Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 10.12.2021

Epidemie koronaviru v Česku dál brzdí, ve čtvrtek bylo nově potvrzených případů nejméně v pracovním dni za tři týdny. V mezitýdenním srovnání se počet nákaz snížil zhruba o čtvrtinu na 14.229. Ubylo také lidí v nemocnicích, stále ale pečují o víc než 6300 covidových pacientů. Počet pacientů v těžkém stavu ale zůstal téměř beze změny mírně pod 1100. Ve sbírce zákonů dnes vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let a některé profese. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zopakoval, že plošnou povinnou vakcinaci podle věku odmítá.

Pražská burza dnes mírně oslabila, index PX ale zůstal nad 1400 body

Pražská burza dnes mírně oslabila, když index PX klesl o 0,29 procenta na 1405,4 bodu. Hranici 1400 bodů index překonal ve čtvrtek, stalo se tak poprvé od září 2008. Z hlavních akcií dnes nejvýrazněji rostly akcie solární Photon Energy, a to o 1,95 procenta na 41,80 Kč. Z emisí s větším podílem na indexu nejvíce rostly cenné papíry Komerční banky – o 0,79 procenta na 895,50 Kč. Akcie další banky, Erste Group, naopak nejvýrazněji ztratily, a to o 1,42 procenta na 1008,50 Kč. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Praha 11 požádá o pozemky potřebné pro výstavbu parkovacího domu pro Sandru

Praha 11 požádá hlavní město o svěření pozemků mezi ulicemi Šalounova a Opatovská. Ve čtvrtek v nočních hodinách o tom rozhodli zastupitelé jedenácté městské části. Pozemky chce jedenáctá městská část směnit se soukromou firmou, aby mohla radnice v lokalitě postavit parkovací dům. Ten má sloužit zvláště pro parkování budoucích obyvatel panelových domů Sandra a Hotel Opatov, jak informoval místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS).

Praha zvažuje odkup chrtího závodiště na Plzeňské, mohl by tam být velodrom

Pražský magistrát zvažuje, že odkoupí chrtí závodiště v Plzeňské ulici v Praze 5, které je na pronajatých městských pozemcích. Jak řekli pražští radní Jan Chabr (TOP 09) a Vít Šimral (Piráti), namísto závodiště by mohlo ve spolupráci s Národní sportovní agenturou (NSA) a Českým svazem cyklistiky (ČSC) vzniknout cyklistické centrum s velodromem. Nejprve je nicméně podle Chabra nutné zhodnotit, jestli je nemovitost pro přestavbu vhodná.

Exekutor Podkonický už neúčtuje dvoje náklady za černou jízdu v MHD

Exekutor Juraj Podkonický oznámil pražskému dopravnímu podniku (DPP), že v rámci takzvaného milostivého léta ustupuje od účtování dvojnásobného poplatku za zastavení exekuce u pokut vymáhaných od černých pasažérů, píšou dnešní Hospodářské noviny (HN). Dosud exekutor považoval částku za nezaplacený lístek a pokutu od revizora za dva samostatné dluhy. Vedení města v minulosti Podkonického kvůli této praxi kritizovalo, ten ale tvrdil, že postupuje podle zákona.

Epidemie v Praze dál zpomaluje, za týden přibylo 10.426 potvrzených případů

Epidemie v Praze dál zpomaluje, za posledních sedm dní tam testy odhalily 10.426 nakažených koronavirem. O týden dříve to bylo přes 13.400 potvrzených případů, tehdy to bylo poprvé od srpna, kdy počet nově nakažených v mezitýdenním srovnání klesl. Výrazně nižší je také incidenční číslo. K dnešnímu dni připadá na 100.000 Pražanů za posledních sedm dní 781 případů nákazy, minulý pátek to bylo 1104 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Ve čtvrtek přibylo 14.229 nakažených, nejméně ve všední den za tři týdny

Ve čtvrtek přibylo v České republice 14.229 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně ve všední den za poslední tři týdny. Proti minulému čtvrtku je to pokles o téměř 4400 nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil na 6321, v těžkém stavu je 1086 z nich. Dále klesá také incidenční číslo, k dnešku připadá v Česku na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní 938 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Lidé se naposledy rozloučí s novinářem a obhájcem lidských práv Uhlem

Veřejnost se dnes odpoledne naposledy rozloučí s Petrem Uhlem. Novinář a publicista, někdejší disident, politický vězeň a signatář Charty 77 zemřel 1. prosince ve věku 80 let. Obřad ve strašnickém krematoriu má být podle Uhlovy rodiny oslavou naplněného života statečného člověka. Poslední rozloučení symbolicky připadá na Den lidských práv, která Uhl hájil v dobách komunistického režimu i v polistopadové éře.

ČSSD si na on-line sjezdu zvolí nové vedení po vypadnutí ze Sněmovny

Nové vedení, před kterým bude stát úkol zlepšit volební výsledky i ekonomickou situaci strany, si na dnešním sjezdu zvolí ČSSD. O funkci předsedy sociální demokracie, která se v říjnových volbách poprvé v samostatné ČR nedostala do Sněmovny, se zatím uchází sedm kandidátů. Favority jsou ministryně práce v demisi Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

ČSÚ dnes bude informovat o vývoji listopadové inflace

Český statistický úřad dnes bude informovat o vývoji inflace za listopad. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v listopadu stoupla zřejmě na více než šest procent z říjnových 5,8 procenta. V průměru analytici očekávají v listopadu inflaci 6,2 procenta. Zdražení přitom očekávají v téměř všech oddílech spotřebního koše. Nejistý je ale v listopadu podle nich vliv růstu cen energií, který může být mimo jiné tlumený listopadovým a prosincovým odpuštěním daně z přidané hodnoty u energií.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 10.12.2021