Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.12.2021

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) chce v pátek ráno s Anticovid týmem budoucí vlády probrat další osud pandemického zákona. Bavit se budou i o naplněnosti nemocnic a omezování plánované a zbytné zdravotní péče. Ministr, který je kvůli nákaze koronavirem v izolaci, to řekl dnes novinářům na online tiskové konferenci. Také s politiky a odborníky nominovanými koalicemi Spolu (ODS, TOP 09 a ČSSD) a PirSTAN bude jednat přes videohovor. Naplánované jsou každý týden na páteční ráno.

Pražská burza po středečním posílení dnes stagnovala

Pražská burza po středečním posílení dnes stagnovala. Index PX zakončil bez procentní změny na 1363,22 bodu. Proti poklesu akcií antivirové firmy Avast a Erste Bank působil růst dalších bankovních emisí a cenných papírů energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes mírně zpevnila k euru a nepatrně k dolaru.

Omezení dopravy by mohlo platit i u dalších škol v Praze 6

Zákaz vjezdu by mohl ráno před začátkem školního vyučování platit i u základních škol (ZŠ) Na Dlouhém lánu, Bílá a Věry Čáslavské v Praze 6. Zavedení tzv. Školní ulice nyní radnice šesté městské části, pražský magistrát a vedení škol zvažují. Omezení dopravy v ulicích, kde sídlí školy, v ranních hodinách v pracovní dny je součástí projektu Školní ulice. Nyní v Praze 6 platí u ZŠ Hanspaulka.

Praha bude část odpadu kvůli požáru spalovny likvidovat v Plzni

Část pražského odpadu budou Pražské služby z důvodu poškození dvou ze čtyř linek spalovny v Malešicích požárem odvážet do Plzně. Plzeňská teplárenská bude 30 tun odpadu z metropole denně spalovat ve svém zařízení. Dvě poškozené linky pražské spalovny nyní čeká nákladná oprava, v plném provozu bude podle odhadu v druhé polovině příštího roku. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Požár spalovny v Malešicích vypukl ve středu 20. října.

DPP vyzval exekutory vymáhat jízdné a přirážku jako jednu pohledávku

Pražský dopravní podnik (DPP) vyzval exekutory, aby v rámci tzv. akce milostivé léto přestali účtovat dvojnásobné paušální náhrady na zastavení exekuce u jednotlivého případu. DPP totiž považuje součet jízdného a přirážky k jízdnému u každého jednotlivého případu za jednu pohledávku, jednu jistinu, a tudíž jeden exekuční titul. Vedení města v minulosti kritizovalo praxi pražského exekutora Juraje Podkonického, který účtuje dvoje náklady. Podkonický tvrdí, že postupuje podle zákona. Ke změně postupu jej vyzvala pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Oprava střechy Skleněného paláce v Praze 6 by měla být hotová na jaře 2022

Skleněný palác v Praze 6 se dočká nové střechy. Rekonstrukce střechy budovy na náměstí Svobody by měla stát 19,9 milionu korun a hotová by měla být na jaře roku 2022. Následovat budou úpravy mimo jiné rozvodů vzduchotechniky v objektu, který vlastní radnice. Vyplývá to z dokumentů k veřejné zakázce a z informací, které poskytl mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.

Další očkovací centrum v Praze se otevře 13. prosince v OD Kotva

Další očkovací centrum proti covidu-19 se 13. prosince otevře v pražském obchodním centru Kotva. Provozovat ho bude Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Celkem jich v Praze bude 80, zhruba šestina ze všech 450 v Česku. Podle ministra se zvyšuje i počet dávek aplikovaných praktickými lékaři, ve středu jich bylo 28.700.

Od trhovců, kteří museli zavřít kvůli covidu, odkoupí Praha 2 dárky

Radnice Prahy 2 od trhovců z náměstí Míru, kteří museli kvůli opatřením proti pandemii covidu-19 zavřít stánky na vánočních trzích, odkoupí asi 300 balíčků s drobnými dárky, vínem, vánočním cukrovím, sušenkami a rukodělnými výrobky. Cílem je pomoci jim v těžké ekonomické situaci. Vláda od 18:00 minulý týden v pátek zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na veřejných místech lidé také nesmí pít alkohol.

Ode dneška lze opět parkovat pod Novou scénou Národního divadla v Praze

Od dnešního dne je opět otevřené parkoviště pod Novou scénou Národního divadla (ND) v Praze. V devítipodlažních podzemních garážích může parkovat až 204 automobilů. Novinářům to dnes oznámili generální ředitel ND Jan Burian a zástupci stavební firmy Strabag. Původní cena za stavební práce se kvůli vícepracím navýšila zhruba o 39 milionů Kč na 204,2 milionu korun bez DPH. Vyplývá to ze smluvní dokumentace mezi ND a firmou Strabag.

Počet přestupků souvisejících s jízdou na koloběžce či kole v Praze vzrostl

Pražští strážníci letos od ledna do konce listopadu řešili na území metropole téměř 6800 přestupků souvisejících s jízdou na kole, elektrokoloběžkách nebo takzvaných samovyvažovacích vozítkách. Meziročně je to za stejné období o 1350 případů více. Na dotaz to uvedla mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. Zástupci oslovených radnic v centrální části města pak uvedli, že jsou největším problémem je jízda na elektrokoloběžkách po chodnících a jejich odstavování na nevhodných místech. V Praze platí již několik let zákaz provozu vozítek typu segway.

Do oprav komunikací Praha letos dala 2,5 miliardy Kč, meziročně více

Pražský magistrát letos investoval prostřednictvím své firmy Technická správa komunikací (TSK) do oprav komunikací zhruba 2,5 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 870 milionů korun více. Stavbaři opravovali silnice, chodníky, mosty i cyklostezky. Mezi nejvýznamnější stavby patří rozšíření Strakonické ulice nebo oprava povrchu Hlávkova mostu. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vedení města v uplynulých měsících často čelilo kritice opozice zejména kvůli množství uzavírek a jejich koordinaci.

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu zlevnily

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v metropoli prodává v průměru za 37,68 koruny, před týdnem byl o čtyři haléře dražší. Nafta zlevnila o 14 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,48 koruny. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva v hlavním městě jsou nejdražší v celém Česku.

Ve středu přibylo 21.126 případů covidu, asi o 3100 víc než před týdnem

V Česku ve středu přibylo 21.126 potvrzených případů koronaviru, víc než před týdnem. Po úterním mezitýdenním poklesu, byl tentokrát přírůstek proti minulé středě asi o 3100 vyšší. V nemocnicích bylo ve středu s koronavirem 6561 pacientů, z nich 1064 bylo v těžkém stavu. Incidenční číslo se dostalo zpět nad 1200, k dnešku na 100.000 obyvatel za sedm dní připadá 1222 nově potvrzených nákaz, předchozí den to bylo 1194. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Rozpočtová rada dnes zveřejní pravidelnou zprávu ke stavu veřejných financí

Národní rozpočtová rada dnes zveřejní pravidelnou čtvrtletní zprávu o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky. V poslední zprávě ze září rada konstatovala, že Česká republika by při aktuálním vývoji ekonomiky a plánech ministerstva financí ohledně konsolidace veřejných financí dosáhla tzv. dluhovou brzdu později než v roce 2024, a to zhruba o dva až tři roky. V předchozí červnové zprávě totiž rada upozorňovala, že dosažení dluhové brzdy ve výši 55 procent hrubého domácího produktu (HDP) hrozí v roce 2024. Po jejím překonání musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Zároveň tehdy rada ale upozornila, že veřejné finance jsou nadále v nerovnováze.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 2.12.2021