Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 12.12.2021

V sobotu testy potvrdily 9080 případů covidu-19. Byl to nejnižší sobotní přírůstek za posledních pět víkendů. Před týdnem bylo nových případů o 1900 více. V mezitýdenním srovnání klesají počty nakažených desátý den v řadě. Nižší denní nárůsty se projevují i v poklesu incidenčního čísla. Podle aktuálních statistik připadá v Česku 871 případů koronavirové nákazy potvrzených v posledních sedmi dnech. Je to nejnižší hodnota incidenčního čísla od 18. listopadu. Nejvíce se epidemie šíří ve východní polovině ČR. Nejvyšší incidenci vykazuje Zlínský kraj s 1024 novými případy za poslední týden v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následuje Kraj Vysočina s 1015 případy a Pardubický kraj s 979 potvrzenými případy. Naopak nejnižší týdenní incidenci má Karlovarský kraj se 406 případy na 100.000 lidí. Na úrovni okresů je nejhorší epidemická situace na Uherskohradišťsku, s incidenčním číslem blížícím se 1200. Následuje Vyškovsko a okresy Praha-východ, Žďár nad Sázavou a Svitavy. Na opačném konci žebříčku zůstává Sokolovsko s Chebskem.

V centru Prahy se sešly tisíce odpůrců povinného očkování

V centru Prahy protestují odpůrci protiepidemických opatření svolaní iniciativou Chcípl pes. Demonstrují proti povinnému očkování proti covidu-19 a proti údajnému porušování osobních svobod a české ústavy. Podle odhadu policie bylo na Václavském náměstí 4000 až 5000 protestujících. Kolem 15:00 se vydali na plánovaný pochod k úřadu vlády a na Hradčany.

Sobotní nárůst nakažených byl nejnižší za posledních pět víkendů

V sobotu testy potvrdily 9080 případů covidu-19. Byl to nejnižší sobotní přírůstek za posledních pět víkendů. Před týdnem bylo nový případů o 1900 více. V mezitýdenním srovnání klesají počty nakažených desátým dnem v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Vlaky začnou jezdit podle nového jízdního řádu, upraví časy i některé dopravce

Ode dneška začnou na železnici jezdit vlaky podle nového jízdního řádu. Největší změnou bude výměna dopravců na některých tratích, například mezi Ústím nad Labem a Kolínem, kde místo Českých drah začne jezdit RegioJet. U většiny linek se pak pouze upraví čas odjezdu, případně mírně i jejich trasa. Na kolejích budou také desítky nových vlaků. S prodejem jízdenek začali dopravci už během podzimu.

Cestující v PID čekají ode dneška změny hlavně v příměstské dopravě

Cestující v pražské integrované dopravě (PID) čeká ode dneška několik změn, které se týkají zejména příměstských spojů. Vznikly nové linky, některé změnily trasu, a další naopak zanikly. Do integrovaného systému se nově zapojuje Mladoboleslavsko. V hlavním městě ode dneška zastavují rychlíky od Českých Budějovic ve stanici Zahradní Město. Systém PID zahrnuje veřejnou dopravu v Praze a středních Čechách, která tak funguje jako jeden celek.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.12.2021