Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.12.2021

Ve středu přibylo v Česku 11.625 prokázaných případů koronaviru. Jedná se o nejmenší nárůst ve všední den od 15. listopadu, tedy za poslední měsíc. Proti minulé středě je to pokles o zhruba 4500 nakažených. Denní počty nových případů zpomalují v mezitýdenním srovnání 14 dní v řadě. Stále klesá také incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 748 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza poprvé v týdnu posílila, index PX přidal 0,15 procenta

Pražská burza poprvé v tomto týdnu posílila, index PX dnes stoupl o 0,15 procenta na 1398,01 bodu. Vzhůru šly akcie energetické společnosti ČEZ a Erste Bank, cenné papíry dalších bank klesly. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes oslabila k euru, vůči dolaru naopak zpevnila.

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy a výdaji 92,6 miliardy Kč

Hlavní město bude v příštím roce hospodařit s příjmy a výdaji 92,6 miliardy korun, což je meziročně více. Na investice půjde přibližně 19,68 miliardy, z toho více než čtyři miliardy na stavbu metra D. Z výdajů tvoří většinu běžné výdaje, a to asi 70, 92 miliardy korun, nejvíc peněz je určeno na dopravu a školství. Návrh rozpočtu dnes schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, podle které zahrnuje nízkou částku např. na sport, kulturu či bytovou politiku. Opozice kritizovala rovněž částku na účtech, kterou by podle ní mělo město investovat.

Menší děti bude možné nechat očkovat proti covidu bez registrace v OC Černý Most

Bez předchozí registrace mohou rodiče nechat očkovat proti covidu-19 děti od pěti let od dnešních 14:00 v pražském obchodním centru Černý Most. Jde o první místo, kde není nutná registrace předem, řekl dnes dopoledne mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech třetinové síly proti očkovací látce pro dospělé dorazily do ČR v úterý, zatím je k dispozici 300.000 dávek. Distributor je dnes rozváží také do ordinací dětských lékařů.

Novou ředitelkou pražské hygieny by měla být Zdeňka Shumová, řekla Jágrová

Novou ředitelkou pražské hygienické stanice by měla být Zdeňka Shumová, která by měla nastoupit po dokončení nutných administrativních úkonů. Na dnešním jednání pražských zastupitelů to řekla končící šéfka hygieny Zdeňka Jágrová. Shumová by měla nastoupit od 1. ledna, ministerstvo zdravotnictví zatím výběr oficiálně nepotvrdilo.

Pohonné hmoty v Praze od minulého týdne zlevnily, ale jen o haléře

Pohonné hmoty v Praze za poslední týden mírně zlevnily. Litr Naturalu 95 se u čerpacích stanic v metropoli prodává v průměru za 37,41 koruny, před týdnem byl o osm haléřů dražší. O šest haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 36,41 Kč. V žádném kraji nejsou pohonné hmoty dražší než v Praze. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Ve středu přibylo 11.625 nakažených, nejméně ve všední den za poslední měsíc

Ve středu přibylo v Česku 11.625 prokázaných případů koronaviru. Jedná se o nejmenší nárůst ve všední den od 15. listopadu, tedy za poslední měsíc. Proti minulé středě je to pokles o zhruba 4500 nakažených. Denní počty nových případů zpomalují v mezitýdenním srovnání 14 dní v řadě. Stále klesá také incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 748 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Před pražským magistrátem se dnes koná sbírka potravin pro potřebné

Lidé dnes mohou přinést trvanlivé potraviny nebo hygienické potřeby pro potřebné před budovu pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Uskuteční se tam druhý ročník primátorské adventní sbírky, a to od 10:00 do 18:00. Město na ní spolupracuje s Potravinovou bankou Praha a s Nadačním fondem humanitární pomoci.

32. zasedání zastupitelstva hl. města Praha

Dnes je poslední zasedání ZHMP v tomto roce.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 16.12.2021