Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1.12.2021

Sněmovna schválila příspěvek až 370 korun denně, který zřejmě budou znovu dostávat lidé, co se ocitli v nařízené karanténě nebo izolaci kvůli nemoci covid-19. Příspěvek k nemocenské, tedy k náhradě mzdy či platu, má být podle sněmovních úprav vyplacen těm, kteří se do koronavirové karantény dostali od konce letošního listopadu do konce února příštího roku. Bonus má podle vlády pomoci zabránit propadu příjmů lidí v karanténě a motivovat je k tomu, aby po setkání s nakaženými koronavirem zůstávali v karanténě a nemoc dál nešířili.

Pražská burza posílila, pomohly jí hlavně akcie ČEZ a bank

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,44 procenta na 1363,16 bodu. Nahoru burze pomohly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, Komerční banky a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V nemocnicích v Praze je téměř vyčerpaná kapacita lůžek s kyslíkem

Počty osob hospitalizovaných s covidem-19 v pražských nemocnicích rostou, je zcela zaplněna kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace. Téměř je vyčerpaná i kapacita lůžek s kyslíkem na standardních i infekčních odděleních. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Mnohé nemocnice v metropoli kvůli epidemiologické situaci v zemi zakázaly návštěvy a omezily neakutní péči.

Zemřel novinář, někdejší disident a zastánce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let dnes zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i v polistopadové éře zasazoval o ochranu lidských práv.

Novou rektorkou AVU bude architektka Maria Topolčanská

Novou rektorkou Akademie výtvarných umění v Praze (AVU) zvolil dnes akademický senát školy architektku Mariu Topolčanskou. Funkce by se měla ujmout 1. února 2022, předtím ji musí ještě jmenovat prezident Miloš Zeman. V čele školy Topolčanská vystřídá Tomáše Vaňka, který byl rektorem od února 2014 a znovu již na pozici kandidovat nemohl. Funkční období nové rektorky potrvá do roku 2026.

Povinná vodítka v Praze nebudou, o regulaci pohybu psů se bude jednat

Praha do připravované novely vyhlášky o veřejné zeleni nepřidá formulaci o povinném používání vodítek pro psy. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). V novele zůstane původní formulace, že majitelé musí mít psy pod kontrolou. Nově budou vyjmenována místa, kde bude povolen jejich volný pohyb. O regulaci pohyby psů v metropoli chce náměstek dále jednat, zejména v souvislosti s tzv. bojovými plemeny.

Řidiči přijíždějící do Prahy mohou zaparkovat na Černém Mostě

Řidiči přijíždějící do Prahy mohou ode dneška zaparkovat na novém záchytném parkovišti P+R na Černém Mostě v Chlumecké ulici. Parkovací dům má 886 parkovacích stání, z nichž část je pro elektromobily nebo vozy poháněné LPG. Dům dnes slavnostně otevřeli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) a místostarosta Prahy 14 Petr Hukal (Piráti). Řidiči na Černém Mostě zaplatí za den 50 korun a 100 korun za noc. Stavba vyšla na asi půl miliardy korun a město získalo asi polovinu peněz z evropských fondů. Další záchytná parkoviště vzniknou mj. v Hostivaři, v Nových Butovicích nebo na Zličíně bude parkovací dům.

V úterý přibylo 21.973 případů covidu, zhruba o 3900 méně než před týdnem

Doplnili jsme 3. odstavec s informacemi o počtu hospitalizovaných, upravili jsme 4. odstavec a v 7. Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý testy odhalily 21.973 nakažených, zhruba o 3900 méně než před týdnem. I tak je to pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Počty hospitalizovaných s covidem zůstávají nad 6000, v úterý evidovalo ministerstvo zdravotnictví v nemocnicích 6527 pacientů s onemocněním covid-19, v těžkém stavu bylo 1069 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze se dnes otevřou v zimním provozu noclehárny pro lidi bez domova

V Praze se ode dneška otevřou v rozšířeném zimním provozu noclehárny a další podobná zařízení pro lidi bez domova. Přespat v nich může podle informací magistrátu přes 500 lidí. V zimních měsících se také zvýší kapacita a prodlouží provozní doba nízkoprahových denních center. Lidé bez domova se budou moci v zařízeních rovněž naočkovat proti nemoci covid-19. Jak dlouho rozšířený provoz potrvá, bude záviset na počasí, předběžně asi do konce března.

Sociální zařízení budou muset mít požární signalizaci, novela nabývá účinnosti

Pobytová sociální zařízení budou muset být ze zákona vybavená požární signalizací. V budovách s nejvýše 50 klienty postačí podle předlohy čidla. Zařízení s vyšším počtem klientů budou muset instalovat elektrickou signalizaci. Povinnost zavádí poslanecká novela, která dnes nabývá účinnosti. Povinnost se vztahuje i na současná zařízení sociálních služeb, musí ji splnit do tří let od nabytí účinnosti novely.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 1.12.2021