Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.12.2021

Počet zemřelých s covidem-19 v Česku přesáhl 35.000. Ministerstvo zdravotnictví eviduje 35.046 obětí. Epidemie ale již zhruba dva týdny zpomaluje. Ve čtvrtek přibylo 9488 případů koronaviru. Méně než deset tisíc nově nakažených bylo ve všední den naposledy 8. listopadu, tedy před více než pěti týdny. Minulý čtvrtek odhalily laboratoře zhruba o 5000 případů více. Incidence dál klesá. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 704 nakažených. Před týdnem mělo incidenční číslo hodnotu více než 900. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva.

Pražská burza oslabila, ztrácela většina hlavních emisí

Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 0,57 procenta na 1390,11 bodu. Všechny hlavní emise burzy buď ztrácely, nebo stagnovaly. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V Praze je 30.345 obecních bytů, téměř o dvě tisícovky méně než v roce 2019

Hlavní město společně s jednotlivými radnice vlastní dohromady 30.345 obecních bytů, což je téměř o dvě tisícovky méně než v roce 2019. Důvodem poklesu jsou pokračující privatizace a pomalé tempo výstavby obecních bytů. Většinu bytů mají svěřeny do správy městské části, nejvíc jich má Praha 10. Z celkového bytového fondu Prahy vlastní magistrát a radnice 4,5 procenta bytů. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a vysokými cenami.

Epidemie covidu v Praze opět zpomalila, za týden přibylo 8124 nakažených

Epidemie covidu v Praze opět zpomalila. Za poslední týden přibylo 8124 potvrzených případů nákazy, o týden dříve jich bylo 10.407. Nárůst se tak snížil potřetí za sebou. Klesá také incidenční číslo. Na 100.000 Pražanů připadá v posledních sedmi dnech 609 případů koronaviru, minulý týden to bylo 781 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Průvod s červenými deštníky v Praze upozorní na násilí v sexuálních službách

Centrem Prahy dnes odpoledne projde stejně jako v uplynulých letech při příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách a mužích v sexbyznysu průvod s červenými deštníky. Pořádá jej organizace Rozkoš bez rizika (R-R), která se snaží zlepšovat postavení lidí, kteří se živí sexem, a snižovat rizika, která tato práce přináší. Podle jejích zjištění devět z deseti prostitutek má zkušenosti s násilím. V podvečer akci ukončí u hlavního nádraží pietní akt s modlitbou za zemřelé sexuální pracovnice a pracovníky.

Zeman dnes jmenuje v Lánech Fialovou vládu, která poté poprvé zasedne

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech jmenuje členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Kabinet koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN vystřídá vládu ANO a ČSSD vedenou premiérem Andrejem Babišem (ANO). Fialova vláda se po ceremoniálu přesune do pražské Strakovy akademie, kde absolvuje první zasedání. Předseda vlády pak odpoledne a v sobotu bude uvádět ministry do jejich úřadů.

Soud zamítl žádost lobbisty Janouška o zápočet přerušeného trestu

Pražský městský soud zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o započítání doby přerušení trestu do celkové doby výkonu trestu. Mluvčí soudu potvrdil, že rozhodnutí padlo, neuvedl ale jaké. Lobbista si odpykává 4,5 roku vězení za úmyslné sražení ženy autem. Do vězení nastoupil v roce 2014, trest měl ze zdravotních důvodů přerušen od března 2016. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil letos v červenci.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.12.2021