Zastupitelé Prahy 8 budou schvalovat rozpočet na příští rok až na svém prvním zasedání po Novém roce…

Do příštího roku tak vstoupí s rozpočtovým provizoriem. Rozhodli o tom zastupitelé městské části. V provizoriu může radnice užívat každý měsíc jen dvanáctinu schváleného rozpočtu předešlého roku a nesmí investovat. Na letošek má osmá městská část schválen rozpočet s vyrovnanými příjmy a výdaji 829,46 milionu korun.

„Jako každý rok projednáváme na prosincovém zasedání provizorium, které bude platit do schválení rozpočtu. Příští rok chceme, aby byl rozpočet schválen na zasedání, které je naplánováno na 2. února 2022. Nepočítáme s tím, že bychom v lednu nějaké velké investice měli začínat,“ řekl starosta Ondřej Gros (ODS).

Na přípravě návrhu rozpočtu nyní radnice pracuje. Jednotlivé odbory podle starosty vznášejí a upřesňují požadavky na financování svých oblastí z rozpočtu. Rada bude návrh schvalovat 15 dní před tím, než jej projednají zastupitelé.

Jednotlivé radnice mohou schvalovat rozpočet až poté, kdy ten svůj projedná a schválí magistrát. Na jeho základě dostávají od města peníze na svůj chod. Vedení hlavního města na začátku tohoto týdne schválilo návrh rozpočtu. Ten ale musí ještě projednat a schválit městští zastupitelé. Podle Grose je jedním z důvodů pro zavedení provizoria právě to, že svůj rozpočet ještě nemá schválen magistrát.

Osmá městská část se poslední roky potýká s nedostatkem financí. Například v roce 2019 musela hospodařit s rozpočtem, jehož rámec byl o asi miliardu nižší než o rok dříve. Do loňského rozpočtu muselo vedení městské části zapojit také peníze z rezervy, kterou tím radnice vyčerpala.

V Praze 8 vládne koalice ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8, která má v 45 členném zastupitelstvu jen 18 hlasů. Koalici podporují osmi hlasy zastupitelé ANO, kteří ve vedení městské části nejsou.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 8, ČR, 2.12.2021