Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 14.12.2021

Epidemie koronaviru v Česku opět zpomalila. V pondělí přibylo 11.896 potvrzených případů nákazy, což je nejméně ve všední den za čtyři týdny. Proti minulému pondělí je to pokles zhruba o 3600 případů. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 817 nakažených, incidenční číslo tak od pondělí kleslo o 34. Přibylo ale hospitalizovaných. V nemocnicích nyní s covidem leží 5908 pacientů, v těžkém stavu je 996 z nich.

Pražská burza mírně oslabila, v záporných číslech zakončila třetí den v řadě

Pražská burza mírně oslabila, v záporných číslech zakončila třetí den v řadě. Index PX se během dne propadl pod 1400 bodů, nakonec proti pondělnímu závěru klesl o 0,14 procenta na 1401,57 bodu. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Nejvíce ztratily akcie pojišťovny VIG, a to 1,12 procenta na 619 Kč. Nejvýznamnější růst naopak zaznamenaly cenné papíry Erste Bank, které připsaly 0,76 procenta na 1006 Kč.

Zastupitelé Prahy 12 nehlasovali o odvolání starosty a místostarosty

Zastupitelé Prahy 12 dnes nehlasovali o odvolání starosty Jana Adamce (Piráti) a místostarosty Jiřího Fremra (ODS), v jehož gesci jsou investice. Návrh na jejich odvolání, který přednesl opoziční zastupitel Michal Pinc (ANO), nezískal od přítomných zastupitelů dostatečnou podporu a nebyl zařazen na program zasedání. Stejně tomu bylo na mimořádném jednání zastupitelstva na konci listopadu, které opoziční zastupitelé za ANO, Změnu pro Prahu 12 a Občané dvanáctky nechali svolat s cílem odvolat některé představitele radnice.

Praha 1 prodá za 108,7 mil. Kč pozemek pod domem na náměstí Republiky

Praha 1 prodá za 108,7 milionu korun pozemek, který se nachází pod domem na rohu Králodvorské ulice a náměstí Republiky. Dnes o tom rozhodli zastupitelé městské části. Za využití pozemku dosud platil majitel domu radnici nájem, podle vedení Prahy 1 je výhodnější jej prodat a získané peníze investovat do rozvoje bytového fondu. S tím nesouhlasili zástupci opozice, kteří prodej kritizovali.

V Praze 3 skončil místostarosta Štěpán Štrébl, nahradila ho Margita Brychtová

Dosavadní místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl (Piráti) rezignoval na svou funkci i na zastupitelský mandát. Zastupitelé dnes na jeho místo v radě městské části zvolili pirátskou zastupitelku Margitu Brychtovou. V zastupitelstvu pak Štrébla nahradil Martin Sumerauer, který byl další na řadě na kandidátce Pirátů do posledních komunálních voleb. Jedná se o již několikátou výměnu ve vedení Prahy 3 v tomto volebním období, což kritizovala opozice.

Zastupitelé Prahy 3 schválili rozpočtové provizorium

Praha 3 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu, které radnici umožní užívat každý měsíc jen dvanáctinu schváleného rozpočtu předešlého roku a znemožní zahajovat nové investice. Provizorium potrvá do doby, než zastupitelé městské části schválí rozpočet, což by se mělo stát na konci ledna. Dnes to schválili zastupitelé. Na letošek má Praha 3 schválený rozpočet s příjmy 894,2 milionu a výdaji 898,8 milionu korun.

V Praze je nová služba pro děti se zdravotním znevýhodněním

U pražského parku Grébovka se otevřela nová odlehčovací služba pro děti se zdravotním znevýhodněním. Službu, kterou provozuje příspěvková organizace hlavního města Dětské centrum (DC) Paprsek, mohou zájemci využívat denně od 8:00 do 20:00. Od jara se provoz rozšíří na noční hodiny. Novinářům to dnes oznámily ředitelka DC Paprsek Ivana Hejlová a pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Praha urychlí kvůli rozpočtovému provizoriu státu rozdělení sociálních grantů

Vedení pražského magistrátu urychlí kvůli rozpočtovému provizoriu státu pro příští rok rozdělení grantů v sociální oblasti. Přiděleny by měly být již v lednu. Cílem je nahradit možný výpadek způsobený právě provizoriem. Město přidělí asi 590 milionů Kč. Novinářům to dnes řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Pokud by nevládní organizace zůstaly bez peněz, hrozil by výpadek služeb. Problém se v Praze týká stovek organizací. Letos město rozdělilo v sociální oblasti 470 milionů Kč.

