Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25.11.2021

Testy ve středu potvrdily 18.004 případů onemocnění covid-19 v Česku. Je to nejvyšší středeční hodnota od začátku epidemie. O týden dříve, ve státní svátek 17. listopadu, byl denní přírůstek nižší o 3859 případů. V nemocnicích je podle posledních údajů 5886 lidí s prokázanou koronavirovou nákazou. Počet pacientů v těžkém stavu se blíží 850, což je nejvíc za posledních sedm měsíců. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza opět rostla, táhly ji akcie ČEZ, Monety a VIG

Pražská burza dnes opět rostla, index PX posílil o 0,25 procenta na 1374,77 bodu. Nahoru ho vytáhly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, Monety Money Bank a pojišťovny VIG. V zisku dnes skončily pouze tyto tři tituly. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Zeman je pozitivní na covid a zpět v nemocnici, pozastavil pracovní program

Prezident Miloš Zeman má pozitivní test na covid-19, potvrdil v tiskové zprávě jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Vpodvečer ho sanita převezla z Lán zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Po dobu léčby prezident pozastaví pracovní program, předsedu ODS Petra Fialu tak premiérem v pátek nejmenuje.

Investor plánuje u budoucího metra Olbrachtova několik domů se 480 byty

Developerská firma Velska plánuje na pozemku u budoucí stanice metra D Olbrachtova postavit několik domů s byty, obchody a kancelářemi. Dominantou projektu bude kancelářská budova vysoká 78 metrů, zbylé domy mají být menší a jejich zelené střechy propojí můstky. Celkem má v domech být 480 bytů určených pro nájemní bydlení. Novinářům to dnes na prezentaci výsledků architektonické soutěže na projekt řekli zástupci investora a vítězného nizozemského studia Benthem Crouwel Architects.

Thomayerova nemocnice pozastavuje kvůli covidu neakutní operace

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) zastavuje dlouhodobě plánované neakutní výkony. Důvodem je přetížení covidovými pacienty, informovala dnes nemocnice na twitteru. Velkému náporu pacientů s koronavirovou infekcí čelí i další pražská zdravotnická zařízení. Fakultní nemocnice v Motole proto ve středu oznámila, že od pondělí zastaví plánovanou operační péči. Ode dneška odkládá neakutní operace i Fakultní nemocnice Bulovka.

Na pražské Palmovce vznikne nové náměstí Bohumila Hrabala

Na pražské Palmovce vznikne nové náměstí Bohumila Hrabala. Cílem je mj. zlepšit kvalitu prostředí a zvýšit bezpečnost. Vznikne nový blok domů s pasáží, kavárna se střešní terasou, posezení a přibude zeleň. Upraven bude prostor okolo synagogy a rovněž zmizí nynější autobusové nádraží. Proměna náměstí by mohla být hotova v roce 2025. Stavba by měla vyjít na 80 milionů korun. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu, Prahy 8 a architekti, kteří novou podobu Palmovky připravují.

Paliva v Praze od minulého týdne zdražila, ale jen o haléře

Pohonné hmoty v Praze za poslední týden mírně zdražily. Litr naturalu se prodává v průměru za 37,72 koruny, před týdnem byl o tři haléře levnější. O dva haléře na 36,62 koruny zdražila nafta, vyplývá z dat společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva v hlavním městě jsou nejdražší v celém Česku.

Veletrh Schola Pragensis nabízí ode dneška přehled středoškolských oborů

S aktuální nabídkou oborů středních a vyšších odborných škol se mohou zájemci ode dneška seznámit na veletrhu středoškolského vzdělávání Schola Pragensis. Jeho 26. ročník začíná v 09:00 a podobně jako loni bude i letos kvůli epidemii covidu-19 on-line. Živé vysílání potrvá do soboty 27. listopadu, informace o desítkách škol budou do konce února rovněž na webu scholapragensis.eu.

Budovy v ČR se rozsvítí oranžově v kampani proti násilí na ženách

Budovy po celém světě, včetně Česka, se dnes rozsvítí oranžovou barvou v kampani Organizace spojených národů (OSN) proti násilí na ženách. V Česku budou při příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách nasvíceny například Petřínská rozhledna v Praze nebo Mahenovo divadlo a fontána před Janáčkovým divadlem v Brně. S fyzickým či sexuálním násilím se podle OSN setkala během svého života třetina žen ve světě.

Odvolací soud bude řešit, zda státní zástupkyně Krützner zkrátila daň

Pražský městský soud dnes projedná odvolání státní zástupkyně Sylvy Krützner, která podle nepravomocného rozsudku záměrně neodvedla daň po prodeji bytu. Pokud odvolací senát potvrdí, že žena spáchala tento trestný čin, její funkce státní zástupkyně zanikne.

Prezident Zeman by dnes měl být propuštěn z nemocnice

Prezident Miloš Zeman by dnes měl být propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice. Stát by se tak mělo podle dostupných informací dopoledne, prezident ze střešovické nemocnice zamíří do Lán. Rozhodnutí, zda skutečně prezident po měsíci a půl svůj léčebný pobyt ukončí, by mělo padnout po kontrole jeho zdravotního stavu. Pražský hrad ani ÚVN propuštění nepotvrdily.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 25.11.2021