Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 18.12.2021

Epidemie v Česku dál zpomaluje, v pátek testy odhalily 8963 nových případů koronaviru. Je to nejméně ve všední den od 4. listopadu. V mezitýdenním srovnání je nárůst zhruba o 3400 nižší. Dál klesají i počet hospitalizovaných a týdenní incidence. Na 100.000 obyvatel připadá nyní v Česku 671 případů za posledních sedm dní, předchozí den to bylo 704.

Politici a další osobnosti v Praze připomněli Václava Havla

Řada politiků a dalších osobností dnes dopoledne v centru Prahy u příležitosti deseti let od úmrtí Václava Havla uctila památku a připomněla osobnost prvního českého prezidenta. Po setkání v kavárně Slavia, kterou měl Havel v oblibě, následovalo položení květin na pamětním místě na piazzetě Národního divadla nesoucí prezidentovo jméno. Setkání se zúčastnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a řada dalších osobností.

V pátek přibylo 8963 případů covidu, nejméně ve všední den od 4. listopadu

Epidemie v Česku dál zpomaluje, v pátek testy odhalily 8963 nových případů koronaviru. Je to nejméně ve všední den od 4. listopadu. V mezitýdenním srovnání je nárůst zhruba o 3400 nižší. Dál klesá i počet hospitalizovaných, v pátek vyžadovalo nemocniční péči 5266 pacientů s onemocněním covid-19, z nich 889 bylo v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Skauti dnes po republice rozvezou betlémské světlo

Skautští kurýři dnes rozvezou vlaky po republice betlémské světlo, které minulý víkend převzali na hraničním přechodu s Rakouskem. Světlo převezmou ve stanicích místní skauti nebo dobrovolníci, kteří pak budou dál šířit plamínek po Česku i tam, kam koleje nevedou. Na mnoha místech a akcích si lidé až do Štědrého dne budou moci připálit svíčky nebo lucerničky a světlo zažehnuté v Kristově rodišti si odnést do svých domovů.

Lidé si dnes budou moci připomenout desáté výročí úmrtí Václava Havla

Lidé si dnes budou moci na mnoha veřejných akcích připomenout desáté výročí úmrtí dramatika, vůdčí postavy sametové revoluce a prvního českého prezidenta Václava Havla. V Praze se bude konat vzpomínkový projekt 10 let bez V. H., jeho myšlenky bude možné číst v tramvajích a autobusech a na Klárově se rozsvítí světelná instalace Jiřího Davida v podobě Srdce. Na Václava Havla ale budou vzpomínat lidé i na mnoha dalších místech, jako třeba na Hrádečku na Trutnovsku, kde měl někdejší disident chalupu a kde také 18. prosince 2011 zemřel.

Premiér Fiala dnes uvede do úřadů dalších devět ministrů

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvede do úřadů dalších devět ministrů. Sedm členů svého týmu uvedl do funkcí už v pátek, několik hodin poté, co koaliční kabinet tvořený Spolu a Piráty se STAN jmenoval v Lánech prezident Miloš Zeman a poté se ve Strakově akademii sešel k prvnímu zasedání. Na jmenování do vládní funkce ještě čeká budoucí ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli nákaze covidem-19 v izolaci a neměl možnost mluvit s prezidentem. Resort zatím dočasně řídí šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Praha 4 se odvolá proti územnímu rozhodnutí stavby věžáku na Budějovické

Radnice Prahy 4 se odvolání proti územnímu rozhodnutí stavby věžáku na rohu Budějovické a Vyskočilovy ulice. Radnice se stavbou dlouhodobě nesouhlasí a stavba je navíc je v rozporu s územním plánem. Vydat rozhodnutí přikázal stavebnímu úřadu Prahy 4 letos v listopadu magistrátní odbor stavebního řádu. Magistrát se v minulém týdnu hájil tím, že šlo o procesní krok k odstranění nečinnosti stavebního úřadu a magistrát neposuzoval samotnou podstatu, jakou je oprávněnost stavby.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.12.2021