Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.11.2021

Nových případů koronaviru v ČR v mezitýdenním srovnání podruhé po sobě ubylo. Za sobotu jich bylo 12.514, zhruba o desetinu méně než před týdnem. Opět se ale snížil také počet testů.

Na pražské Letné se sešly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly tisíce odpůrců vlády a opatření proti pandemii covidu-19. Svolalo ji hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES ve spolupráci s řadou dalších stran, hnutí a iniciativ podobného zařízení. Podle odhadu policie bylo ve 13:30 na akci zhruba 2500 až 3000 lidí. Na místě na akci dohlíží desítky policistů. Demonstrace, kterou hnutí pořádalo 17. listopadu na Staroměstském náměstí, se podle odhadu policie tehdy zúčastnilo asi 10.000 lidí.

V sobotu v ČR přibylo 12.514 případů koronaviru, opět méně než před týdnem

Nových případů koronaviru v ČR v mezitýdenním srovnání podruhé po sobě ubylo. Za sobotu jich bylo 12.514, zhruba o desetinu méně než před týdnem. Opět se ale snížil také počet testů. K dnešku na 100.000 obyvatel za sedm dní připadá 1191 nově potvrzených nákaz, incidence tak klesla z pátečních 1209. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 se po čtyřech dnech snížil pod 6000, dál ale přibývá pacientů ve vážném stavu. Informace dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Židům dnes začíná svátek chanuka, potrvá osm dní

Dnes začíná osmidenní židovský svátek chanuka, známý jako svátek světel. Vrchní pražský rabín David Peter zapálí první chanukovou svíci v 18:00 v Památníku ticha na pražském nádraží Bubny. Setkání nazvané Světlo pro vítězství završí letošní vzpomínkový cyklus k 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

U společného oběda se znovu sejdou rodiny Čechů a cizinců

U společného oběda se i tento rok znovu sejdou české rodiny s rodinami cizinců, kteří žijí v České republice. Sedmnáctý ročník projektu Rodina odvedle, který pořádá občanské sdružení Slovo 21, má podpořit integraci cizinců do české společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur. Stejně jako v předchozích letech organizátoři připravili 30 setkání u jednoho stolu. Tradičně se rodiny scházejí poslední listopadovou neděli, která připadá na dnešek, ale kvůli aktuální koronavirové situaci si tento rok domluvily i několik náhradních termínů.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 28.11.2021