Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.12.2021

V neděli přibylo v Česku 3740 případů nemoci covid-19, což je skoro o desetinu méně než před týdnem. Jedná se nejnižší nedělní nárůst počtu nakažených od 7. listopadu. Dále ubývá i hospitalizovaných a zemřelých. Za poslední týden klesl počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, téměř o čtvrtinu na 4568. Z toho 838 lidí je ve vážném stavu. Úmrtí lidí s covidem-19 byla ještě do 15. prosince denně více než stovka, ale v posledních dnech se počty zemřelých pohybují v desítkách za den. Od začátku epidemie covidu-19 v Česku loni v březnu bylo v zemi zaznamenáno dohromady přes 2,4 milionu případů nemoci. Zemřelo celkem 35.288 lidí s covidem-19. Od konce loňského prosince se v Česku proti covidu-19 očkuje. Podáno bylo již přes 14,9 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo asi 6,6 milionu lidí. V neděli bylo naočkováno asi 21.500 lidí, tedy podobně jako před týdnem.

Praha 7 bude příští rok hospodařit s příjmy 295 milionu a výdaji 543 milionu Kč

Radnice Prahy 7 bude v příštím roce hospodařit s příjmy 294,63 milionu korun a výdaji 543,23 milionu Kč. Na investice půjde 202,73 milionu Kč. Rozdíl mezi příjmy a výdaji bude pokryt mj. z úspor z hospodaření minulých let. Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé městské části. Na letošek schválili na konci loňského roku rozpočet s příjmy 289,38 milionu korun a výdaji 511,89 milionu Kč. Rozdíl radnice dorovná například ze svých prostředků.

Pražská burza přes pokles globálních trhů posílila o desetinu procenta

Pražská burza dnes navzdory poklesu globálních trhů znovu obrátila směr a posílila. Index PX přidal 0,11 procenta na 1391,62 bodu. O téměř 2,5 procenta stouply akcie Moneta Money Bank, oslabily cenné papíry energetické společnosti ČEZ a Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně oslabila k euru, vůči dolaru stagnovala.

Praha 10 bude příští rok hospodařit se schodkem 254 milionů Kč

Radnice Prahy 10 plánuje příští rok hospodařit s příjmy 1,05 miliardy a výdaji 1,3 miliardy korun. Schodek 254 milionu korun chce vedení radnice krýt přebytkem hospodaření z minulých let a v případě nutnosti kontokorentním úvěrem až 130 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtu, který dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Opozice ho nepodpořila. Na letošek má Praha 10 schválený rozpočet s příjmy 784 milionů, výdaji 1,1 miliardy a schodkem 344 milionů korun.

Rodina autorky sousoší v katedrále požaduje 15 milionů korun

Vzdálená příbuzná autorky sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly Viera Žáková navýšila částku, kterou požaduje od pražského arcibiskupství za vystavení díla ve svatovítské katedrále. Kromě zničení stříbrného odlitku, který je v chrámu od roku 2018, žádá vyplatit 15 milionů korun. Arcibiskupství její nárok odmítá, podle něj ženě autorská práva k dílu nepatří. Žalobu dnes začal projednávat pražský městský soud.

Praha od roku 2023 zruší stanoviště fiakrů, koně podle odborníků ve městě trp

Praha zruší od ledna roku 2023 místa, která využívají kočí pro odstavování turistických fiakrů. Dnes to schválili radní změnou tzv. tržního řádu, který určuje, kde a co je možné v metropoli prodávat. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) je provoz koňských povozů ve městě problematický a zvířata podle odborníků trpí.

Praha změnila pravidla odměňování v městské firmě Operátor ICT

Vedení hlavního města změnilo pravidla odměňování v městské firmě Operátor ICT (OICT). Společnost bude mít nově pevně daná pravidla přidělování odměn a bude je muset zveřejňovat. Cílem je učinit proces přidělování odměn transparentnější. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Adam Zábranský (Piráti). V příštím roce se budou pravidla měnit rovněž v dalších městských společnostech.

Pražští celníci odhalili v uplynulých dnech 20,8 mil. pašovaných cigaret

Celníci v Praze odhalili v uplynulých dnech při dvou kontrolách rumunských kamionů 20,8 milionu pašovaných cigaret, přičemž únik na spotřební dani by činil přes 71 milionů korun. V tiskové zprávě a na webu to dnes uvedla mluvčí celníků Ivana Kurková. Podle ní pražští celníci tak velké množství pašovaných cigaret dosud neodhalili.

