Praha 5 již nebude muset schvalovat takzvané rozpočtové provizorium…

Zastupitelé městské části rozhodli, že pokud nebude rozpočet pro následující rok včas schválen, provizorium začne od ledna platit automaticky. Letos by podle radního Jana Kavalírka (TOP 09) radnice chtěla rozpočet schválit včas na prosincovém zastupitelstvu, pokud jej do té doby schválí i magistrát. V provizoriu může radnice užívat každý měsíc jen dvanáctinu schváleného rozpočtu předešlého roku a nesmí investovat.

Městské části mohou schválit rozpočet až poté, co pražské zastupitelstvo schválí ten celoměstský. Podle Kavalírka radnice pravidla provizoria schválila pro případ, že by to město nestihlo, i když vedení magistrátu počítá s přijetím rozpočtu ještě v prosinci. „Je to preventivní, ale počítáme s tím, že hlavní město schválí rozpočet v řádném termínu,“ řekl radní Jan Kavalírek (TOP 09)

Dodal, že zásady provizoria jsou nově časově neomezené a aktivovat se budou pokaždé, když zastupitelé nestihnou rozpočet schválit před začátkem daného roku. Má to podle Kavalírka zabránit situaci, kdy by se museli zastupitelé narychlo scházet a pravidla dodatečně schvalovat.

Letošní rozpočet schválila Praha 5 v lednu, institut provizoria tak využila. Schválený rozpočet počítal pro letošek s příjmy 718,4 milionu a výdaji 1,13 miliardy korun, rozdíl měla radnice doplatit z úspor z předchozích let. Výsledek hospodaření nicméně obvykle u pražských městských částí neodpovídá schválenému rozpočtu. Například v roce 2020 Praha 5 vykázala schodek 62,5 milionu korun, i když podle schváleného rozpočtu měl být asi o 300 milionů korun vyšší.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 5, ČR, 24.11.2021