Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.11.2021

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání poprvé po dvou měsících klesl. Pátečních 20.315 nově potvrzených nákaz bylo o desetinu méně než před týdnem. Méně se ale i testovalo, ubylo zejména antigenních testů.

Zeman opustil Ústřední vojenskou nemocnici, Fialu chce jmenovat v neděli

Prezident Miloš Zeman dnes v 15:30 opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v Praze, kam byl převezen ve čtvrtek večer ze zámku v Lánech po zjištění nákazy covid-19. Prezidenta na místě odvezla sanitka. V nemocnici pobyl prezident bez příznaků nemoci dvě noci, zdravotníci mu aplikovali infuze s monoklonálními protilátkami. Nyní by měl zamířit na zámek do Lán, kde plánuje v neděli jmenovat novým předsedou vlády šéfa ODS Petra Fialu.

Pátečních 20.315 případů koronaviru v ČR bylo méně než před týdnem

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání poprvé po dvou měsících klesl. Pátečních 20.315 nově potvrzených nákaz bylo o desetinu méně než před týdnem. Méně se ale i testovalo, ubylo zejména antigenních testů. Poprvé od konce září se snížila také týdenní incidence, k dnešku na 100.000 obyvatel připadalo za posledních sedm dní 1207 případů koronaviru. Ve čtvrtek to bylo 1231. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 dál přibývá, k pátku jich bylo 6169. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zemřela Emília Bednářová, která se soudila o pozemky v případu Bečvářova statku

Zemřela Emília Bednářová, která vedla soudní spor se Státním pozemkovým úřadem (SPÚ) o parcely v Praze na Žižkově a ve Strašnicích. Úřad nárok Bednářové na pozemky v případu takzvaného Bečvářova statku dříve zamítl, žena se bránila žalobou. O jejím úmrtí informoval Nejvyšší správní soud (NSS), který ve sporu rozhoduje o kasační stížnosti.

Dělníci dokončují opravy schodů a povrchů bývalého Stalinova pomníku

Dělníci dokončují dílčí opravy bývalého Stalinova pomníku na pražské Letné. Opraveno bylo hlavní schodiště propojující prostor u kyvadla s Letenskými sady i povrchy. V příštím týdnu bude ještě doděláno spárování. Rekonstruovány byly rovněž spodní vrstvy a hydroizolace. Práce vyšly na asi 10 milionů korun bez DPH. V uplynulých letech nechalo město vyztužit stropní desku spodní části pomníku. Prostor bude i nadále sloužit skateboardistům a k rekreaci.

Vánoční tržiště z náměstí Míru zmizí příští týden, stánkaři jsou zoufalí

Provozovatelé a stánkaři na vánočních trzích na pražském náměstí Míru začnou po ukončení dnešních trhů kvůli vládnímu nařízení proti covidu-19 odklízet stánky. Kompletně by tržiště mělo zmizet v průběhu příštího týdne. Škody se budou pohybovat v milionech korun. Vláda od včerejších 18:00 zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na veřejných místech lidé nebudou smět pít alkohol. Opatření kritizují samotní stánkaři a nelíbí se ani primátoru Prahy Zdeňku Hřibovi (Piráti).

Restaurace v centru Prahy zavřely ve 22:00, na ulicích se pak tvořily hloučky

Restaurace a bary v centru Prahy včera uposlechly nařízení vlády a zavřely už ve 22:00. V Dlouhé ulici, známé velkou koncentrací podniků, lidé po zavření provozoven na ulicích tvořili hloučky, které se postupně rozcházely. Někteří již alkoholem posilnění hosté zamířili do večerek pro alkoholické nápoje, které je podle vládních nařízení ode dneška zakázáno pít na veřejnosti.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 27.11.2021