Praha 1 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu

Zastupitelé Prahy 1 budou schvalovat rozpočet na rok 2022 až na konci ledna a do příštího roku městská část vstoupí v rozpočtovém provizoriu. Jeho pravidla dnes schválilo zastupitelstvo. V provizoriu může radnice užívat každý měsíc jen dvanáctinu schváleného rozpočtu předešlého roku a nesmí zahajovat nové investice. Na letošní rok má Praha 1 schválený rozpočet se zhruba miliardovými příjmy a výdaji a schodkem 76 milionů korun.

Praha 14 dokončila opravu svého sídla v ulici bratří Venclíků

Radnice Prahy 14 dokončila rekonstrukci svého sídla ve dvou panelových domech v ulici bratří Venclíků. Budovy mají novou fasádu, okna, rozvody nebo vzduchotechniku. Snížena byla energetická náročnost budov. Oprava, která vyšla na asi 150 milionů korun, začala loni v květnu a úředníci museli pracovat na dočasných pracovištích. Praha 14 se rozkládá na východním okraji metropole.

Pražská zoo vydala k 90. výročí napodobeniny bankovek s motivy zvířat

Pražská zoo vydala ke svému letošnímu 90. výročí takzvané trojské tolary. Jde o napodobeniny bankovek s motivy zvířat. Vytiskla je Státní tiskárna cenin (STC), která pro ně použila výtvarné předlohy akademického sochaře Štěpána Kotrby. Část výtěžku z prodeje půjde na ochranu ohrožených druhů zvířat v jejich přirozeném prostředí.

Starosta Prahy 7 Čižinský chce příští rok kandidovat na primátora

Bývalý poslanec, starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě) chce v příštím roce na podzim v komunálních volbách opět vést jako lídr Prahu Sobě (PS) a ucházet se o post primátora hlavního města. Na dotaz to dnes Čižinský řekl na neformálním setkání s novináři. Praha Sobě je tzv. občanskou kandidátkou, která musí sesbírat podpisy minimálně sedmi procent obyvatel daného města, aby se mohla ucházet o hlasy voličů. Praha Sobě nyní vládne v metropoli spolu s Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Pražský soud požádal Sněmovnu o vydání Svobody (ODS) v kauze opencard

Pražský městský soud požádal Sněmovnu o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání v kauze někdejší městské karty opencard. Na dotaz to dnes sdělila předsedkyně mandátového a imunitního výboru Helena Válková (ANO). Další obžalovaní včetně Svobodova nástupce v primátorské funkci Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) byli už v minulosti v případu osvobozeni.

Zastupitelé Prahy 1 dnes nebudou hlasovat o odvolání starosty

Zastupitelé Prahy 1 nebudou na svém dnešním jednání hlasovat o odvolání starosty Petra Hejmy (STAN) a dalších členů rady městské části. Koalice TOP 09, STAN, ODS a ANO svou těsnou většinou návrh lídra opoziční Prahy 1 Sobě Pavla Čižinského vyřadila z programu, stejně jako jeho další bod týkající se pravomocné pokuty od antimonopolního úřadu za rozdělení zakázky. Koalice opoziční body z programu vyřazuje pravidelně.

V pondělí přibylo 11.896 nakažených, nejméně ve všední den za čtyři týdny

Epidemie koronaviru v Česku opět zpomalila. V pondělí přibylo 11.896 potvrzených případů nákazy, což je nejméně ve všední den za čtyři týdny. Proti minulému pondělí je to pokles asi o 3600 případů. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 817 nakažených, incidenční číslo tak od pondělí kleslo o 34. Přibylo ale hospitalizovaných. V nemocnicích nyní s covidem leží 5908 pacientů, v těžkém stavu je 996 z nich. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Poslanci budou volit předsedy stálých komisí a člena Národní rozpočtové rady

Poslanci budou dnes volit předsedy stálých sněmovních komisí a člena Národní rozpočtové rady. Návrhy zákonů by na této řádné schůzi z rozhodnutí organizačního výboru projednávat neměli. Sněmovní většina ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN s nimi chce počkat na novou vládu. Schůze dolní komory začne odpoledne a je možné, že dnes také skončí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.12.2021