nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. V nemocnicích je 5652 lidí s potvrzeným covidem, z toho 799 je v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Lidé si dnes v Praze připomněli 80 let od prvního transportu do Terezína

Zhruba šedesát lidí se dnes večer sešlo na Masarykově nádraží v Praze, aby si připomněli oběti holokaustu. Právě z pražského nádraží vyjel před 80 lety první železniční transport Židů z Prahy do Terezína. Na špatný stav pevnosti Terezín upozornili mimo jiné výkonný ředitel Centra studií genocid Terezín Šimon Krbec nebo potomek obětí holokaustu David Stecher.

Koruna dnes stagnovala k euru, znovu oslabila vůči dolaru

Koruna dnes stagnovala k euru na 25,50 Kč/EUR, zatímco vůči dolaru česká měna znovu oslabila. Proti úternímu závěru si pohoršila o 14 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,78 Kč/USD.

V Praze vznikne nové očkovací centrum na Černém Mostě

V Praze vznikne nové očkovací centrum na Černém Mostě, řekl dnes novinářům premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dříve uvedl, že očkovat by se mělo v nákupním centru a bez předchozí registrace. Kabinet podle Babiše dělá všechno pro to, aby vakcinace v Česku byla co nejrychlejší, v lednu by měly být k dispozici vakcíny od firmy Novavax, objednané má Česko i látky francouzského výrobce Sanofi.

Motolská nemocnice kvůli covidu od pondělí zastaví plánované operace

Kvůli rostoucí epidemii covidu-19 zastaví Fakultní nemocnice v Motole od pondělí veškerou plánovanou operační péči. Nemocnice o tom informovala na svém webu. Omezení se nedotkne akutních případů a situací, kdy je pacient ohrožen na životě.

Nedvědovo náměstí v Praze-Podolí čeká oprava, radnice zpracovává projekt

Nedvědovo náměstí v pražském Podolí čeká rekonstrukce. Radnice nyní zpracovává projekt a v příštím roce by mohla být vybrána firma, která úpravy provede. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Jiří Bigas. Obyvatelé Prahy 4 mohou radnici městské části zasílat podněty na změny na stránce radnice.

Praha plánuje podpořit inovační projekty v metropoli 32 miliony korun

Praha plánuje projekty ve výzkumu, vývoji a inovacích podpořit ve dvou dotačních programech 32 miliony korun. Peníze budou určené pro výzkumné instituce, vysoké školy a firmy, které sídlí v metropoli a věnují se inovacím. Granty připravuje magistrát hlavního města ve spolupráci se svou organizací Pražský inovační institut, který to dnes oznámil na webu.

Praha zrušila kulturní program na vánočních trzích na Staroměstském náměstí

Praha zrušila kulturní program na vánočních trzích na Staroměstském náměstí. Důvodem je epidemická situace. Nebude se konat ani slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. Novinářům to dnes oznámili zástupci pražského magistrátu a společnosti Taiko, která organizuje vánoční trhy v Praze. Taiko bude letos pořádat trhy na Staroměstském náměstí a na náměstí Republiky. Na Václavském náměstí trhy nebudou.

Wolt dnes v Praze otevřel první obchod, zajistí tak rozvoz zboží do 20 minut

Služba na doručování jídla Wolt dnes v Praze na Smíchově otevřela svůj první obchod pod názvem Wolt Market. Sloužit bude k objednání potravin, drogistického zboží nebo potřeb do domácnosti. Objednávku budou mít lidé doma do 20 minut, k zákazníkům v nejbližším okolí prodejny by kurýři měli zvládnout dorazit do čtvrt hodiny. Do konce roku chce Wolt v hlavním městě otevřít druhý obchod. Z konkurentů podobnou službu už déle provozuje Dáme jídlo, společnost Bolt plánuje její spuštění v Praze do konce roku.

Úterý přineslo nový rekord v počtu nakažených covidem, bylo jich skoro 26.000

V úterý testy odhalily 25.864 nových případů onemocnění covid-19, nejvíc za den od začátku epidemie. Rekordní je i týdenní incidence. Za posledních sedm dní bylo v Česku potvrzeno 1061 případů koronavirové nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. V nemocnicích je 5652 lidí s potvrzeným covidem, z toho 799 je v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pro řidiče i MHD se do 28. listopadu 2021 uzavírá pražský Mánesův most

Pro řidiče i vozy MHD se ode dneška do neděle 28. listopadu uzavírá pražský Mánesův most. Důvodem jsou testy a diagnostika stavu mostu. Z jednoho břehu na druhý se po mostě dostanou pouze chodci, pro které zůstane otevřen jižní chodník. Práce pro Technickou správu komunikací (TSK), která má most na starosti, provede společnost Pontex. Řidiči i tramvaje MHD budou jezdit po objízdných trasách.

Na Hradě se dnes koná konference lídrů českého stavebnictví

Na Pražském hradě se dnes uskuteční Setkání lídrů českého stavebnictví. Konference se zúčastní představitelé současné i budoucí vlády a ředitelé stavebních, projektových a developerských společností v Česku. Budou řešit například strategii a budoucnost české dopravní infrastruktury či kritickou situaci kvůli zdražení stavebních materiálů. Zahájení konference je plánované na 10:00.

Zástupci budoucí vlády představí svůj návrh opatření proti šíření covidu-19

Zástupci budoucí vlády, kterou má vytvořit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s Piráty a Starosty, dnes ráno ve Sněmovně představí svůj plán opatření proti šíření covidu pro příští týdny a měsíce. Tiskové konference by se měli zúčastnit předsedové všech pěti stran koalice, experti takzvaného AntiCovid týmu i kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Autor: Redakce, Praha, ČR, 24.11.2021