Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.12.2021

V Česku v úterý přibylo 16.691 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší úterní nárůst od 9. listopadu. Proti minulému úterý to bylo zhruba o 2800 méně. Denní počty nových případů koronaviru zpomalují v mezitýdenním srovnání 13 dní po sobě.

Pražská burza dnes podobně jako v předchozích dnech tohoto týdne oslabila

Pražská burza dnes podobně jako v předchozích dnech tohoto týdne oslabila. Index PX klesl pod 1400 bodů, odepsal 0,4 procenta a zakončil na 1395,93 bodu. Pod 1400 body zakončil index obchodování naposledy minulou středu, ve čtvrtek burza vylepšila 13leté maximum. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Nejvíce dnes ztratily cenné papíry Erste Bank.

Výstup ze stanice Budějovická by se mohl otevřít v pátek odpoledne

Jižní vestibul do stanice pražského metra C Budějovická by se mohl po zhruba půl roce opět otevřít tento pátek po poledni. Záležet bude na výsledku ověřovacích zkoušek elektronické požární instalace (EPS). Na dotaz to dnes řekl vedoucí tiskového oddělení dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. Magistrát od konce června nechal opravovat terasu nad stanicí, které byla v havarijním stavu, a stavební firma zároveň prováděla úpravu EPS. Opravená terasa byla otevřena letos 10. prosince, avšak vstup do metra je dosud stále uzavřený.

Živé ryby bez vody v autě a rozmražené rybí výrobky našli veterináři v Praze

Veterináři odhalili spolu s policií nelegální distribuci rybích výrobků na území Prahy a dalších krajů. Ve vozidle bez mrazicích a chladicích zařízení našli rybí produkty, ale přepravovaly se v něm také živé ryby bez vody, sdělil dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Provozovateli hrozí pokuta až do 50 milionů Kč. Podle veterinářů přibývá případů, kdy se na sociálních sítích nabízí zdánlivě výhodné nákupy potravin pochybného původu, jako tomu bylo v tomto případě.

Muž podle policie podpálil družku v zahrádkářské kolonii, k vraždě se přiznal

K usmrcení družky v zahrádkářské kolonii v Praze 9 se kriminalistům přiznal 56letý muž. Ženu úmyslně polil benzinem a zapálil. Kriminalisté muže obvinili z vraždy, za kterou mu hrozí až 18 let ve vězení, uvedl dnes na webu pražské policie mluvčí Richard Hrdina.

Tržnici v Holešovicích převezme od července 2022 do správy Výstaviště Praha

Pražskou tržnici v Holešovicích převezme do správy městská akciová společnost Výstaviště Praha, která se stará o nedaleké bubenečské Výstaviště. Od počátku července příštího roku bude mít na starost správu, rozvoj areálu i veškeré smluvní vztahy včetně smluv s nájemci. Od změny si město slibuje efektivnější správu či urychlení oprav. Pod Výstaviště přejdou všichni zaměstnanci tržnice. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl a programový ředitel Pražské tržnice Michal Tošovský.

Pražská Technická správa komunikací se přestěhovala do Veletržní ulice

Pražská městská firma Technická správa komunikací (TSK) dokončila stěhování z původního sídla v Řásnovce do pronajatých prostor v Obchodním centru Stromovka ve Veletržní ulici. V novém sídle otevřela také kontaktní centrum s podatelnou. ČTK to dnes sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. Budovu v Řásnovce vlastní město, podle radního Jana Chabra (TOP 09) tam magistrát přesune některé své odbory.

Zdravotníci v Thomayerově nemocnici začali očkovat proti covidu děti od pěti let

Zdravotníci v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici začali dnes ráno očkovat proti covidu děti ve věku od pěti do 11 let. Na první den jich rodiče registrovali desítky. Očkovací látky určené dětem, které mají proti běžné vakcíně asi třetinovou sílu, dostala nemocnice v úterý. Další nemocnice zahájí očkování ve čtvrtek, kdy vakcínu distributor začne rozvážet také do ordinací praktických lékařů a dalších očkovacích center.

V úterý přibylo 16.691 případů, je to nejnižší úterní nárůst od 9. listopadu

V Česku v úterý přibylo 16.691 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší úterní nárůst od 9. listopadu. Proti minulému úterý to bylo zhruba o 2800 méně. Denní počty nových případů koronaviru zpomalují v mezitýdenním srovnání 13 dní v řadě. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných s onemocněním covid-19, v úterý jich bylo podle aktuálních statistik 5850, z toho v těžkém stavu bylo 966 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nemocnice ale nahlašují pacienty zpětně, číslo tak zřejmě při dalších aktualizacích stoupne.

Senát projedná tři zákony, které souvisejí s epidemií koronaviru

Senát dnes projedná tři zákony, které souvisejí s epidemií koronaviru. Jde o obnovení krizového ošetřovného, bonus pro lidi v karanténě a kompenzaci pro živnostníky. Senátní výbory doporučily všechny tři předlohy schválit beze změn. Vláda požádala o projednání těchto norem ve stavu legislativní nouze kvůli opatřením, která vyhlásila v reakci na aktuální vlnu koronavirové epidemie.

Poslanci se sejdou k zákonům reagujícím na ceny energií, ale asi je neprojednají

Poslanci se dnes sejdou k trojici předloh končící vlády ANO a ČSSD, které reagují na růst cen energií. Mimořádná schůze svolaná z podnětu poslanců už prakticky opozičního ANO se ale s největší pravděpodobností nakonec neuskuteční. Sněmovní většina nastupujícího kabinetu ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN s řešením nesouhlasí. Sněmovna proto návrh programu schůze podle zástupců těchto stran neschválí.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 15.12.2021