Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.11.2021

V Česku ve čtvrtek přibylo 27.717 prokázaných případů covidu. Je to nové denní maximum od začátku epidemie. Hospitalizací s covidem je přes 6000.Po třetí dávce očkování proti covidu se nakazilo 672 lidí, polovina nad 65 let. Přeočkování už podstoupilo téměř 737.000 lidí, nárok už má 1,2 milionu.

Praha rozsvítila strom na Staroměstském náměstí, slavnost opět nebyla

Zástupci vedení hlavního města dnes na Staroměstském náměstí rozsvítili vánoční strom, který do metropole doputoval z Dolní Černé Studnice na Jablonecku. Stejně jako loni i letos se kvůli koronaviru rozsvícení muselo obejít bez tradiční velké slavnosti a město je kvůli zhoršení epidemické situace předem neavizovalo. Na základě čtvrtečního rozhodnutí vlády nebudou letos na Staroměstském náměstí ani vánoční trhy. Zástupci města dnes toto rozhodnutí kritizovali.

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,8 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily. Index PX klesl o 0,8 procenta na 1351,8 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Nejvýrazněji vzrostly akcie antivirové společnosti Avast, největší pokles naopak postihl cenné papíry Komerční banky. V předchozím týdnu akcie stagnovaly.

Praha vyzvala vládu, aby kompenzovala trhovce, sama je chce podpořit

Praha chce po státu, aby co nejrychleji schválil kompenzace pro trhovce, kteří kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí vlády nemohou prodávat na vánočních trzích. Zároveň magistrát zvažuje, že odpustí nájemné firmě Taiko, která měla pořádat trhy na Staroměstském náměstí a náměstí Republiky, a uhradí jí náklady na vánoční výzdobu včetně velkého stromu. Město by také mohlo od trhovců vykoupit zboží, například potraviny, které se rychle kazí. Potřebuje však znát podobu státních kompenzací. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu.

V Praze za 7 dnů přibylo 15.500 případů covidu, o 4500 více než před týdnem

V hlavním městě přibylo v uplynulých sedmi dnech na 15.500 případů covidu-19, zhruba o 4500 více než před týdnem. Denní nárůsty nově nakažených v tomto týdny byly nejvyšší od začátku epidemie, která v Česku začala loni na jaře. Počet nových případů koronaviru na 100.000 obyvatel za týden se v Praze zvýšil na 1163, o týden dříve bylo incidenční číslo 824. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Soud rozhodne v kauze sportovních dotací ministerstva školství

Pražský městský soud dnes vynese rozsudek v kauze rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství. Mezi obžalovanými je bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová, někdejší šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či předseda České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansta. Státní zástupce žádá nejdelší – desetileté – vězení pro Kratochvílovou. Peltu chce poslat za mříže na devět let, navrhl pro něj také peněžitý trest 25 milionů korun.

Poslanci dnes potvrdí předsedy výborů a schválí příspěvek stranám

Poslanci dnes budou pokračovat v přerušené druhé schůzi Sněmovny v novém volebním období. Dnes budou ve funkcích potvrzovat předsedy sněmovních výborů, které jejich členové volili ve středu a ve čtvrtek. Měli by také volit členy stálých sněmovních komisí pro kontrolu různých zpravodajských služeb. Nakonec by měli schválit návrh na úhradu volebních nákladů politickým stranám, hnutím nebo koalicím za letošní volby do Poslanecké sněmovny.

Soud vyhlásí rozhodnutí v korupční kauze soudce Elischera

Pražský městský soud dnes vyhlásí rozhodnutí v korupční kauze soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera. Státní zástupce pro muže žádá 11 let vězení a peněžitý trest půl milionu korun. Obžaloba tvrdí, že soudce bral úplatky od vietnamské komunity, která chtěla ovlivnit rozhodování v některých odvolacích řízeních o drogové kriminalitě. Elischer to popírá.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 26.11.2021