Radnice Prahy 10 plánuje příští rok hospodařit s příjmy 1,05 miliardy a výdaji 1,3 miliardy korun…

Schodek 254 milionu korun chce vedení radnice krýt přebytkem hospodaření z minulých let a v případě nutnosti kontokorentním úvěrem až 130 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtu, který schválilo zastupitelstvo městské části. Opozice ho nepodpořila. Na letošek má Praha 10 schválený rozpočet s příjmy 784 milionů, výdaji 1,1 miliardy a schodkem 344 milionů korun.

„Předkládáme rozpočet, který je kryt, zcela respektuje finanční možnosti městské části a je navržen tak, že investice tvoří 30 procent výdajů s tím, že až se započítají přijaté dotace, bude to ještě více,“ uvedla radní městské části pro finance Lucie Sedmihradská (Vlasta).

Na investice má jít podle schváleného rozpočtu 417 milionů korun. Nejvýznamnějšími investicemi bude výstavba mateřské školy Bajkalská za 150 milionů korun a rekonstrukce prázdné secesní školy V Olšinách, která má podle dřívějších informací vyjít na více než 200 milionů korun. Dále radnice plánuje zateplení fasády základní školy Olešská nebo rekonstrukci vily Karla Čapka.

Asi 18 milionů chce radnice dát na připravovanou rekonstrukci radnice. To, že vedení radnice neplánuje příští rok zahájit kompletní opravu, dnes kritizovala řada opozičních zastupitelů. Jan Šnajdr (TOP 09) uvedl, že dalšími odklady se rekonstrukce, jejíž náklady nyní vedení radnice odhaduje na 1,35 miliardy korun, výrazně prodraží. „Jsem skoro ochoten se vsadit, že pod dvě miliardy korun se městská část nedostane,“ řekl.

Ivana Cabrnochová (bezp., dříve Zelení) se ptala, proč vedení radnice neplánuje příští rok začít s rekonstrukcí, i když už má stavební povolení. „Aktualizujeme harmonogram, plánujeme další kroky. To je všechno, co vám mohu za rozpočet říci,“ řekla k tomu Sedmihradská. Dodala, že Státní fond životního prostředí neprodloužil radnici termín dotace 220 milionů korun na rekonstrukci radnice. „Požádáme o novou dotaci a budeme doufat, že budeme rovněž úspěšní,“ řekla.

Opoziční zastupitelé kritizovali také postup radnice ohledně schválení úvěru od banky a výhled do dalších let, podle kterého má být schodek rozpočtu v roce 2023 více než trojnásobný než ten dnes schválený a v roce 2024 má dosáhnout téměř miliardy korun. Sedmihradská k tomu řekla, že pokud městská část nesežene peníze na investice, bude je muset odložit.

Na letošek má radnice schválený rozpočet s příjmy 784 milionů, výdaji 1,1 miliardy a schodkem 344 milionů korun. Rozdíl radnice plánuje pokrýt z rezerv a dotací od města a státu. Na investice mělo jít 285 milionů korun, tedy zhruba čtvrtina z celkových výdajů. Reálné hospodaření se od schváleného rozpočtu u městských částech obvykle liší, pro letošek bude známo v polovině příštího roku, až radnice dokončí tzv. závěrečný účet.

Koalici v Praze 10 tvoří koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. V opozici je hnutí ANO, TOP 09 a hnutí Starostové pro Prahu. Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí, žije v ní zhruba 110.000 lidí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 10, ČR, 22.12.2021