Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.12.2021

Počty případů covidu-19 v mezitýdenním srovnání v Česku dál klesají. V úterý přibylo 11.825 nakažených, o téměř 4900 méně než před týdnem. Zvolna se snižuje i zátěž nemocnic – hospitalizaci nyní vyžaduje 4678 lidí s koronavirem, před týdnem jich bylo bezmála 6100. Klesá i počet covidových pacientů ve vážném stavu, i když ne tak výrazně – za uplynulých sedm dní se snížil z 993 na 821.

Pražská burza dál vylepšila víc než třináctileté maximum, dařilo se bankám a ČEZ

Pražská burza dnes, stejně jako v úterý, vylepšila více než třináctileté maximum. Index PX stoupl o 0,72 procenta na 1422,37 bodu. Nahoru ho táhly bankovní emise a energetická společnost ČEZ. Mírně naopak ztratily pojišťovna VIG nebo technologická firma Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna po zvýšení sazeb ČNB zakončila k euru nejsilnější od loňského února.

Hospodaření Prahy skončilo letos K 30. září přebytkem asi 14,46 miliardy Kč

Hospodaření hlavního města jako celku skončilo letos ke konci třetího čtvrtletí přebytkem zhruba 14,46 miliardy korun, což je meziročně o asi 4,86 miliardy více. Hospodaření ovlivnily nižší výdaje, než město očekávalo, a vyšší příjmy. Příjmy dosáhly 79,27 miliardy a výdaje 64,8 miliardy. Na investice šlo téměř osm miliard korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Zastupitelstvo na konci loňského roku schválilo pro letošek rozpočet s příjmy 79,1 miliardy a výdaji 89,15 miliardy korun. Rozpočet se v průběhu roku mění podle aktuálního vývoje hospodaření.

Praha 14 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu

Radnice Prahy 14 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu. Rozhodli o tom v úterý večer na svém jednání zastupitelé městské části. V provizoriu může radnice užívat jen dvanáctinu rozpočtu předešlého roku a nesmí investovat. Praha 14 má na letošek schválen rozpočet s příjmy asi 276 milionů korun a výdaji 441,7 milionu korun. Na investice má naplánováno 119,55 milionu. Rozdíl pokryje mj. ze svých prostředků z minulých let či cizích zdrojů.

Praha 5 navrhne, aby se nový most přes Vltavu jmenoval Havlův nebo Zlíchovský

Radnice Prahy 5 navrhne, aby se plánovaný nový most přes Vltavu mezi Podolím a Smíchovem jmenoval Havlův nebo Zlíchovský. Tento týden se na tom usnesla rada městské části. Magistrát při přípravě projektu most označuje jako Dvorecký. Pojmenování v metropoli schvalují městští radní na návrh magistrátní místopisné komise, které Praha 5 hodlá svoje návrhy předložit.

V odběrových místech nemocnic v Praze jsou termíny před Vánocemi plné

V mnohých pražských nemocnicích už se zájemci o PCR test k odběru před Štědrým dnem neobjednají. Volné termíny pro preventivní testy jsou až po Vánocích. Například k testům ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) se mohou zájemci hlásit nejdříve na pondělí 27. prosince. V Motole jsou volné termíny ještě i na neděli 26. prosince. Vyplývá to ze stavu rezervací k dnešní 12:00.

V částech Prahy 5 a 6 by mohl platit zákaz tranzitní nákladní dopravy

 Od roku 2022 by mohl v rezidenčních oblastech městských částí Praha 5 a 6 platit zákaz tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun. Žádost o dopravní omezení nyní Technická správa komunikací (TSK) podala k projednání silničnímu správnímu úřadu. Návrh omezení připravili zástupci hlavního města, Prahy 6, TSK a Policie ČR.

V úterý se potvrdilo 11.825 nákaz, méně než před týdnem, ubylo i hospitalizací

Počty případů covidu-19 v mezitýdenním srovnání v Česku dál klesají. V úterý přibylo 11.825 nakažených, o téměř 4900 méně než před týdnem. Zvolna se snižuje i zátěž nemocnic – hospitalizaci nyní vyžaduje 4678 lidí s koronavirem, před týdnem jich bylo bezmála 6100. Klesá i počet covidových pacientů ve vážném stavu, i když ne tak výrazně – za uplynulých sedm dní se snížil z 993 na 821. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Vláda projedná další boj s covidem, energetiku či změny v místech na úřadech

Sadu budoucích opatření proti covidu-19, změny ve fungování Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), ale i obsazení Bezpečnostní rady státu (BRS) projedná na svém dnešním prvním řádném zasedání vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Ministři se chystají předložit i návrhy na řešení dopadů energetické krize, rozhodnout by o nich měli ale až za týden. Na programu budou i změna tzv. systemizace, která mění pracovní místa a organizaci na některých ministerstvech, ale také návrh na jmenování soudců.

Smartwings je v insolvenčním řízení, piloti se domáhají peněz za odstupné

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Smartwings. Vyhlášení úpadku se domáhá pět zahraničních pilotů, podle nich jim letecká společnost dluží peníze za odstupné. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku, upozornil na to server Zdopravy.cz. Piloti se v návrhu domáhají dlužné mzdy v rozmezí zhruba 66.000 až 157.000 eur (asi 1,5 až čtyři miliony korun) za různě dlouhé období, většinou v loňském roce po vypuknutí pandemie koronaviru. Mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková sdělila, že společnost se stala předmětem šikanózního insolvenčního návrhu. Skupina pěti bývalých externích pilotů se podle ní domáhá zaplacení pohledávek, které Smartwings neuznává.

V Praze 14 se rozpadla koalice TOP 09, ODS a Pirátů a vznikla nová

Na radnici Prahy 14 se kvůli vnitřním neshodám rozpadla dosavadní koalice TOP 09, ODS a Pirátů. Na jednání zastupitelů ze svých funkcí odstoupili radní a místostarostové z řad TOP 09 a Pirátů. Důvodem odstoupení byl návrh zařazení materiálů o družstevním bydlení a výstavbě v Hloubětíně do programu, aniž je předtím schválila rada. Z rady odstoupilo pět ze sedmi členů. Zastupitelé následně zvolili nové místostarosty a radní z řad nové koalice, kterou tvoří ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO. V 31členném zastupitelstvu má většinu 18 hlasů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.12.2021