Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.12.2021

Slavnostní předávání státních vyznamenání se 1. ledna neuskuteční. Prezident Miloš Zeman rozhodl kvůli epidemické situaci o odložení ceremoniálu. Na webu Pražského hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nový termín bude podle něj stanoven v prvním čtvrtletí příštího roku.

V úterý v Česku přibylo 19.482 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 2500 méně než před týdnem. Bylo to pošesté v řadě, kdy počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných, kterých bylo k úterý téměř 6700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo více než 34.000 lidí s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Celkový počet aplikovaných dávek očkování proti covidu v úterý přesáhl 14 milionů.

Pražská burza je nejsilnější za 13 let, nahoru jí pomohly akcie ČEZ

Pražská burza se dostala na nejsilnější úroveň za více než 13 let. Index PX dnes stoupl o 0,84 procenta na 1398,84 bodu, což je nejvíce od září 2008. K dnešnímu růstu přispěly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, které zaznamenaly největší objem obchodů i nejvýraznější růst z hlavních emisí pražské burzy.

Nedaleko křižovatky Anděl pod městským okruhem funguje nové cyklodepo

Nedaleko pražské křižovatky Anděl v Plzeňské ulici pod městským okruhem bylo dnes zprovozněno nové cyklodepo pro překládku zboží a jeho další rozvoz po centru města na elektrokolech. V depu má nyní kontejnery sedm firem a osmá přibude na začátku příštího roku. Cílem je zlepšit stav ovzduší v centru města a snížit množství dodávek, které po něm jezdí. Cyklodepo dnes otevřel náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Provoz zajišťuje městská firma Technická správa komunikací (TSK). První takzvaný depot.bike vznikl loni v listopadu na Těšnově.

Hygienici v Praze letos uložili kvůli covidu pokuty za 3,7 milionu korun

Při kontrolách dodržování opatření proti šíření covidu uložili pražští hygienici letos do konce října 1306 pokut za 3,72 milionu korun. Za celý loňský rok to bylo 854 pokut za 3,04 milionu korun. Na Metropolitním zdravotnickém kongresu to dnes řekla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Od začátku epidemie se v hlavním městě nákaza covidem prokázala u více než 260.000 lidí. Hygienici podle Jágrové nařídili asi 220.000 karantén, zajistili 335.000 rizikových kontaktů a vypsali přes 215.600 elektronických žádanek.

Ministerstvo stanovilo v Praze nemocnice, které pacienta ZZS musí přijmout

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro Prahu na každý den pohotovostní nemocnice, které budou přijímat pacienty přivážené sanitkami, které jinde odmítnou. Na dnešním Metropolitním zdravotnickém kongresu to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Na problém odmítání přivážených pacientů nemocnicemi upozorňuje zdravotnická záchranná služba už několik let. V současné době zdravotnická zařízení plní zejména pacienti s covidem-19.

V Praze 18 by měla být nová mateřská škola pro 100 předškoláků

V pražských Letňanech by měla vzniknout nová mateřská škola pro stovku dětí. Budova je navržená jako dvoupodlažní objekt modulárního typu a měla by stát ve Škarvadově ulici. Městská část odhadla cenu stavebních prací na 57,4 milionu korun bez DPH. Radnice nyní hledá firmu, která školku postaví. 

Pražští policisté žádají veřejnost o pomoc při řešení případu znásilnění

Kriminalisté pátrají po muži podezřelém ze znásilněné dvacetileté ženy v kempu na Pražačce v Praze 3. Případ se stal v polovině listopadu, pachatele se dosud nepodařilo vypátrat. Policie proto dnes zveřejnila záběry z bezpečnostních kamer a žádá veřejnost, aby jim pomohla určit mužovu totožnost.

Nezaměstnanost v Praze v listopadu klesla na 2,8 procenta, volných míst ubylo

Nezaměstnanost v Praze v listopadu klesla na 2,8 procenta z říjnových tří procent. Míra nezaměstnanosti v hlavním městě klesá nebo stagnuje od letošního března. Práci si na konci listopadu hledalo 26.521 lidí. Volných míst bylo ve stejnou dobu 3,5 krát tolik – 92.587, což je ale o zhruba 3500 méně než předchozí měsíc. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Denní nárůst nakažených pošesté v řadě klesl, v úterý jich přibylo 19.500

V úterý v Česku přibylo 19.482 potvrzených případů covidu, o 2500 méně než před týdnem. Bylo to pošesté v řadě, kdy počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo více než 34.000 lidí s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Úřad práce dnes zveřejní data o vývoji listopadové nezaměstnanosti

Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti za listopad. Podle odhadů analytiků nezaměstnanost v listopadu mírně klesla na 3,3 procenta z říjnových 3,4 procenta. Podle analytiků je za poklesem zlepšení objemu nových zakázek i tempa výroby, který naznačily průzkumy mezi podniky.

Sněm Akademie věd dnes projedná návrh rozpočtu instituce i její činnost

Akademický sněm Akademie věd ČR (AV) dnes projedná návrh rozpočtu instituce na příští rok či zprávu o její činnosti. Neveřejné jednání bude kvůli pandemii covidu-19 on-line. Schůze se zúčastní také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO).

Vláda bude rozhodovat o mandátu pro vyslání 150 vojáků do Polska

Mandát pro vyslání až 150 vojáků na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice chce dnes na mimořádném zasedání kabinetu schválit končící vláda Andreje Babiše (ANO). Působit by tam mohli po dobu 180 dnů. Podporu plánu, který budou následně posuzovat obě parlamentní komory, vyjádřili politici nastupující koalice Spolu a Pirátů se STAN. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil Babiš.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 8.12.2021