Dostavba multifunkčního operačního střediska Malovanka v Praze 6 bude hlavní město stát zhruba 629,5 milionu korun

Stavbu dokončí sdružení Společnost VCES-Metrostav DIZ pro Malovanku. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Středisko vznikalo jakou součást tunelového komplexu Blanka a v budoucnu tam bude přestěhováno dopravní řídicí středisko, které sídlí v ulici Na Bojišti. Vítězné konsorcium tvoří firmy VCES a Metrostav DIZ.

V některých odběrových místech v Praze ještě nabízí před svátky volné termíny

Termíny k objednání na PCR test před vánočními svátky a během nich jsou obsazené jen v některých odběrových místech v Praze. Jinde je volných termínů dostatek. Například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) byl dnes dopoledne volný jeden termín na 22., 23. a 24. prosince. Ve Fakultní nemocnici v Motole mají pro tyto dny kapacitu zcela naplněnou. Naopak například na odběrových místech soukromých laboratoří EUC v metropoli nebo ve Fakultní nemocnici Bulovka se lze k testu na termín před Štědrým dnem ještě přihlásit. Vyplývá to ze stavu objednávek k dnešní 11:00. Mnohá odběrová místa mají ve svátečním období upravené provozní doby.

Pražské planetárium uvádí film o betlémské hvězdě, pátrá, čím mohla být

Po možném původu takzvané betlémské hvězdy pátrá film, který letos uvádí pražské planetárium. Snímek kombinuje živé záběry a projekci oblohy s 2D a 3D animacemi. Součástí programu je i komentovaná ukázka aktuálního nočního nebe, informoval dnes v tiskové zprávě Pavel Suchan, místopředseda České astronomické společnosti. Hvězda betlémská podle legendy zvěstovala narození Ježíše Krista.

Pražská MHD pojede přes svátky podle upravených jízdních řádů

Pražská MHD bude přes vánoční svátky a na Silvestra jezdit podle upravených jízdních řádů. Prodloužené budou mimo jiné intervaly a spoje budou jezdit podle sobotních nebo prázdninových jízdních řádů. Ve vybrané dny budou platit namísto běžných nedělní jízdní řády. Přerušen bude provoz školních linek. Dnes to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. První změna čeká na cestující od pátku 24. prosince a změny skončí 2. ledna.

Na Praze 8 se spojily dvě tzv. občanské kandidátky, a sice 8žije a Praha Sobě

Pražské komunální volby v příštím roce mají první spojence. V Praze 8 se rozhodly kandidovat společně dvě takzvané občanské kandidátky, a sice 8žije a Praha Sobě (PS). Dnes to sdělil předseda zastupitelů 8žije Tomáš Němeček a lídr PS, starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Jan Čižinský. Občanská kandidátka sdružuje nezávislé kandidáty, kteří proto, aby se mohli ucházet o hlasy voličů, musejí nejdříve sesbírat podpisy minimálně sedmi procent obyvatel obce, kde kandidují. 8žije vznikla před volbami v roce 2018 a PS vzešla ve stejné době z původní kandidátky Praha 7 Sobě, která nyní vládne druhé období za sebou v Praze 7.

V neděli přibylo 3740 případů covidu, nejméně za neděli od 7. listopadu

V neděli přibylo v Česku 3740 případů nemoci covid-19, což je skoro o desetinu méně než před týdnem. Jedná se nejnižší nedělní nárůst počtu nakažených od 7. listopadu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dále ubývá i hospitalizovaných a zemřelých. Za poslední týden klesl počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, téměř o čtvrtinu na 4568. Z toho 838 lidí je ve vážném stavu. Úmrtí lidí s covidem-19 byla ještě do 15. prosince denně více než stovka, ale v posledních dnech se počty zemřelých pohybují v desítkách za den.

Piráti zvolí jedničku do voleb v Praze, výsledek má být znám do 23:00

Do dnešních 22:00 budou členové pražské buňky Pirátů volit v on-line hlasování lídra do komunálních voleb v příštím roce. Hlasování ve druhém kole začalo v pátek a postoupili do něj nynější pražský primátor Zdeněk Hřib a místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková. Výsledky by podle pirátského webu měly být známy nejpozději ve 23:00.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o regulaci vozítek segway v Praze

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti Asociace Segway ČR. Ve správním soudnictví neúspěšně bojovala proti omezení elektrických vozítek segway v části hlavního města. Magistrát přijal regulaci v památkové rezervaci a dalších oblastech s vysokou koncentrací pěších v roce 2016. Zdůvodnil ji hlavně ochranou bezpečnosti a zdraví chodců.

PRAHA: Jednání rady hl. města Praha

Dnes je poslední zasedání rady v tomto roce.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 20.12.2021