Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 3.12.2021

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zkušenost z loňských Vánoc podle něj ukázala, že se po svátcích zvedla další epidemická vlna. Zároveň řekl, že nedoporučuje, aby si o víkendu lidé zvali domů na návštěvy čerta, Mikuláše a anděla, případně, aby měli respirátory.

Pražská burza dnes uzavřela obchodování s červenou nulou

Pražská burza dnes druhým dnem v řadě stagnovala. Index PX klesl o 0,03 procenta na 1362,79 bodu. Dolů ho táhly hlavně Moneta, ČEZ a Komerční banka. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes mírně zpevnila k euru a ztrácela vůči dolaru

Plány na nové osobní vlaky v Praze způsobí kolaps, tvrdí nákladní dopravci

Další posilování osobní dopravy na pražské železnici a přidávání nových linek může způsobit kolaps v nákladní přepravě v metropoli. To může způsobit i problémy se zásobováním v hlavním městě, tvrdí sdružení železničních nákladních dopravců Žesnad.cz. Reagují tak na plány magistrátu na novou linku S61 z Vršovic do Běchovic.

Firma na začátků příštího týdne odklidí stánky ze Staroměstského náměstí

Společnost Taiko, která měla pro hlavní město pořádat zrušené vánoční trhy, začne v pondělí ze Staroměstského náměstí odstraňovat stánky. Práce podle ní začnou kolem poledne a odvoz největších částí zařízení se uskuteční v noci. Trhy měly začít 27. listopadu a trvat do 6. ledna, firma je však v důsledku vládního zákazu zrušila. Vedení města postup vlády kritizuje.

Fond NEMO koupil kancelářskou budovu v Karlíně za více než 700 milionů Kč

Nemovitostní fond NEMO koupil v pražském Karlíně kancelářskou budovu Apeiron, známou také jako Rubín, za více než 700 milionů korun. Uvedl, že akvizicí 12.000 metrů čtverečních kanceláří zvýšil plochu svých komerčních budov na téměř 30.000 metrů čtverečních. Hodnota portfolia fondu pak vzrostla z 1,3 miliardy Kč na více než dvě miliardy korun.

V pražských Řeporyjích se staví nový skatepark a volnočasový areál

V pražských Řeporyjích bude nový skatepark. Za jeho postavení zaplatí pražská městská část zhruba 14,4 milionu korun. Sportoviště staví v ulici Tělovýchovná firma Mystic Constructions, která v létě vyhrála veřejnou zakázku. Stavební práce by měly být hotové v roce 2022. Vyplývá to ze smluvních dokumentů mezi radnicí a stavební firmou.

Zastávka Husinecká v Praze 3 se nově jmenuje Viktoria Žižkov

Tramvajová zastávka Husinecká V Praze 3 se nově jmenuje Viktoria Žižkov podle blízkého fotbalového stadionu. Nově je u ní i stejnojmenná zastávka autobusů, která vznikla po prodloužení linky 101. Na Žižkově vznikla na stejné lince autobusu také zastávka U Prdlavky, jejíž název odkazuje k filmu Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Vrchní, prchni!

Praha žádá praktiky a lékaře v ambulancích, aby pomohli v nemocnicích

Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Důvodem je nedostatek personálu potřebného pro provoz v nemocnicích a očkovacích míst. V blízkých dnech bude odeslána žádost také praktickým lékařům, aby mimo jiné pomohli na lékařské pohotovostní službě. Novinářům to dnes řekl primátor metropole Zdeněk Hřib (Piráti). V pražských nemocnicích nyní pomáhají i dobrovolníci Českého červeného kříže (ČČK). Podle velitele Ústředního krizového týmu ČČK Richarda Smejkala nyní dobrovolníci působí v pěti pražských nemocnic.

Piráti v Praze vyberou lídra do voleb, zájem má Hřib a další tři kandidáti

O pozici pražského lídra Pirátů do komunálních voleb se kromě současného primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) uchází radní Prahy 12 Jiří Brůžek, předseda finančního výboru Prahy 2 Aleš Chán a ředitelka neziskové organizace Fokus Praha Magdalena Opletalová. Jedničku kandidátky budou členové pražské organizace volit v dvoukolové volbě, jejíž výsledek by měl být znám 20. prosince. Volby se budou konat příští rok na podzim.

Pražský hrad za čtvrt milionu vydezinfikuje veřejné prostory

Pražský hrad chystá kvůli epidemii koronaviru dezinfekci prostor přístupných návštěvníkům. Zaplatit za ni má asi čtvrt milionu korun, uvedl dnes server iROZHLAS.cz s odkazem na veřejně dostupnou smlouvu. Zámku v Lánech, kde je v současnosti covidem-19 nakažený prezident Miloš Zeman, se smlouva netýká. Dezinfekci tam zajišťuje hradní personál.

Strážníci v Praze-Libuši mají novou služebnu i se školící místností

Strážníci v Praze-Libuši mají novou služebnu. V budově je operační středisko, školící místnost i zázemí pro odpočinek včetně kuchyňky. Stavba je vybavena systémem, který spoří energie. Na služebně bude sloužit pět strážníků a jejich počet se od ledna zvýší na 13. Náklady byly zhruba 14,83 milionu korun a radnici na ni dal peníze magistrát. Městskou policii zřizuje hlavní město a zaměstnává zhruba dvě tisícovky lidí.

Epidemie v Praze poprvé od srpna zpomalila, za týden přibylo 13.400 případů

V Praze přibylo za posledních sedm dnů 13.402 potvrzených případů koronaviru. Od týden dříve jich bylo zhruba o 2100 více. Poprvé od srpna se tak v mezitýdenním srovnání počet nově nakažených snížil. Výrazně také kleslo incidenční číslo v hlavním městě. K dnešnímu dni připadá na 100.000 Pražanů za posledních sedm dní 1004 případů nákazy, minulý pátek to bylo 1163 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Ve čtvrtek přibylo 18.582 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18.582 nakažených, asi o 9300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo ve čtvrtek 6683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka. Incidenční číslo k dnešku kleslo, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 1135 případů koronaviru, předchozí den dosahovalo hodnoty 1223. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ministr Vojtěch bude jednat s Anticovid týmem o pandemickém zákonu

O dalším osudu pandemického zákona by měl dnes jednat ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) s Anticovid týmem budoucí vlády. Bavit by se měli rovněž o naplněnosti nemocnic a omezování plánované a zbytné zdravotní péče. Ministr Vojtěch je kvůli nákaze koronavirem v izolaci, s politiky a odborníky nominovanými koalicemi Spolu (ODS, TOP 09 a ČSSD) a PirSTAN proto bude jednat přes videohovor.

Premiér Babiš se vyjádří k možnosti znovu vybudovat očkovací centrum v O2 areně

K opětovné možnosti zřídit znovu v pražské O2 areně očkovací centrum proti covidu-19 se dnes vyjádří premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Spolu s ním na dopolední tiskové konferenci vystoupí ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek a Robert Schaffer, předseda představenstva společnosti Bestsport z finanční skupiny PPF, které multifunkční hala v pražské Libni patří, a zástupci Integrovaného centrálního řídicího týmu. PPF letos poskytla pro očkování sousední halu O2 Universum. Od května do 10. září tam zdravotníci aplikovali přes 680.000 dávek vakcíny proti novému typu koronaviru. V Praze je v současnosti kolem 80 očkovacích center proti covidu, další se otevře 13. prosince v obchodním domě Kotva.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 3.12.2021